şükela:  tümü | bugün
 • ali enver (1921-berlin 1971-avustralya)
  ittihad ve terakki’nin liderlerinden, osmanlı imparatorluğu "başkumandan vekili" enver paşa'nın naciye sultan'dan (sultan abdülmecid’in torunu, şehzade süleyman efendi'nin kızı) olan tek oğludur.

  1921 yılında berlin'de doğmuştur. babasını hayatı boyunca hiç görememiştir. 3 mart 1924'te hilafeti ilga eden tbmm, hanedan üyelerinin de yurt dışına çıkarılmasına karar vermiştir. enver paşa'nın eşi naciye sultan, hanedan üyesi olması sebebiyle bu kanun gereği çocuklarıyla birlikte türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını kaybetmiş ve yurt dışına çıkarılmıştır.

  ali enver'in iki kardeşi daha vardır. bunlar mahpeyker ve türkán hanımlardır. meclis, 1939’un 5 temmuz’unda anneleri sultan, babaları asker olan hanedana mensup beş çocuğa türkiye’ye gelme izni verir. bu izinle birlikte enver paşa’nın çocukları istanbul’a dönerler.

  kız kardeşlerinden mahpeyker hanım doktor, türkán hanımda kimya mühendisi olur. ali enver kendisine babası gibi askerlik mesleğini seçer.

  türkiye'de iken hava harp okulunda okur ve hava subayı çıkar, ii. cihan harbi yıllarında londra'da büyük elçilikte hava ataşe yardımcısıdır. o sırada londra'da büyük elçi olan rauf orbay, onu bir vesileyle başbakan churchill'e takdim eder. churchill espriyi yapıştırır; 'burada da mı enver karşıma çıktı' diye. malum churchill'in siyasi hayatındaki en büyük fiyaskolardan biri olan gelibolu- çanakkale macerasını, enver paşa'nın başkomutanlığındaki türk ordusu hüsrana uğratmıştır.

  türk hava kuvvetlerinde, yüzbaşılığa yükselir. bu rütbede iken kurmaylık sınavını kazanır. kurmaylığı kabul olmayınca silahlı kuvvetlerden istifa eder. kurmaylığının kabul edilmeyişini ailesi, enver paşa'nın oğlu olmasına bağlar.

  ali enver, gazeteci abidin daver’in kızı perizat hanım ile evlenir, çift 1955’te doğan kızlarına arzu adını koyarlar. evliliği 1964’te biter ve eşinden ayrılır. ordudan istifa ettikten sonra özel sektörde çalışmaya başlar ve türkiye'den ayrılır. avustralya’ya yerleşen ali enver burada isviçreli bir hanımla evlenir. 1971 aralık'ında avustralya’da eşiyle birlikte gittiği bir tatil köyünde akarsuda yürürken bir taşa takılır ve düşer. düşerken kafasını çarptığı taşın açtığı yara sonucu yaşamını yitirir. vefat ettiğinde 50 yaşındadır.

  işte enver paşa'nın tek oğlu olan ali enver'in kısa yaşam öyküsü.
 • "orduya bir enver paşa yeter" demişler kazandığı halde kurmaylığı kabul görmemiş.
 • an itibariyle tarihin arka odasında kızı hanımefendi tarafından anlatıldığı üzere; kurmaylık sınavını kazandığı halde "bu orduya bir enver yeter" denilerek kurmaylığı verilmediği için yüzbaşı (havacı, pilot) rütbesinde istifa ederek ordudan ayrılan, enver paşanın oğlu.
 • 1971 aralık'ında avustralya'da meşhur kayak kasabası thredbo civarında eşi ve köpekleriyle birlikte kışın karda trekkinge giden ve burada kaybolarak susuzluk ve soğuktan ölen enver paşa'nın oğlu.

  https://turkbilimi.com/…berlin-1971-avustralya.html
 • donarak veya soğuktan değil kafasını taşa vurması sonucu ölmüştür. helikopter gelmesine rağmen kurtulamamıştır.