şükela:  tümü | bugün
 • göz altında olan adil öksüz diye bilinen hava kuvvetleri imamı ile görüşüp, aşık atışması misali ayet atışması yaptığı iddia edilen ilahiyat mezunu kuran hafızı olduğu ifade edilen başbakanlık müşaviridir.
  ali ihsan sarıkoca
 • kaynak: sözcü gazetesi
  (bkz: necati doğru)

  savcı: 15 temmuz gecesi neredeydin?
  sarıkoca: sabaha kadar çatıştım
  savcı: kiminle çatıştın?
  sarokıca: fetö darbecileriyle
  savcı: sonra ne yaptın?
  sarıkoca: şehit yakınlarına yardıma koştum
  ...

  o gece adil öksüz'ün kaçırılmasında/serbest bırakılmasında rolü olan sertel kocak ile telefon görüşmelerine yakalanan sarıkoca'nın antalya'da tatilde olduğu tespit ediliyor.

  vay anam analar ne yiğitler doğuruyor...
 • hala görevde olup olmadığını merak ettiğim kişidir.

  edit: bugün ihraç edilmiş.
 • hala görevde olup olmamasını geçtim, görevi olmadığı halde sırf adil öksüz'ün imam olduğunu duyup adama laf söylemek için karakola gittiğini, karakolda bir saat kaldığını ama öksüz ile sadece beş dakika görüştüğünü söylemiş.
  hem neymiş, aralarında niye darbecilik yaptın, yok niye fethullah'a boyun eğdin, dinimiz şunu emreder, bunu söyler gibi muhabbetler geçmiş. peki o ara ne olmuş, adamın birinci ağızdan söylediğine göre adil öksüz arapça bi' ayet okumuş, peki o ara ne olmuş, beyefendi de kendisine başka bi' ayetle arapça cevap vermiş.

  : )

  karakolda bu ikisi dışında kim arapça bilir?
  karakolda konuşmanın yapıldığı sırada ses ve görüntü kaydı var mıdır?
  aralarında geçen arapça diyalog, bu adamın beyanına göre midir yoksa bi' perdeleme amacı taşımakta mıdır?

  bütün bunlar tesadüf olsa dahi, o geceye dair uçan kuşu yakalayan, ifadesini alan türk yargısı bu şahsın ifadesini alıp şüpheli olarak hakkında iddianame düzenlediği halde, sizce yargılama neticesinde kendisi suçlu olarak bulunacak mıdır? yargıya müdahale etme kastım yok, o yüzden sorunun cevabı okuyucuda. soru soruyoruz da, net cevaplar almayı bırak, cevap bile alamıyoruz.

  peki sayın ilgililer, biz bu haliyle bu naneleri yiyor muyuz? yemiyoruz.
  bundan sonrasında yer miyiz? yemeyiz.

  bir de adamı aklar gibi röportajını yapanlar kim? nedim şener sert sorular sormuş, cevapları da köşesinden yayınlamış. yazı okunduğu zaman cidden tarafsız bi' izlenim verdi. peki akabinde saygı ile yapılan röportajdaki üsluptan çıkarttığım sonuca ne demeli?
  ta ta!
  sözcü gazetesi ve saygı öztürk. saygı öztürk bi' süredir zaten radarımdaydı, bu röportajla birlikte radarıma almakta ne kadar haklı olduğumu bi' kez daha anladım.

  şerh olsun.

  öncelikle nedim ile yapılan röportaj:

  15 temmuz darbesinden sonra gözaltına alınan fetö imamı adil öksüz’ün serbest bırakılması ile ilgili suçlanan başbakanlık müşaviri ali ihsan sarıkoca dün gazeteye geldi ve sorularımı yanıtladı.

  ¦ adil öksüz’ün mit ajanı sizin de aslında mit görevlisi olarak onun serbest kalmasında rolünüz olduğu iddia edildi. adil öksüz’ün 18 temmuz günü serbest bırakılmasında rolünüz oldu mu?

  a.i.s: mit ile hiçbir ilişkim yok hiçbir zaman da olmadı. adil öksüz’ün serbest kalmasına ilişkin benimle ilgili tek bir kanıt ortaya çıksın, yargılanmayı beklemeden kendi kafama sıkarım. ben 2011’de fetö’nün kumpasına maruz kalmış birisiyim.

