şükela:  tümü | bugün
 • mustafa kemal'in harp akademisinden sınıf ve yakın arkadaşı. 1924'te çok partili döneme atılan ilk başarısız adımda kurulan terakkiperver cumhuriyet fırkasında kurucu görev edinmiş, 1926'daki izmir suikasti girişiminden sonra tutuklanıp daha sonra serbest bırakılmıştır.
  atatürk'ün ölümünden önce kendisiyle yeniden yakınlaşarakyeniden meclise girmiş hatta 47-50 arasında tbmm başkanlığı yapmıştır
 • 1901 saint joseph lisesi mezunudur.
 • 1882 yılında istanbul'da doğdu. babası ismail fazıl paşa'nın gönülsüzlüğüne rağmen, girdiği harp okulu'nda mustafa kemal ile aynı sınıfa düşmesi bir bakıma gelecekteki kaderini çizmiş oldu.

  cebesoy'un beyrut'ta başlayan kıta hizmetleri, 1908'deki roma askeri ateşeliği dışında, çok hareketli geçti. trablus'ta savaş başlar başlamaz (1911) oraya ilk gidenler arasındaydı. balkan savaşı sırasında karadağ'da, yanya kalesinde, pista ve pisani muharebelerinde, 1. dünya savaşının başında tümen komutanı olarak katıldığı kanal hareketinde, büyük başarılar gösterdi. istanbul hükümeti'nin içişleri bakanı, mustafa kemal'in görevsizliğini bir genelgeyle açıklayınca ali fuat paşa'da kendi bölgesindeki valilere ve mutasarrıflara kendisinden gelecek emirlere göre hareket edilmesini bildirdi (1919). ayrıca, her tarafta müdafaa-i hukuk ve reddi ilhak cemiyetlerinin kurulacağını ilgililere hatırlattı. bu çabaları takdirle karşılandığı için, sivas kongresi sonrasında cebesoy, umum kuvayı milliye komutanı olarak görevlendirildi.

  kendisini çekemeyenlerce çerkez ethem taraftarlığıyla suçlandı. doğru olmadığı sonradan belgelerle ortaya konan bu suçlama üzerine, ayaklanmaların bastırılmasından sonra, ankara'ya çağrılarak moskova büyükelçiliğine atandı. mustafa kemal'in talimatını yerine getirmekle yükümlü olduğu bu zor görevi başarıyla yürüttü ve 10 mayıs 1921'de ankara'ya dönerek mecliste siyasi çalışmalarına başladı. müdafaa-i hukuk cemiyeti başkanlığını yaptı. 1925'te terakkiperver cumhuriyet fırkasının kurucuları arasında yer aldı. ertesi yıl (1926) izmir suikasti dolayısıyla ali fuat paşa da tutuklandı, yargılandı ve beraat etti.

  cebesoy'un ikinci dönem siyasi hayatı inönü'nün cumhurbaşkanlığı yıllarında başladı. milletvekili olarak tekrar meclise girdikten sonra bayındırlık bakanlığı (1939-1943) ve bir ara tbmm başkanlığı da (1947-1950) yaptı. 1968 yılında öldü.

  kaynak: http://www.ataturk.net/
 • nazım hikmet in annesinin teyzesinin oglu demek daha doğru olacaktır.ayrıyeten batı cephesinin ilk komutanıdır.
 • mustafa kemal'in hapis arkadaşı (bkz: #18273653)
 • adapazarı'nda sürekli ismine raslanılan komutan.
 • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin ucunde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyettir. hukumet uyesi olarak gorev alislarina iliskin bilgiler asagidadir:

  s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 12.hukumet/nafia vekili/03 nisan 1939/09 temmuz 1942/konya/chp/3 yil 3 ay 6 gun/3 yil 3 ay 6 gun
  2. 13.hukumet/nafia bakani/09 temmuz 1942/09 mart 1943/konya/chp/8 ay/3 yil 11 ay 6 gun
  3. 14.hukumet/munakalat vekili/09 mart 1943/07 agustos 1946/konya/chp/3 yil 4 ay 28 gun/7 yil 4 ay 4 gun

  not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
 • amasya genelgesinin altına sorgusuz sualsiz imzasına atan komutandır. ayrıca babası m.kemal'i çok sever ona maddi manevi yardımda da bulunur.
 • tatar birlikleri üzerindeki nüfuzunu kullanarak rus iç savaşı'ndaki 1921 kronstadt ayaklanması'nın bastırılmasında rol oynamıştır http://wwturkiye.org/…syani-1921-tarihi-bir-dipnot/
 • atatürk'ün rakı ile tanışması kendisi sayesinde olmuştur.
  çok yakın arkadaşıdır. ailesinin atatürk'e hatırlı yardımları dokunmuştur.