• rahatsız şairlerden.

restore

1
    hangi ayin temizlerse beni, oradan başladım
    yıkıntıma. kimse kalmadı içimde, az kaldı
    tırnaklarımı yemesem, tutunacaktım,

gazeteler intihar dedi, ben yalanladım-

2
    yani ben yoksam, ceplerinizde yoksam, ihtimal
    kurbağa cesetleriyle başlayan çocukluğuma
    lastik ayakkabı arıyorumdur,

yorgun bir sürüngenin uçmak olan intiharından-

(kül, 29)
  • rahatsızlığına rahatsızlık katılan şair. katılan rahatsızlık için tıh.

--- spoiler ---

şiir: ali hikmet eren
    tüm enstrümanlar ve kayıt: ilker filiz

göremedi bile yeryüzü

1.
    safariye çıkmış bir zebra otlara basmadan yürüyordur!

bir insan yavrusuna basmıştır oysa alt katında bir kadın
    bakmıştır da-

2.
    tarihin bile soyamadığı kadınlar vardır bu gerçek
    --aynı güneş diliminde çıplak dolaşan erkekler de!

hem niye koşalım ki çıplak bir masaya bu kadar çıplaklık?

3.

tarihi yargılayabilirim demişti makarnalar arasından
    kafasını kaldırabilen bir adam; burguluydu hafif, salçalı--

kimse itiraz etmedi kimseye; su dolu bir bakraç
    koyarken kendini ocağa!

4.
    sonradan domaldılar da önünde tarihin: topluca fotoğraf
    --geç kalmış bir kuşun kanatları kadar açarak ellerini!

not: koca adam olduk, ama hâlâ evde kendi imkânlarımla ve tek başıma şiirle sevişmeye devam ediyorum. çünkü okumak yetmiyor -gülüşmeler-. yeni şiir bestemin adı: göremedi bile yeryüzü. yılbaşına doğru yayınlanacak yeni şiir kitabından bir şiir ali hikmet eren'in. kendisi şöyle diyor bu şiiri için: "tarih boyunca doğanın efendisi ama birbirlerinin kölesi olan insan. onursuz erkekler mesela. genelde onlar, ama genelde." kısacası tüm şerefsizler için gelsin -gülüşmeler-. evet, bu şiir çok garip bir tatta ve tehlikeliydi. hani adını bilmediğin bitkilerin zehirli olup olmadığını da bilemediğinden tadına bakmaktan çekindiğin gibi. ben de ferhan şensoy bu metni bestelese nasıl olur diye düşündüm. dan dan dan, tır tır tır diye bir şeyler çıktı ortaya. ayıktım. şiirin aslı aşağıdadır. aslı çok daha tehlikeli. ben bir kısmı çıkartmak durumunda kaldım yazdığım şanların yürüyüşü açısından. biraz çılgın attım, belki hoşunuza gidebilir ya da gitmeyebilir ya da la olm bırak bu boş işleri artık beceremiyorsun işte diyebilirsiniz diye paylaşmayı uygun buldum. çooooook beğenenler olursa diye indir butonunu açık tuttum. 100 indirmeye kadar izin veriyor, kota dolunca gerisini illegal şekilde şiirle halledebiliyorsunuz. demo da olsa keyifli ya da keyifsiz dinlemeler. haydi eyvallah. öptüm.

--- spoiler ---
  • şair ali hikmet eren’in ilk baskısı inkılap yayınlarından çıkan turayazı’nın ikinci basımı medakitap yayıncılık’tan çıktı. kitaptan “karaşın şiir kedileri” adlı şiir şöyledir;

“ardımızda atık bir şehrin anlamı
    gibi uzanıyor bitirdiğimiz okullar

ve sömürülen bir kedi kara
    devlet dersinde gömülen çocuğa-

adı şiirinden uzun bir şiir oluyor yeniden
    biz, yani yusuf,

artık biliyoruz bir şehir neden düşer- -“
  • bir dil tasarımcısı. şiirini kendine özgü yetkin bir teknikle yapılandırıyor. sözcükler ve tümceler onun ritim araçları. kurduğu her dize anlamını kendi dizilimine bağlıyor ve aynı zamanda da gizliyor. şiirini veya son dizeyi okuduktan sonra yeniden başa dönme ve okuma ihtiyacı duyuyorsunuz. çünkü ritim sizi çağırıyor…
  • (bkz: #99137815)
hesabın var mı? giriş yap