  ¦ ifadenizde “darbe gecesi 03.00’ten sonra kahramankazan ilçesinde belediye başkanıyla darbeye karşı ne yapabiliriz diye çalıştık” demişsiniz ama o gece antalya belek’tesiniz, telefonunuz saat 04.00’te konya’dan sinyal veriyor.

  a.i.s: antalya’ya kazan belediye başkanı lokman ertürk ile cumhurbaşkanlığı’nın desteklediği futbol turnuvası için gittik. darbe haberini aldıktan sonra gece ankara’ya doğru yola çıktık. sabah vardık.“03.00’te kazan’daydım” demedim, olsa olsa ifadeye yanlış girmiştir.

  ¦ adil öksüz ile polis serter koçak aracılığıyla görüştünüz. 14-22 temmuz arası 27 kez görüştüğünüz koçak ile ilişkiniz nedir?

  a.i.s: serter koçak, 3.5 yıldır hemen her gün görüştüğüm birisidir. 14’ünde onu da antalya’ya çağırdım, müsait değildi. 15’i ve sonrası da darbe ile ilgili gelişmeleri ondan öğrendim. kazan’a gelince karakolda olduğunu öğrenince darbecileri de görmek için yanına gittim. adil öksüz’ü de orada gösterdiler. evet konuştum ama sonra adil öksüz’ün yüzüne tükürdüm.

  ¦ adil öksüz’ün fetö imamı olduğunu öğrendiniz, neden adli süreci takip etmediniz?

  a.i.s: adil öksüz’ün ne kadar önemli olduğu daha sonra anlaşıldı. tutuklanması, jandarma ve hakimlerin sorumluluğunda. serbest kalacağını bilsem kendim takip ederdim, alır bir bodruma kapatırdım. herkes tutuklanırken bir tek o serbest bırakılmış. elbette normal bir olay değil.

  ¦ 17/25 aralık’tan sonra bank asya’ya para yatırmışsınız?

  a.i.s: bank asya’daki hesabımı 2006’da açmıştım. çocuğum 2006’da gonca isimli kreşe gitti. onlar bank asya ile çalışıyormuş, kreş parasını o hesaptan yatırdım. 17/25 aralık’tan sonra bazı borçlarım ödemek ve kardeşime yollamak için para yatırdım, bunun fetö liderinin çağrısıyla ilgisi yok.

  cevapları bunlar, yorum sizin.

  ilgili röportaj şurada

  ...
  şu da saygı ile olan:

  işte, adil öksüz’le konuştuklarım

  1997 yılında istanbul büyükşehir belediye başkanlığı halkla ilişkiler müdürlüğü görevine başladı. 2003 yılında akp iletişim koordinatörlüğü’ne getirildi. 2005 yılında başbakanlık müsteşarı ömer dinçer’in özel kalem müdürlüğünü yaptı. aynı yıl başbakanlık halkla ilişkiler başkanı oldu. başbakanlık iletişim merkezi’nin (bimer) kurucuları arasında yer aldı ve bu merkezi 7 yıl yönetti. o dönemde bir yıl da anadolu ajansı (a.a) başkanvekilliği görevini de yürüttü. 2012 yılından bu yana da başbakanlık müşaviri.
  önemli görevlerde bulunan 44 yaşındaki ali ihsan sarıkoca’nın adı, 15 temmuz darbe girişiminin ana üssü olarak kullanılan akıncı hava üssü yakınında yakalanan, darbe girişimini yönettiği öne sürülen adil öksüz’le görüşmesiyle gündemde. bu kişi, öksüz’ün serbest bırakılmasıyla ilgili iddianamenin 28. şüphelisi. iki aydır açıkta olan, gündemden düşmeyen o isim, uzun süredir ilaçlarla ayakta durmaya çalışıyor. başbakanlık müşaviri ali insan sarıkoca, yaşadıklarını sözcü’ye anlattı.

