şükela:  tümü | bugün
  • kendini "profesyonel serseri" olarak tanımlar. 48 yaşında.
  • yüreği kocaman insan. onu tanımlamak için derviş baba kahvehanesi demek gerekir.

bi buraya tıklayın.
  • tedx reset 2015 biyografisi:

1964 yılında, eğitimli bir ailenin çocuğu olarak; boğaz’da bir yalıda doğdu. etiler lisesi’nde okurken, yasadışı sol-anarşist bir örgütte militan oldu. 1986’da eğitimiyle ilgili yaşamını bitirip, bir süre bir şirkette çalıştıktan sonra; müteahhitlik yapmaya başladı.

daha sonra iş dünyasının, yaşamın, ülkenin ve dünyanın çelişkilerini kabul etmediği için; evsiz bir alkolik olarak sokaklarda yaşamaya başladı. 3,5 yıl sokaklarda yattı. bunun son 8,5 ayını, aşiyân mezarlığı’nda satın aldığı boş bir mezarda geçirdi. sonra yeni bir yaşam mümkün olabilir deyip, önce alkolü ve uyuşturucuyu bırakarak yeniden hayata başladı.

istanbul’un en yoksul, en varoş semti olan balat’a geldi. ‘derviş baba deliler, abdallar, meczuplar ve aşıklar kahvehânesi’ni kurdu.

başlangıçta mahallenin yardıma ihtiyacı olan delileri ve parkta yaşayan evsizleri ile başladığı yardımları sonra çok daha kapsamlı bir hale geldi.

yaşam felsefesi; ‘görüyorsan, duyuyorsan; sorumlusun!’ felsefesidir...
  • uyuşturucu - alkol bağımlılığından sokaklarda yaşamasına, 18 kez iş kurup batmasından milyon dolarlar kazandığına kadar hayatını anlatan tedx konuşmasıyla dumur eden kişidir. sonunda severek, deli gibi severek insan olmayı hatırlatmıştır.
    https://www.youtube.com/watch?v=zidips28tck
  • iyi rol yapan bir popülist.zengin bir aileden gelen, bunu da güya reddetmiş gibi görünen, ailesinden para almadığı zamanlarda da gökten zembille inen paralarla geçindiğini iddia sahte derviş.

geçmişte ödediği bedelleri reklamını yapmak için kullanan ve bunu da en iğrenç biçimde "tevazu" kisvesiyle yapan bir adam. başka da bir vasfı yok.
  • ayşe arman ile yaptığı röportajda olduğu gibi kendini ve yaşadığı hayatı özetlemiş insan.
    yalnız bazı noktalara takıldım. acaba ailesinin parası olmasaydı kendini kolayca sokağa atar mıydı.. çok hassas ve ince düşünen insanlar başkasına yardım ederken kendini rahatlamış hisseder. bunu net size hissettiriyor ve uyguluyor hali hazırda. ama gerçekçi olmak gerekirse hayatta kendini üç beş yıl sokakta yaşamaya bırakacak kadar sorumluluğu olmayan bir adam olmasından dolayı rahatça kafa dinlemiş hatta kafa toplamış adam. modern şımarıklık bu olsa gerek. ama bu aşmışlığı bile, o kaçtığı aile parasıyla sağlamıştır. her şeyin farkında fakat bunun farkında değildir.
    faydalı bir şey yapmasından ötürü tebrik ediyorum kendisini zira yiğidi öldürür hakkını veririz.
    edit: link ölü doğuyor. netten kendiniz bakıverin.
  • edit: (bkz: bütün entry'lerini silen yazarlar listesi).

sözlük yönetiminin sözlüğe içerik sağlayan kullanıcılara hiçbir saygısının olmaması sebebiyle bu entry düzenlenmiştir. sözlüğün, devletin milletini ebleh yerine koymasının yasaklandığı bir mecra olduğunu hatırlaması dileği ile...

(bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)

dervislikle uzaktan yakindan alakasi oldugunu dusunmedigim kisi.
    "goruyorsam, duyuyorsam, sorumluyum" seklindeki felsefesi, bana nerden tanidik geliyor diye dusunup dusunup sonunda kesfettim: "farkındayım, biliyorum, sorumluyum." -> dogusoto yillardir kullaniyor bu slogani. sahsi olarak, tedx reset'te gordugum en berbat konusmalarindan birine imza atmis oldugu halde, insanlarin iyi niyetinden ve biraz da cehaletinden etrafinda muritleri toplanmis kisi. bir parca sistem elestirisi okumamis olan insanlar, soylediklerinin ne yeni soylenmis ne de orjinal sekilde ifade edilmis oldugunu, fark edebilirler. onun yaptigi kadar sistem elestirisini chuck palahniuk'te yapiyor. hatta chuck bi tik daha iyi yapiyor. sansli bi adam, cunku etrafi iyi insanlarla cevrili.
  • gerçekleştirdiği konuşmalarda sık sık sosyalist eski komünist militan olduğu vurgusunu yapan, cevap veremediği konularda sesini yükselterek haklı görünmeye çalışan siyasi goygoy erbabı.

edit : "içi dışı bir olabilseydi" söylemi ile samimiyetinden şüphe duyulduğu için izmir'li gönüllüler tarafından izmir'den uzakltırılmıştır (bkz: #62653212)
  • 16dk olan tedx konuşmasından sonra ön yargılı olarak çok itici ve yapmacık geldi nedense. belki sözlükte adam akıllı bir şeyler yazıyordur diye geldim baktım çoğunluk aynı görüşteymiş.