şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rahatsız şairlerden.

  restore

  1
  hangi ayin temizlerse beni, oradan başladım
  yıkıntıma. kimse kalmadı içimde, az kaldı
  tırnaklarımı yemesem, tutunacaktım,

  gazeteler intihar dedi, ben yalanladım-

  2
  yani ben yoksam, ceplerinizde yoksam, ihtimal
  kurbağa cesetleriyle başlayan çocukluğuma
  lastik ayakkabı arıyorumdur,

  yorgun bir sürüngenin uçmak olan intiharından-

  (kül, 29)
 • rahatsızlığına rahatsızlık katılan şair. katılan rahatsızlık için tıh.

  --- spoiler ---

  şiir: ali hikmet eren
  tüm enstrümanlar ve kayıt: ilker filiz

  göremedi bile yeryüzü

  1.
  safariye çıkmış bir zebra otlara basmadan yürüyordur!

  bir insan yavrusuna basmıştır oysa alt katında bir kadın
  bakmıştır da-

  2.
  tarihin bile soyamadığı kadınlar vardır bu gerçek
  --aynı güneş diliminde çıplak dolaşan erkekler de!

  hem niye koşalım ki çıplak bir masaya bu kadar çıplaklık?

  3.

  tarihi yargılayabilirim demişti makarnalar arasından
  kafasını kaldırabilen bir adam; burguluydu hafif, salçalı--

  kimse itiraz etmedi kimseye; su dolu bir bakraç
  koyarken kendini ocağa!

  4.
  sonradan domaldılar da önünde tarihin: topluca fotoğraf
  --geç kalmış bir kuşun kanatları kadar açarak ellerini!

  not: koca adam olduk, ama hâlâ evde kendi imkânlarımla ve tek başıma şiirle sevişmeye devam ediyorum. çünkü okumak yetmiyor -gülüşmeler-. yeni şiir bestemin adı: göremedi bile yeryüzü. yılbaşına doğru yayınlanacak yeni şiir kitabından bir şiir ali hikmet eren'in. kendisi şöyle diyor bu şiiri için: "tarih boyunca doğanın efendisi ama birbirlerinin kölesi olan insan. onursuz erkekler mesela. genelde onlar, ama genelde." kısacası tüm şerefsizler için gelsin -gülüşmeler-. evet, bu şiir çok garip bir tatta ve tehlikeliydi. hani adını bilmediğin bitkilerin zehirli olup olmadığını da bilemediğinden tadına bakmaktan çekindiğin gibi. ben de ferhan şensoy bu metni bestelese nasıl olur diye düşündüm. dan dan dan, tır tır tır diye bir şeyler çıktı ortaya. ayıktım. şiirin aslı aşağıdadır. aslı çok daha tehlikeli. ben bir kısmı çıkartmak durumunda kaldım yazdığım şanların yürüyüşü açısından. biraz çılgın attım, belki hoşunuza gidebilir ya da gitmeyebilir ya da la olm bırak bu boş işleri artık beceremiyorsun işte diyebilirsiniz diye paylaşmayı uygun buldum. çooooook beğenenler olursa diye indir butonunu açık tuttum. 100 indirmeye kadar izin veriyor, kota dolunca gerisini illegal şekilde şiirle halledebiliyorsunuz. demo da olsa keyifli ya da keyifsiz dinlemeler. haydi eyvallah. öptüm.

  --- spoiler ---
 • medakitap yayıncılık tarafından yeryüzü derdini anlatmadan önceydi adlı yeni kitabı çıkan şair
  kitabın tanıtım yazısı şöyledir efendim:
  önce söz vardı ile başlayan bir kitap…
  yeryüzü derdini anlatmadan önceydi, sözün yazıya dönüşme aşamalarını ve şiire içkin parametreleri örnekleme yolu ve şiirin beş hali ile tersten gösterirken, ortaya çıkan yeni şiirleri de evlat ediniyor sayfalarında.
  kitap birkaç bölümden oluşuyor ve ilk bölümde yer alan şiirlerin, sonraki bölümlerde, yeryüzünün eğim ve şekillerine göre nasıl şekil değiştirdiğine, çeşitlendiğine ve şiirin üretim aşamasındaki o çokluğa tanık oluyoruz.
  agnes richter’in yaşamı ve onun şiir dolu ceketi’ne adanmış bir projenin ilk kitabı yeryüzü derdini anlatmadan önceydi…
  ali hikmet eren ve serdar aydın’ın ortak projesi olan, vol.1 ve vol.2 olarak yayımlanacak olan bu kitaplar, iki ayrı zamanda, aynı kapak ve aynı isimle, agnes’in bize bıraktığı ceketindeki şiirin, sözcüklerin, insanın ve anlamın peşinde koşmamızın kanıtları olacak.
  yeryüzü derdini anlatmadan önceydi, serinin ilk kitabıdır…
 • şair ali hikmet eren’in ilk baskısı inkılap yayınlarından çıkan turayazı’nın ikinci basımı medakitap yayıncılık’tan çıktı. kitaptan “karaşın şiir kedileri” adlı şiir şöyledir;

  “ardımızda atık bir şehrin anlamı
  gibi uzanıyor bitirdiğimiz okullar

  ve sömürülen bir kedi kara
  devlet dersinde gömülen çocuğa-

  adı şiirinden uzun bir şiir oluyor yeniden
  biz, yani yusuf,

  artık biliyoruz bir şehir neden düşer- -“
 • bir dil tasarımcısı. şiirini kendine özgü yetkin bir teknikle yapılandırıyor. sözcükler ve tümceler onun ritim araçları. kurduğu her dize anlamını kendi dizilimine bağlıyor ve aynı zamanda da gizliyor. şiirini veya son dizeyi okuduktan sonra yeniden başa dönme ve okuma ihtiyacı duyuyorsunuz. çünkü ritim sizi çağırıyor…
 • defter adlı kitabı yeni çıktı. arka kapakta şöyle yazıyor:
  geceleyin, yanına sevgili yerine kağıt ve kalem alarak uyumak kimin işidir ki, kimin aklına gelir imkanı varsa? denedim; gelmeyeceğini bile bile, uykuyu da çağırmak adına, kağıt ve kalem aldım uyurken yanıma.
  kendimi biricik ve yalnız hissettim çoğu zaman; bütün yazanlar gibi. kimi zaman bir karabasanı, ayrıntıların gizlendiği ya da hiçbir ayrıntının aslında ayrıntı bile olmadığı bir rüyayı sabaha taşımak için çabaladım. gördüklerimi unutursam, imgelem dünyamın zararla kapatacağını, o boşluğun hesabını kendim dahil kimseye veremeyeceğimi, yazacaklarımı sonra’ya taşıyamamanın yükünü defter’e nasıl açıklayacağımı, düşünüp durdum.
  sonunda, “gerçek’le sanal olanın ayrımına varamadığım” gerçeği kaldı elimde; gündüzün rüyalarla desteklenen cehenneminde, başka bir cennette buldum kendimi. gerçek’le, rüyalarımızı yaşamak arasında bir fark yoksa eğer, rüyalarda yaşadıklarımız gerçek’se, asıl gerçeklerimiz ve gerçek hayat adını verdiğimiz o bütün yanılsamalar da aslında bir rüya ise...
  ölü bir rüyayı görmektense, bir rüyayı kendi ellerimle öldürmenin, arada fark yoksa eğer, gündüz gözüyle rüya görmenin, kime ne zararı olabilirdi ki?
  sipariş için:(bkz: https://www.kitapyurdu.com/…l&manufacturer_id=10562)