  “hakkını helal et”
  cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, 16 temmuz 2016’da, dünyaca ünlü futbolcularla birlikte yapılacak maçta oynayacaktı. bu organizasyonun davetlisi olarak sarıkoca da, 15 temmuz günü kazan belediye başkanı lokman ertürk, kardeşi hüseyin ertürk ile birlikte antalya’ya gitti.
  otelde çok sayıda gazeteci vardı. saat 21.00’e doğru sigara içmeye çıktığında gazetecilerin “darbe yapılıyormuş” konuşmalarını duydu. hemen her gün birkaç kez görüştüğü ankara emniyet müdürlüğü istihbarat şubesi’nde görevli polis memuru serter koçak’ı telefonla aradı. serter’e “darbe oluyormuş” dediğinde, “saçma bir şey. ben, böyle bir şey duymadım” karşılığını aldı. 15-20 dakika sonra serter aradı, “gerçekten darbe oluyormuş. çatışmaya gidiyorum. hakkını helal et” dedi.

  manzara ürkütücüydü
  ali ihsan sarıkoca, dönemin akp genel başkan yardımcısı vedat demiröz ve belediye başkanlarının bulunduğu yemek masasına gidip “darbe oluyormuş. tedbir alalım” dedi. önce inanmadılar, “darbe dönemleri geride kaldı” diyen de oldu. biraz sonra olay netleşmeye başladı.
  cumhurbaşkanının “sokağa çıkın” çağrısından sonra, kazan belediye başkanı lokman ertürk, kardeşi hüseyin ertürk ile birlikte aynı otomobille ankara’ya gelmek üzere yola çıktı. kazan sınırlarında bulunan akıncı hava üssü’nün olayın merkezi olduğunu öğrenince, belediye başkanı lokman ertürk, telefonla akıncı üssü’nün kuşatılması, etrafındaki tarlaların yakılmasını, iş makineleriyle akıncı üssü’nün önüne gidilmesi için talimatlar veriyordu.
  telefon konuşmalarında, çok sayıda vatandaşın şehit edildiği bilgisini de almışlardı. polis serter koçak da en çok konuşup bilgi aldıkları isimlerden birisiydi. sabaha doğru kazan devlet hastanesi acil servisi’ne geldiler. manzara ürkütücüydü. şehit ve yaralıların yakınlarını teselli ediyorlardı.

  adil öksüz’ü gördüm
  akıncı üssü’nde pist başları vurulduktan sonra, darbecilerin sivil kıyafetle tarlalara kaçtığı ihbarı gelmişti. kazan’daki kuvvetler müdahale ediyor, ankara’dan da destek istenmişti. ikindi namazından sonra, kazan jandarma karakolu’nda olduğunu öğrendiği polis serter koçak’ın yanına gitti. polis serter, yakalananların “cemaat imamı” olup olmadığını anlamak için onlara “fethullahçı değilsen, fethullah’a küfret” diyordu. aynı şeyi adil öksüz’e de yaptı. öksüz, “ben öyle bir şey diyemem” deyince, imam olduğunu anladı. *
  ali ihsan sarıkoca, karakolda askerlerle birlikte gözaltında bulunanlardan birisinin de cemaat imamlarından adil öksüz olduğunu öğrendi. sarıkoca, adil öksüz’ü ilk kez orada gördüğünü de belirtiyor ve şöyle devam ediyor:
  “benim karakola girdiğim andan, çıktığım ana kadar yaşanan her şey kamera kayıtlarında var. benim gidişim adil öksüz’ü bir ziyaret, onunla görüşme değil, o anki psikoloji ve öfkeyle ‘vatan haini’ olarak gördüğüm kişiye bütün karakoldaki polis ve jandarmanın da duyacağı şekilde bağırdım, çağırdım, hakaretler ettim. kazan’da gördüğüm şehitleri ve köprüde 16 yaşında oğluyla birlikte şehit edilen erol olçak’ı anlattım. daha da öfkelendim. sinirime hakim olamadım ve daha da ileriye gittim.”

  arapça ayetlerle
  “ben, yapılanları, şehitleri anlatınca, ‘biz böyle olmasını tasvip etmiyorduk’ dedi. bunun üzerine bağırarak, ‘senin fethullah’ın da ‘bu işin içinde yokuz’ diyecek. biz sizi biliriz. bir de sözde ilahiyatçı olacaksın. bunları islam’da hangi kriterlere oturtuyorsun?”
  “bunun üzerine adil öksüz, bana * bir ayet okudu. ayet konusu ‘masumların öldürülemeyeceğine’ ilişkindi. bu sözleri üzerine daha da öfkelendim, arapça olarak ‘niye söylediğiniz şeyi yapmazsınız’ anlamına gelen ayeti okudum. * ardından da, ‘ben hafızım. başkalarını kandırabilirsin ama beni kandıramazsın’ dedim.”
  “adil öksüz, dikkatlice yüzüme baktı, ‘ben hafız değilim’ dedi. bunun üzerine ‘sen müslüman da değilsin. bir ihtimal müslüman olduğunu iddia ediyorsan, bu saatten sonra kıvırmadan bildiklerini devletimize anlat. * bir ihtimal belki ahiretini kurtarmış olursun’ dedim. mahzunlaştı, başını önüne eğdi, cevap da vermedi.”

