şükela:  tümü | bugün
 • bir devrin oculerinden biri, ağzı laf yapan ender cuntacılardan biriydi. ya ihtilal evlatlarini yer durumu oldu ya da low profile gosterme uzmanı
 • 12 eylül den sonra kurulacak bakanlar kuruluna ait çalışmalarda turhan feyzioğlu nun başbakan olmasına karşı çıkmış,akredite yabancı misyon şeflerinin kenan evrene takdiminde yanında yer almış ve böylece kudretini göstermiştir.
 • 12 eylül'ün hazırlanması, kamuoyunun alıştırılması ve oluşturulması, tatbikatı ve bu darbeyle arzu edilenlerin büyük bir başarıyla gerçekleştirilmesi sırasında, fazla gözönüne çıkmadan, emir ve komuta zincirini aşıp taşmadan gösterdiği üstün yararlılıklardan sonra emekli olmuş, hemen sonra da isviçre'ye büyükelçi olarak atanmış, bu ülke uzun süre cuntacıolduğu gerekçesiyle kendisini akredite etmemişse de sonuçta 4 yıl boyunca türkiye'yi bu ülkede büyükelçi olarak temsil etmiş kudretli ve emekli general. bundan sonraki yaşamı da cunta sırasındaki ön plana çıkmama tavrı ve tarzı gibi devam ettiğinden olsa gerek ki, halen ne yaptığı bilinmemekte ve yaşadığı sanılmaktadır.
 • 12 eylül darbesi'nden sonra hakkında "şiddet olaylarına karışmamış solculara hoşgörülü davranılmasını talep ettiği" söylentileri çıkan ve yurtdışında görevlendirilmesinin de bu söylentilerle ilişkili olduğunu düşündürten general.
  edit: ifadenin kaynağı; kemal karpat'ın 1988'de yayınlanan "military interventions: army-civilian relations in turkey before and after 1980" makalesi.
 • vefat etmiştir.
 • yaptığı darbenin, ölen yüzlerce insanın ve yapılan işkencelerin, asılan gencecik insanların, katledilen sendikacıların, diyarbakır'ların mamak'ların hesabını vermeden öldü. umarım evren aynı akıbeti paylaşmayacak.
 • 12 eylül'ün bütün sorumluları gibi uzun yaşayıp sonunda ölmüş dikatatörlük komutanı. bu ülkeye namuslu bir iktidar gelip de evinden sabahın köründe toplayıp polis arabasına kafasına bastırarak göz altına alamadı. gazetecilerden sıra gelmedi.
 • ölümüyle yargılanma ihtimali ortadan kalkan ve bildiklerini de yanında götüren eski general.yıllardır suskunluğunu korumuştur.bizzat kenan evrenin talimatıyla 12 eylülü hızlandırma görevini yerine getirmiştir.mehmet ali birandın 12 eylül belgeseline röportaj vermeyi kabul etmiş,fakat sonradan vazgeçmiştir(!).
 • vay anam vay ya, kimse tanımıyor neo liberal programın asıl mimarını, tüisad'ın sevgili paşasını. patronların cunta meclisindeki temsilcisini. nasıl bakanlıkları boşaltıp, özal ve diğer liberal şürekayı bir günde doldurduğunu, nasıl ülkenin içine sıçan 24 ocak kararlarının sadık bir hizmetkarı olduğunu.

  öyle unutuldu gitti adam.

  aslında önemli bir şey bu, 12 eylül bugün sadece bok yedirmesiyle, işkencesiyle, fiziki baskısı ile hatırlanıyor ve bu noktada kenan evren figürü öne çıkıyor, oysa ki "24 yıl işçiler gülmüş, patronlar ağlamıştı ve sıra patronlara gelmişti" öyle severlerdi bugünün demokrat/darbe karşıtı sermaye sınıfı. unutulması, darbe karşıtlığının bile manipüle edildiği bir dönemde şaşırtmıyor.
 • 12 eylül'e giden günlerde, herkes kenan evren'in yerinde haydar saltık'ın olacağını düşünürmüş. lakin kenan evren, makamını kullanıp haydar saltık'ı devredışı bıraktı, derler. ancak gölgesinin hep evren yönetimiyle birlikte olduğu da söylentiler arasındadır...