şükela:  tümü | bugün
 • 7 ağustos 2017 tarihinde 86 yaşında ölmüş olan tkp emektarı komünist. gençlik yıllarında başladığı sendikacılık ve partili mücadeleye ömrünün sonuna kadar bağlı kaldı.

  70'li yıllarda tkp'nin adapazarı il sekreteterliğini sonrasında ise paşabahçe-beykoz bölgesi örgütlenmesini yaptı. o dönemki paşabahçe grevlerinin altında imzası vardır.
  kendisi gibi balkan göçmeni olan mehmet bozışık (boz mehmet) ile birlikte 90'ların sonunda tkp'nin yeniden ayağa kalkış mücadelesini verdi. *

  samatya'daki mütevazi evi yıllar boyunca hangi çizgide olursa olsun tüm sosyalistlere açık bir uğrak yeri idi. fakat onunla biryerlerde buluşacak olmaya görün beş dakika gecikmeniz demek sağlam bir fırça yemeniz demekti. doğru bildiğinden şaşmazdı.
  2000'lerin başında bir ortamda vedat türkali ile karşılaşıp bir saniye göz göze geldikten sonra karşılıklı olarak kafalarını çevirmeleri benim için unutulmaz sahnelerden biridir. onun için ismail bilen'e laf edenden hayır gelmezdi. kendi kuşağından şoför idris'e gerçekte çok sevmesine rağmen sip ile ilişki kurduğu için kırgındı. suratını asıp biz ona gitme dedik derdi.
  eğer samatyada birlikte geziyor iseniz mutlaka sizi 1980 darbesi sonrası bir süre saklandığı kilisenin önünden geçirir kendisine yiyecek taşıyan, yardımcı olan zangoçtan bahsederdi.

  gün geldi her canlı gibi öldü. evet arkasında para pul bırakmadı, omuz atsan duvarları yıkılacak küçücük bir evinden içerde iki parça eşyasından başka bir şeyi yoktu. ama arkasında iyi anılar, işçi sınıfının mücadelesinde katkılar bırakarak öldü. bana kalırsa büyük bir zenginlikle öldü.