  namaz kılmak istedi
  ben oradayken, polis serter’in amiri ‘normale dönebilirsiniz’ talimatı verdi. serter hazırlanırken ekibindeki bir arkadaş, sıkıntılı ifadeyle, “abi bu herif namaz kılmak istiyor” dedi. “bu kadar kişinin öldürülmesine sebep olan adam allah’ın huzuruna çıkmayı hak etmiyor. üstelik bu şekilde namaz kılamayacağına ilişkin 50 tane ayet bulabilirim. bırak kılmasın” dedim. bu sözleri adil öksüz de duyuyordu.
  sarıkoca, “ben oradan ayrıldım. adil öksüz’le başka hiçbir görüşmem olmadı. karakola girmemle çıkmam arasındaki süre bir saatlik bir mevzudur. bu süre içerisinde adil öksüz’le konuşmam da en fazla 5 dakikadır. konuşmama da orada bulunan çok sayıda polis ve jandarma da şahittir. ben onlardan serter koçak ile ekibindeki iki polisi tanıyorum” diyor ve şöyle devam ediyor:
  “bu adamın serbest bırakılabileceğine de asla ihtimal vermedim. salıverildiğini öğrendiğimde emniyet genel müdür yardımcısı mustafa gülcü’ye gittim, ‘bu adam nasıl serbest bırakılır. bu işte tuhaflık var’ dedim. gülcü, ben oradayken telefonla birilerine talimat verdi, bu konu üzerinde önemle durulmasını istedi.”

  kırılma noktası
  adil öksüz’ün serbest bırakılmasıyla ilgili ilginç bir ayrıntı var. adil öksüz, diğer şüphelilerle birlikte ankara emniyeti ve oradan ankara adliyesi’ne getirilmek üzereyken, son anda sincan adliyesi’ne götürülüyor. orada da serbest bırakılıyor. başbakanlık müşaviri sarıkoca, “bana göre kırılma noktası da bu” diyor.
  adil öksüz konusunu ilk kez chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu gündeme getirmişti. o günlerde bu işi önemsememiş görünenler, bu kişinin yakalanması için gereğini yapmayanlar şimdi adil öksüz’ün peşinde. öldürülmediyse bir gün bulunur bulunmasına ama kim bilir ne zaman? bakın aradan bir yıl geçti, adil öksüz’ün yaşayıp yaşamadığı, türkiye’de mi, başka bir ülkede mi olduğu bile bilinmiyor…

  ilgili röportaj şurada

  ...

  bu bilinmeyen denklemde bir de akp manisa milletvekili selçuk özdağ neler demiş? ona ilişkin odatv haberi:

  başbakanlık müşaviri ali ihsan sarıkoca’nın darbenin planlayıcısı adil öksüz’ü gözaltında ziyaret ettiği tespit edilmişti. sarıkoca daha sonra iddianamede yer alan kendisi hakkındaki suçlamaları kabul etmemişti.
  başbakanlık müşaviri ali ihsan sarıkoca’nın yalan söylediğini belirten akp manisa milletvekili selçuk özdağ ise, “cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum. sarıkoca kendisiyle ilgili iddialara neden kaçamak cevaplar veriyor, neden gerçekleri söylemekten kaçınıyor ve yalan söylüyor, iddialar şayet doğruysa adil öksüz’le görüşmüşse öksüz’le olan bağı nedir? tüm bunlar aydınlatılmalıdır” diye konuştu.
  tbmm 15 temmuz darbe girişimini araştırma komisyonu başkanvekili ve akp manisa milletvekili selçuk özdağ, “ali ihsan karakoca kendisiyle ilgili iddialara, ‘o gece adil öksüz’ün yanında değildim. o gece kazan belediye başkanı lokman ertürk’le beraber darbecilere karşıydım’ diyor. bu sözleri gerçekleri yansıtmamaktadır. çünkü darbenin başladığı 15 temmuz saat 21.00’dan 16 temmuz sabah 07.00’a kadar kazan belediye başkanı lokman ertürk kazan’da değildi” dedi.

