şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1929 yılında başören köyünde doğmuştur. şiire ve saza küçük yaşlarda başlamıştır. içinde bulunduğu acılı hayat, şiire yönelmesine sebep olmuştur. şiir tekniği oldukça iyidir ancak saz çalmamıştır. başta dert ve kader olmak üzere hemen her konuda şiiri vardır. hakkında kitaplar yazılmış olan ali, şiirlerinde ertekin mahlasını kullanmıştır.

  ben de şaştım bu gönlüme
  karakışta yaz istiyor
  bir cura geçmez elime
  dokuz telli saz istiyor

  kimseler yüzüne bakmaz
  evinden dışarı çıkmaz
  yatağından asla kalkmaz
  cemaatten söz istiyor

  söz ediyor nazlı yarden
  konuşmaya aciz dilden
  güzel kızdan gelinlerden
  cilve ile naz istiyor

  sözlerimde garazım yok
  bir dönümlük arazim yok
  evimde bir horozum yok
  meze ile kaz istiyor

  ertekin’im gözüm görmez
  kimse bana gönül vermez
  deli gönül halden bilmez
  bir kınalı kız istiyor

  (bkz: çile pınarı)
 • --- spoiler ---

  sabahattin ali, türk yazınının, bin bir türlü çileden geçmiş soylu yazarlarından biridir. bu çileli yaşam, 2 nisan 1948 günü, kırklareli'nin üsküp nahiyesi, eski adıyla sazara yeni adıyla çukurca köyünün dokuz kilometre uzaklığındaki ıstranca dağı beylik ormanlarında "öksüz çatak" denilen yerde, yugoslav göçmeni, ordudan çıkarılmış astsubay ve millî emniyet ajanı ali ertekin'in sopa darbeleriyle noktalandığından, geride binlerce sayfalık öyküler ve acılardan süzülmüş dizeler kalmıştı.

  --- spoiler ---

  kaynak: http://www.sinop.gov.tr/…rabakin/tarih/memalik2.asp
 • iddialardan biri de chp tarafından dönemin soluna göz dağı vermek için öldürülen sabahattin ali'nin katili. polis ajanı vs...
 • 1949'da dört yıla hüküm giyip, 1950 genel affından yararlanarak serbest bırakılmış adam. hey gidi sabahattin ali.
 • sabahattin ali'nin kafasini tasla ezerek olduren orospu cocugudur.
  kimin piyonu oldugu ise ortadadir.
 • 15 ekim 1950 tarihli milliyet gazetesi'nde fotoğrafı ve hakkındaki mahkeme kararının haberi vardır.

  haber metni:
  ------------------------------------
  sabahattin âli'nin kaatili 4 seneye mahkûm edildi.

  evvelce sapsarı bir halde ve büyük bir heyecan içinde titreyen ali ertekin, kararın okunmasını soğukkanlılıkla takip etti ve neticeyi öğrenince hemen gülümsiyerek; <<sağ olun!>> diye dışarıya çıktı.

  kırklareli, 14 (milliyet) - sabahattin âli'yi öldürmekten sanık ali ertekin'in duruşmasına bugün devam olunmuş ve dâva karara bağlanmıştır.

  geçen defa yapılan duruşmada iddianamesini okuyan savcı, sanığın idam cezası ile tecziyesini * istemiş olduğundan, birçok kimseler mahkemenin vereceği kararı büyük bir merakla beklemekte idi. bu sebeple sabahın erken saatlerinden itibaren halk mahkeme salonunu doldurmıya başlamıştı. saat 10.30'da ali ertekin iki jandarma refakatinde adliyeye getirildi. sanığın yeni traş olmuş yüzü sapsarı idi. heyecandan titrediği belli oluyor ve hakkında verilecek olan kararı merakla beklediği kolayca tahmin ediliyordu.

  nihayet beklenilen saat geldi ve 11 de ali ertekin mahkeme salonuna alındı. kısa bir zaman sonra da mahkeme başkanı verilen kararı bildirdi.

  buna göre af kanununun maddeleri ve bazı hafifletici sebepler gözönünde bulundurularak ali ertekin 4 sene ağır hapis cezasına mahkûm edilmiştir.

  kararı soğukkanlılıkla dinliyen sanık kararın okunması biter bitmez gülümsiyerek <<sağ olun!>> demiştir.

  ali ertekin kararı müteakip dışarıya çıkınca etrafını çeviren halka şöyle demiştir:

  << - verilen cezadan müteessir * değilim, bu suçu memleketimin menfaati için işledim. halâ vazifemi yaptığıma kaniim *.>>

  ali ertekin 2 senedenberi cezaevinde bulunmaktadır. yargıtay da bu kararı tasdik ettiği takdirde iki sene sonra cezasını tamamlayıp hürriyetine kavuşacaktır.
  ------------------------------------