*

şükela:  tümü | bugün
 • milliyetci muhafazakar kesimin cok deger verdigi isimlerden biridir. 1960'larda (sanirim 1966) adalet partisi'nin cumhurbaskani adayi olmak istemis, bu girisimi "gerici" olarak degerlendirildigi icin engellenmistir.
 • gençlerle başbaşa adlı eserin müellifi. genç kesimin -eğer tanıyorsa- siyasi yönüyle değil, bu kitabıyla tanıdığı bir kimsedir. bilim ve teknik dergisinin eski sayılarında bu ince kitabı tefrika edilmişti.
 • can dundar'in kose yazisinda adi gecmis kisi.

  köşk'e çıkan protokol yolu sarp bir yokuştur; tırmanması zordur.
  o yokuşta yaşanmış iki cumhurbaşkanlığı kazası anımsatacağım bugün...
  ikisini de tanıklarından dinlemiştim.
  * * *
  ilkini milli birlik komitesi (mbk) üyesi sıtkı ulay anlatmıştı.
  1961'in ekim ayı...
  27 mayıs yönetimi işbaşındaydı.
  seçimleri, devrilen dp'nin devamı sayılan partiler kazanmıştı.
  asker yeniden müdahale eğilimindeydi. devreye ismet paşa girdi. askerleri belli koşullarla siyasete karışmamaya ikna etti. koşullardan biri, 27 mayıs lideri gürsel'in köşk'e çıkmasıydı.
  işte o kritik günlerde bir isim adaylıkta ısrar etti:
  prof. ali fuat başgil...
  başgil, eski dp'lilerin sevgi gösterileri arasında adaylığını açıklamaya ankara'ya geldi. başbakanlığa çağrıldı. orada kendisini iki mbk üyesi bekliyordu.
  sıtkı ulay, lafı çevirmeden kendisine şöyle dedi:
  "hoca, bil ki sen cumhurbaşkanı olursan ne top atılır, ne tören yapılır. senin cibin hazır. koyacaklar seni bir cibe... yukarıda bir yere götürecekler. orada akıbetin meçhul. belki etlik'te mezarını bile hazırlamışlardır."
  hoca, o gün adaylıktan vazgeçip ankara'yı terk etti.

  ...

  http://www.milliyet.com.tr/…06/20/yazar/dundar.html
 • edirnekapı-sultançiftliği tramvayının halk tarafından besyuzevler olarak bilinen istasyonunun ismi.
 • iühf'nin 6 numaralı amfisine adı verilmiş merhum anayasa hukukçusu, ordinaryüs profesör. 60 darbesinden sonra cumhurbaşkanlığına soyunmuş ancak gerici ve yobaz olduğu gerekçesi ile darbeciler tarafından engellenmiştir. kimin gerici ve yobaz olduğunu göstermesi bakımından önemli olan ve şubat 1963'te ikamete mecbur edildiği isviçre'den ahmet kabaklı'ya yazdığı mektuptaki şu sözleri postal yalayıcılarınca ne yazık ki hâlâ anlaşılamamıştır: "iktidar koltuğunda zoraki oturmak hevesi şarkımızda* maalesef umumi bir hastalıktır. çünkü şarkımız garbın hümanizma hareket ve inkılabının manasını anlayamamıştır. bu bir yüksek seviye ve terbiye meselesidir. insan hayatı ve kaderi üzerinde düşünen aklın bulduğu ve ahlaki vicdanın seçtiği yoldur. bu terbiyeyi almak, şalvar yerine pantolon, fes yerine şapka giymek kadar kolay değildir."
 • 27 mayıs ihtilali ve sebepleri-görüp yaşadıklarım isimli kitabın yazarı ordinaryus profesör.ihtilal döneminde ki olayları birazda inönü düşmanlığını ön plana çıkararak anlatmasına rağmen ilginç tespitleriyle tarih tekkürürden ibarettir lafını tekrardan zihnime kazımama neden olmuştur... okuyun görün yaşananların şu an yaşadıklarımızdan hiç bir farkı yok değişen tek şey kuşaklar...
 • 27 mayıs ihtilâli ve sebepleri adlı kitabın yazarıdır.
  eser, o yılların türk siyasetine ilgi duyan fransız okuyucular için kaleme alınmıştır.
 • kubbealtı'nın bastığı 'hatıralar' isimli bir kitabı var. dönemin meraklıları için mühimdir.
 • gençlerle başbaşa'sı sahaflarda en çok rastlanan kitaplardan.
 • bugünkü resmi gazeteye göre bakanlar kurulu kararı ile ondokuz mayıs üniversitesi hukuk fakültesine adını vermiştir.

  karar sayısı : 2010/724

  ondokuz mayıs üniversitesi rektörlüğü bünyesinde yer alan hukuk fakültesinin adının ali fuad başgil hukuk fakültesi olarak değiştirilmesi; millî eğitim bakanlığının 30/6/2010 tarihli ve 10918 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı kanunun ek 30 uncu maddesine göre, bakanlar kurulu’nca 12/7/2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.
35 entry daha

hesabın var mı? giriş yap