  “sarıkoca yalan söyleyerek kendisini mi koruyor?”
  kazan belediye başkanı lokman ertürk’ün 16 temmuz saat 07.00 civarında kazan’a antalya’dan geldiğini tespit ettiklerini belirten özdağ, “kendisini darbe komisyonuna davet ettiğimizde de sanki oradaymış gibi açıklama yapınca kendisini uyararak, ‘burada değildiniz, antalya’daydınız. 16 temmuz sabahı 07.00 civarlarında ankara kazan’a geldiniz. doğruyu söyleyiniz, arkadaşlarımı yönlendirdim, arkadaşlarımız müdahale etti diyebilirsiniz’ demiştik. işin özü başbakan müşaviri ali ihsan sarıkoca da, kazan belediye başkanı da yalan söylüyordu. ondan sonra ifadelerini düzelttirmiştik. ancak sarıkoca’nın son açıklamalarında yine ‘belediye başkanı lokman ertük’le beraberdim’ demesinden sonra savcıları göreve davet ediyorum. şahıs yalan söylemektedir ve iftira atmaktadır. aynı zamanda bir şekilde kendisini korumuş ve saklamış oluyor” diye konuştu.

  nedim şener müşavir sarıkoca’yı köşesine taşıdı

  gazeteci nedim şener ise posta gazetesindeki yazısında başbakanlık müşaviri ali ihsan sarıkoca’nın 16 temmuz’da kazan jandarma karakoluna giderek adil öksüz ile görüştüğünü iddia etti. şener yazısında şu ayrıntılara yer verdi:
  “hts raporlarına göre sarıkoca 16 temmuz gecesi saat 04.13’te seydişehir gevrekli kasabası yakınlarında görünüyor. sarıkoca, polis serter koçak ile yalnızca 15 temmuz günü değil 14-22 temmuz arasında tam 27 kez görüşmüş. müşavir sarıkoca 14 temmuz günü ankara’da istihbaratçı polis serter koçak ile telefonda saat 14.17, 15.16, 15.41’de üç kez görüşür. bu görüşmeler 15 temmuz'da da devam ediyor ve polis koçak ile 15.42’de görüşen müşavir sarıkoca tatil için antalya belek’e gider. sarıkoca, belek’ten saat 21.03, 22.23, 22.27, 23.22’de 4 kez polis koçak’ı arar. müşavir sarıkoca ankara’ya dönme kararı alıyor. 16 temmuz günü antalya dönüş yolunda saat 04.13’de seydişehir gevrekli'deyken iki kez polis koçak ile görüşüyor. müşavir sarıkoca ankara’ya 30 kilometre kala saat 05.07, fevzi çakmak caddesine geldiğinde saat 06.47'de polis memuru serter koçak ile yine telefonla görüşüyor. tüm bunlar hts kayıtlarında mevcut. adil öksüz 16 temmuz saat 11.00 sıralarında kazan’da yakalanıyor, sarıkoca saat 11.34’de tekrar koçak’ı arıyor. polis koçak öğleden sonra kazan jandarma karakolu’na geçiyor ve müşavir sarıkoca, ankara türk telekom binasının yakınlarına geldiğinde saat 15.36’da fethiye köyü yakınlarında bulunan polis koçak’ı saat 15.53, akıncı sapağına geldiğinde 15.56 üç kez arıyor. kazan lojistik üssünde bulunan polis memurunu saat 17.38’de arıyor. yine kazan fethiye köyü yakınlarındaki polis koçak’ı saat 17.56’da arar. sarıkoca karakol’da adil öksüz ile görüşüyor. 18 temmuz: adil öksüz, savcının itirazına rağmen fetö'cü hakim çetin sönmez tarafından serbest bırakılıyor ve yine ne tesadüftür ki tüm bunların ertesinde ise müşavir ali ihsan sarıkoca ile fetö'cü hakim tarafından serbest bırakılan adil öksüz'ün telefonları istanbul'dan sinyal veriyor.”

  ilgili haber şurada

  ...

