şükela:  tümü | bugün
 • saz üstatlarından..
  (bkz: haydar haydar)'ı bestelemiştir..
 • bam telleri ve sırma tellerini kendisi icat etmiş, hatta sarı tellerden (onlar eskiden varmış) ikisini kapının koluna takıp, çift yapıp sırma tel yapıyormuş. bu tellerin özelliği de ne kadar sert vurusan vur çarpma yapmamasıymış.
  son dönemde piyasaya çıkan (bir kısmı daha sonra çıkacak) eski bestelerinin yeni düzenlemelerinden oluşan arşivde sadece kendisi çalıp söyleyecekmiş.
 • el vurup yaremi incitme tabip diyen adam. (tabii ben oy tabip şu yarayı sar sarabilir iseni ararken rastlatım kendisine, memnun kaldım.)
 • anadolu atesini izlerken bir arkadasin abisi "bizi verem etti tuketti kendisi hala yasiyor" demis ki koptum. ta cocukluktan beri huzunlu ve ciger daglayan parcalarini dinlemekten gelen bir yorum suphesiz.
 • 1935 erzincan dogumlu, kendini halk muzigine adamis karizmatik alevi muzisyen. kucuk yasta baglama calmayi ogrenerek cemlerde muzigini gelistirmistir. uzun yillar trt'de calismistir. divan sazina dokunmasiyla titrer, turkusunu soylemeye baslamasiyla transa gecersiniz.
  ayrica hafizamiz bizi yaniltmiyorsa cemile cevher cicek'le evliydi.
 • haydar haydarı calmaya basladıgında baglama ile show yapan buyuk virtuoz
 • saglik durumunun pek iyice olmadigini ogrenerek üzüldüğümüz ustadir, 4 şubat 2006 günü saat 20.00'de cemal resit rey konser salonunda kendisine destek olmak için saygi gecesi tertip edilmiştir. arif sag, erdal erzincan, yavuz top, turan engin, belkis akkale, izzet altinmese'nin katilacagi bir konser gerceklesecektir. ali ekber çiçek, yeri doldurulmasi oldukca zor bir sanatcidir.
 • babamın en sevdiği ozanlardandı. bu güzel adam sazına âşık. dünya bahane.
 • ayakta kalmis bir kac cinarindan biriydi anadolu'nun. erzincan'da basladigi sanat yolculugu once tum anadolu'ya, istanbul'a, avrupa'ya ve nihayetinde amerika'ya kadar uzanmisti.

  5 yasinda babasiz kaldi belki de bu yuzdendir turkuleri cocuklari gibi sevmesi. unutulmasin diye sayisiz turku derleyip tekrar sevdirdi insanlara ve bir silah gibi tasidi sazini omzunda sozunu silahla soyleyenlere deyislerle cevap vermek icin.

  alevi erenler'i olduklerinde kirklara karisirlar, ali ekber cicek'te dervisleriyle, babalariyla, pirleriyle ocaklarinda yemek tasirip halka dagitan kirk erenler ocagina karisip gitmistir.

  ondörtbin yıl gezdim pervanelikte,
  sıdkı ismin duydum divanelikte.
  içtim şerabını mestanelikte,
  kırkların ceminde dara düş oldum.
  kırkların ceminde
  haydar,haydar haydar haydar,
  haydar haydar haydar haydar,
  haydar,dara düş oldum.