şükela:  tümü | bugün
 • deniz gezmis, yusuf arslan ve huseyin inan'in idamina karar veren mahkemenin ba$kani. 6 mayis 1972'de gerceklesen idam olayinin ardindan bir konu$masinda "ben sadece adli degil siyasi kararlar da verdim" demistir.

  yazdigi kitapta "ben fasist degilim, bu ulkede fasizm yoktur" goru$lerine yer veren elverdi, ayni kitapta uc gencin asilmasini su sozlerle, ovunerek anlatmi$tir:

  "i$te bu beyni yikanmi$ militanlar olum sehpasinda dahi komunizm propagandasi yapiyor ve kendisinin arkasindan gelecek olanlara cesaret vermek istiyor. onlari astigimiz icin turk ceza kanunlarini millet adina muhakeme ederek tatbik ettigim icin bana katil elverdi diyorlar."

  $a$kin ve akli karisik bir kimsedir.
 • polatkan, zorlu ve menderesin idamından sonra olaylara bir maç gözüyle bakarak, gezmiş, inan, ve arslanın idamıyla üç sıfırlık maçı üç - üçe getirdiğini düşünen ve türkiye seninle gurur duyuyor, sloganlarını ta o zamanlardan bekleyen...
  (cümlenin devamını türkçenin argo kültürü dahilinde bulamayacağım kadar güçlü yeni bir argo terimi hak eden insan)
 • 'anayasayı cebir yoluyla değiştirmeye teşebbüs' suçu ile yargılanmalarının ardından 9 ekim 1971 tarihinde deniz gezmiş ve 17 arkadaşı hakkında idam kararı veren, ankara 1 no.'lu sıkıyönetim mahkemesi başkanı, tuğgeneral idi.
 • 27 mayıs ihtilaline kerhen katıldığı, 21 mayıs1963 te talat aydemir önderliğinde yapılan darbe teşebbüsünde ,ankara 28.tümen kurmay başkanı iken karşıt güçlerden olması nedeniyle ,harp okulu öğrencileri yener ve hasan hüseyin tarafından yakalanıp hırpalandığı,daha sonra hükumet güçlerinin olayı bastırması üzerine radyoevini teslim aldığı,bu olay nedeniyle ismet inönü'nün gözüne girdiği, 12 mart 1971 deki ekip ile " 27 mayısın öcünü aldık" dediği iddia edilmektedir.ap(adalet partisi) milletvekili olması da dikkat çekmiştir.
 • adaletin bu dünyada olmadigina inananlardan bazilarinin hesap günü icin listeye aldigi insan. bir digeri icin (bkz: tevfik türüng)
 • hoşçakal yarın filminde tuncel kurtiz tarafından canlandırılan 1971 sıkıyönetim döneminin askeri hakimi. konuşmadan bile döktürmüştü büyük usta o filmde ama ne yalan söyleyeyim o rolüden sonra nefret etmiştim dayıdan.
 • biraz önce yemek borusuna kaçan bir cisim nedeniyle öldüğünü öğrendiğim emekli asker, eski adelet partisi milletvekili; deniz, yusuf ve hüseyin'in idam kararını alan hakim...
 • --- spoiler ---

  ankara sıkıyönetim komutanlığı 1 nolu askeri mahkemesi başkanlığı yapan, 1971 yılında deniz gezmiş, yusuf arslan ve hüseyin inan'ın idamına karar veren emekli tuğgeneral ali elverdi, yemek borusuna kaçan bir şey nedeniyle hayatını kaybetti.

  --- spoiler ---

  http://www.t24.com.tr/haberdetay/75411.aspx
 • yemek yerken boğularak ölmüş...
 • eşantiyon general. bu ülkede kurmay olmadan general olmak bugün mümkün ama o zamanlar "imkansız"dı. ama işte her kaidenin bir istisnası vardı. bu istisna kimilerinin en kıymetli hazinesiydi. 1963'te darbecilik yapmak isterken, darbenin olmayacağını sezerek bu sefer muhbirlik yapmış, kendi darbesini inönü'ye ihbar etmiştir. bunun ödülü olarak da tuğgeneral yapılmıştır. bu generallere eşantiyon general denirmiş. elverdi bunlardan biriydi.

  hem 27 mayıs'ı, hem talat aydemir'i, hem ismet paşa'yı, hem 12 mart'ı, hem demirel'i desteklemişti. o anda kim güçlüyse onun yanında saf tutmuştu.

  deniz gezmiş'in idam edilişini, ağzında sigarası, yüzünde tebessüm ile seyretmiştir.

  üç fidan'ın idam kararını vermiştir ve fakat bu yüzden hiçbir hesap vermemiştir.

  kitabını da hatırlayalım: (bkz: bu vatana kastedenler/@itaatsiz)

  *