  şu da konuya ilişkin ilk haberlerden birisi:

  işte iddianameden ilgili bölümler:
  "(...) şüpheli ali ihsan sarıkoca'nın 15/07/2016 tarihinde başbakanlık müşaviri olarak görev yaptığı, 17-25 aralık sürecinden sonra fetö/pdy silahlı terör örgütünün elebaşısı tarafından bank asya'nın kurtarılması amacıyla çağrı yaptığı dönemde, şüphelinin 2014 yılı ocak ayında 21.930.00 tl bank asya'ya para yatırdığı,
  şüphelilerden serter koçak'ın, adil öksüz'ün fetö'nün mahrem imamı olduğunu öğrendikten sonra bu konuyu cumhuriyet başsavcılığına ya da il emniyet müdürü ya da il valisine bilgiyi hemen ulaştırılması için gerekli çabayı sarf etmeden adil öksüz'ün fetö'nün imamı olduğunu emniyet ya da jandarma bünyesinde görev almayan şüpheli ali ihsan sarıkoca'ya bildirdiği ve ali ihsan sarıkoca'nın kışla jandarma karakoluna geldiği, ali ihsan sarıkoca'nın emniyet ya da jandarmada kolluk olarak görevli olmamasına rağmen kışla jandarma karakoluna gelip adil öksüz ile görüştüğü, adil öksüz ile görüştükten sonra adil öksüz'ün fetö'nün imamı olduğunu öğrendiği, görevi ve yetkisi olmadığı halde kışla jandarma karakoluna gelerek adil öksüz ile görüşmeler yaptığı ve bu konuda adil öksüz'ün kışla jandarma karakolundan il emniyet müdürlüğüne getirilmesini sağlamayan serter koçak ile çok sayıda telefonda görüşmeler yaptığı, 17/07/2016 tarihinde karayolu ile ankara'dan istanbul'a doğru hareket ettiği, adil öksüz adliyeden serbest bırakıldıktan sonra 18/07/2016 tarihinde saat 08:04'de ankara esenboğa havalimanı'nda telefon görüşmesi yaptığı ve havayolu ile istanbul sabiha gökçen havalimanı'na gittiği, adil öksüz'ün telefonunun 18/07/2016 tarihinde saat 11:10 ve saat 22:48'de istanbul/üsküdar baz istasyonundan hizmet aldığı, 18/07/2016 tarihinde şüpheli ali ihsan sarıkoca'nın telefonunun da istanbul ili beyoğlu ilçesi baz istasyonundan hizmet aldığının tespit edildiği, şüpheli ali ihsan sarıkoca'nın üzerine atılı örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme ve suçluyu kayırma suçlarını işlediği anlaşıldığından şüphelinin eylemlerine uyan; tck.md. 220/6 delaletiyle tck.md.314/2, 3713 sayılı tmk.md.3, tmk.md.5/1, tck.md.53/1, tck.md.283/1, tck.md.283/2, tck.md.53. gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi (...)"
  adil öksüz'le neler konuşmuş

  iddianameye göre; başbakanlık müşaviri sarıkoca kendisini şöyle savundu:
  "ben şuanda başbakanlık'ta başbakanlık müşaviri olarak görev yapmaktayım. 15/07/2016 tarihinde de aynı görevi ifa etmekteydim.
  ben darbe gecesi saat 03:00'ten sonra kahramankazan ilçesindeydim. ilçe belediye başkanlı ile beraber darbeye karşı ne yapabiliriz ve sürekli bununla ilgili çalışmalar yapıyorduk.
  16/07/2016 günü saatini tam hatırlamadığımı ancak öğlene doğru emniyetten tanıdığım olan serter koçak beni cep telefonumdan aradı. serter koçak benim aile dostum olduğu için o gece sadece bir kez görüştük, kendisine ne olduğu konusunda endişelerim vardı, serter koçak'ta bunu düşünmüş olacak ki telefonla beni aradı. kahramankazan'a görev için geleceklerini telefonla bana söyledi. daha sonra ikindi namazının hemen akabinde serter koçak'ı ben aradım, neredesin diye sorduğumda kendisi bana kışla jandarma karakolunda olduğunu söyledi, bunun üzerine bende yanına yani kışla jandarma karakoluna gittim.
  karakola saat 17:30-18:00 sıralarında vardım. karakol bahçesine geçtiğimde orada karakol binasının önünde darbeciler sıraya dizilmiş vaziyette bulunuyordu. karakolun bahçesinde serter koçak ile konuşmaya başladık, konuşmamızda serter koçak bana darbecilerden birisinin yardımcı doçent olduğunu ve fetö'nün imamı olduğunu söyledi. ben sabaha kadar darbecilerle uğraştım ve darbecilerin şehit ettiği insanlarımız ve onların yakınlarıyla ilgilendiğimden dolayı çok etkilendim, bu etkilenmemden dolayı serter koçak'ın bana söylemiş olduğu fetö'nün imamı olduğunu söylediği yardımcı doçent ile görüşmek istedim ve kendisiyle görüşmeye başladığım bu kişinin daha sonradan adil öksüz olduğunu öğrendik. adil öksüz ile ben görüşmeye başladım.
  adil öksüz bana kendisinin ilahiyatçı olduğunu söylemesi üzerine bende hem imam hatip lisesi mezunu hem de hafız olduğum için kendisine 'bu kadar sivil vatandaşı islamiyetteki hangi kritere dayanak öldürdünüz' diye sordum. adil öksüz bana cevaben 'biz bunları tasvip etmiyoruz' dedi. akabinde bana masum insanların öldürülemeyeceğine ilişkin bir ayet okudu, ben de kendisine cevaben niçin söylediğiniz şeyleri yapmazsınız mealindeki ayeti okudum ve kendisinin müslüman olmadığına inandığımı kendisine söyledim. yanılıyorsam ve kendisinin de müslüman olduğunu kabul ediyorsa kendisinin ailesinin ve tüm müslümanlar için bildiği her şeyi anlatması gerektiğini kendisine söyledim. bu sayede belki ahiretini kurtarabileceğini kendisine söyledim. başını eğip sessiz kaldı. bunun üzerinden bende yanından ayrıldım, kendisiyle başka türlü bir irtibatım olmadı.
  adil öksüz'ün fetö'nün imamı olduğunu buradaki jandarma görevlileri de biliyordu, çünkü adil öksüz'ün fetö'nün imamı olduğu konusu o gün orada dillendirilmişti ve herkes çok net bağırarak bunu söylüyordu.
  adil öksüz'ün bir kaç gün sonra mahkeme tarafından serbest bırakılması üzerine ben emniyet genel müdür yardımcısı mustafa gülcü'nün yanına gittim ve adil öksüz'ün serbest bırakılmasının çok anormal bir durum olduğunu bu konuyla ilgili özel olarak ilgilenmesini rica ettim. mustafa gülcü benim yanımda iken bir yerleri telefonla arayarak konunun hassasiyetini iletti ve çok ciddi takip edilmesi talimatlarını verdi. daha sonra bir kaç gün sonra istanbul'da sayın cumhurbaşkanımızın akrabası olan ve benimde tanıdığım, güvendiğim hasan basri yıldız'a adil öksüz konusunu cumhurbaşkanımızın bizzat şahsına iletmesini rica ettim. kendisi konuyu bir iki gün sonra sayın cumhurbaşkanımıza ilettiğini söyledi."

  işte diğer şüpheliler
  soruşturma kapsamında 4 şüpheli hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütü adına suç işleme", "görevi kötüye kullanma", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" ve "suçluyu kayırma" suçlarından dava açıldı. öte yandan 21 şüpheli hakkında "görevi kötüye kullanma", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" ve "suçluyu kayırma suçlarından" kamu davası açıldı. ayrıca 2 şüpheliye de "silahlı terör örgütüne üye olma", "görevi kötüye kullanma", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" ve "suçluyu kayırma" suçlamaları yöneltildi. bir şüpheli hakkında ise "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" ve "suçluyu kayırma" suçlamalarından kamu davası açıldı.
  hakkında dava açılan şüpheliler, şöyle:
  "osman gök, zeki çınkır, kenan gülbay, murat bayrak, serter koçak, hüsrev arslan, murat bozdoğan, erhan külah, abdulsamet gürler, ahmet camgöz, erol özdemir, ilyas kaytancı, ismail uçar, semih kaman, serkan çoraplı, yusuf gül, erhan cihangir, ömer doğan, gökhan yücel, mehmet akbaş, alp aslan, hakan kutlu, kadir yılmaz, yakup altundağ, mehmet gökcehan, mustafa kalkan, bilge kağan aksoy, ali ihsan sarıkoca"

  ilgili haber şurada

  ...

  adil öksüz'ü kaçıranlar 22 temmuz'da konuşmayı kesti
  adil öksüz’ün kaçışında rolü olan kamu görevlileri arasındaki telefon görüşmeleri, 14 temmuz’da başladı. öksüz’ün sırra kadem bastığı 22 temmuz’da da bıçak gibi kesildi

  ilgili haber şurada

  ...

  97. sıraya yazıldı
  fetö imamı olduğu bilinmesine rağmen göz göre göre serbest kaldığı açığa çıkan öksüz'ün, çıkarıldığı sulh ceza hakimliği tarafından serbest bırakılmasının ardından adliyeden ayrılışı iddianamede detaylı olarak anlatıldı. akıncı'da yakalanan diğer sivil imamların aksine akıncı kışlası karakolu'nda bırakılan öksüz, sincan cezaevi kampüs hastanesi'ndeki sağlık kontrolünün ardından 17 temmuz sabaha karşı saat 05.00 sıralarında ankara batı adliyesi'ne getirildi. asker olarak gösterildiği 98 kişilik gözaltı listesinde 97. sırada yer alan öksüz'ün kışla karakolunun tuvaletine sakladığı gps cihazı, üzerinde bulunan çift telefon ile diğer eşyalara ilişkin tutulan tutanak savcılıktan gizlendi.

  ilgili haber şurada

  şerh olsun.

  edit: firari müsteşar davutoğlu'na yakınmış başlığıyla bi' haber daha var. haberi kim yapmış dersiniz? yeni şafak, takvim, sabah, türkiye gazetesi, akşam, vatan, milliyet?
  hayır, haberi aydınlık yapıyor, ne kadar da ilginç değil mi? üstelik 2014 yılında timeturk'de yayınlanan haberde, sarıkoca'nın 18 yıllık bürokratlık haberinin 17 yılını erdoğan'ın yanında geçirdiği bilgisini de es geçmek olmaz. yaşasın algı yönetimi! *

  ilgili aydınlık haberi:

  15 temmuz darbe girişimi sırasında yakalanan adil öksüz’ü ziyaret eden başbakanlık müşaviri ali ihsan sarıkoca’nın eski başbakan ahmet davutoğlu’na yakın bir isim olduğu, davutoğlu’nun sarıkoca’yı yeniden bimer’in başına getirmek istediği, ancak başbakanlık müsteşarı aleyhte görüş bildirince atamanın yapılamadığı öğrenildi.
  ankara cumhuriyet başsavcılığı’nın fetö’nün “hava kuvvetleri imamı” adil öksüz’ün serbest bırakılmasına ilişkin hazırladığı iddianameyle başbakanlık müşaviri ali ihsan sarıkoca’nın da adil öksüz’ün kaçırılmasında görev aldığı ortaya çıkmıştı. sarıkoca’nın kışla jandarma karakolu’na gelerek gözaltındaki adil öksüz’le görüştüğü belirtilmişti.
  bimer başkanıydı
  sarıkoca’nın başbakanlık iletişim merkezi (bimer)’nin kuruluş aşamasında yer aldığı ve bir dönem bimer’in de başında bulunduğu ortaya çıktı. aydınlık’ın başbakanlık kaynaklarından edindiği bilgiye göre, sarıkoca daha sonra bu görevinden alındı, ancak davutoğlu başbakan olunca sarıkoca’yı yeniden bi- mer’in başına getirmek istedi. başbakanlık müsteşarı’nın bu atamaya itiraz etmesi üzerine atamanın engellendiğini vurgulayan başbakanlık kaynakları, sarıkoca’nın 15 temmuz darbe girişiminden çok sonra açığa alındığını, ama hala devlet memuru olduğunu söylediler.
  meclis gündemine gelmişti
  sarıkoca’nın başbakanlığa yapılan ihbarları değerlendiren birimde önemli görevler yaptığına dikkat çeken başbakanlık kaynakları, sarıkoca’nın başbakanlıktaki faaliyetlerinin incelenmesi durumunda yeni sırların da ortaya çıkabileceğine işaret ettiler.
  eski chp milletvekili umut oran da 2014 yılında verdiği soru önergesinde sarıkoca’yı meclis gündemine getirmiş ve o dönem anadolu ajansı yönetim kurulu başkanvekili olan sarıkoca’nın atama kararnamesinin neden yayımlanmadığını sormuştu.
 • kazan'da villam var gidelim mi?

  analar ne yiğitler doğuruyor hakikaten... son khk'da siktir edilmiş şerefsiz... şu kansız şerefsizlerin ağzından allah'ın adı düşmüyor ya... lan ne kansız mahlukatlarsınız siz.
 • ihraç edilmiş.