şükela:  tümü | bugün
 • ali ihsan varol'un 4 aralık'ta başlayacak stand-up gösterisinin ismi.
 • kendisini bugün trump gösteri merkezinde izleme şerefine nail oldum. gayet güzel, hoş televizyonda verdiği enerjiyi sahnede kat be kat fazlasıyla yansıtan güzel, samimi insan. kelimelerin anlamlarından yola çıkarak anlattığı hikayeler hoştu, keyifliydi.

  gözüme çarpan tek kusur, yalnızca bazı bölümlerde -bir veya iki defa- konuları bağlamak adına verdiği örnekler belli bir yaş kitlesine hitap eden hatta ve hatta o yaş kitlesinde bile belli bir kesimin anlayacağı göndermelerdi, onları herkes tarafından bilinirliği yüksek örneklerle değiştirebilirse harika olur.

  kendisi bu konularda yeni ve o pozitif enerjisiyle inşallah sahnelerde uzunca bir süre kalır.

  aynen devam ihsan abi *
 • bu gösteriye gülüp eğlenmek için gittim ve güldüm eğlendim. iyi ki gitmişim. ama ihsan varol'un "iyi niyetinden" şüphem olmasa bile kadınlar konusunda yarışma programında da dikkatimizi çeken o "delikanlı-centilmen-kadınları sever (kadınlar çiçektir)" pozisyonunun sığlığı maalesef sürüyor, bazı anlar içimden sahneye ikinci cins kitabını fırlatmak geldi.

  seyirciye ufak ufak da olsa dokunduran ("ama küfretsem şimdi kıkır kıkır gülerdiniz," "neden kalkıp gitmediniz merak içindeyim" vs.) şakalar da battı bana. farklı birçok açıdan dalga geçilmeyi kesinlikle hak eden biri ile bedensel özellikleri, görünüşü üzerinden dalga geçmesini de kendisine yakıştıramadım. bir de söylemeden edemeyeceğim, anlatacaklarını unutmasa, elektronik tabletine hiç göz atmasa bile (ki bir kere unuttu ve göz attı) o tabletin kürsüdeki varlığı seyircinin güvenini biraz kırıyor.

  peki kadın vs. konularda politik hassasiyetlerimize zarif ve iyi niyetli bir sığlıkla değil, nükleer silahlarla saldıran louis ck ile, genç erkeklerin sevgilisi cem yılmaz'la niye uğraşmıyoruz da ali ihsan varol'la uğraşıyoruz böyle? seviyoruz da ondan :)

  tekrar etmek istedim, gösteriye gülüp eğlenmek niyetiyle gittim, güldüm eğlendim. böyle bir saik taşıyanlara, ali ihsan varol'un kelimelerini özleyenlere gösteriyi izlemelerini öneririm. bence elindeki malzeme çok bereketli, kendisini başka başka gösterilerde de uzun yıllar sahnede görebileceğimizi umuyorum.
 • ali ihsan varol'un yeni, aslında bildiğim kadarıyla da ilk sahne gösterisi. ben cumartesi günü trump kültür merkezi'nde izledim. ikinci gösterisiydi bu. gayet eğlendim.

  gösteri bir stand-up ama bu bence gösteriyi kapsayan bir başlık değil tam olarak. ali ihsan abi sahnede bir yandan alıştığımız düzende hikayeler anlatıp güldürürken, diğer yandan kendisine ve gösterinin adına yakışır şekilde etimolojik bilgiler veriyor. bu bilgiler de elbette bir yerde mizahla kesişiyor ve ortaya bilgilendirici bir güldürü çıkıyor. klasik söylemi biraz çevirirsek güldürürken bilgilendiren bir gösteri olmuş. eğer etimolojiye biraz merakınız da varsa not defterlerinizle gidebilirsiniz. (:

  izlediğim gösteri sonunda ali ihsan abi performanstan çok memnun değil gibiydi. ilki daha iyiymiş. orada çok fazla sohbete zaman yoktu ama burada yazayım: öyle olur hep. belki "ilki kadar iyi olacak mı" endişesindendir. fakat bir defa ipad'e bakması dışında hiçbir aksilik yansımadı seyirciye. bence böyle bir gösteri de gereğinde bir tablete bakacak kadar samimi olmalı zaten. öyle ezbere okumalarla stand-up olmaz. böylesi güzel.

  şöyle bir 5 oyun geçsin, eminim gösterinin neye dönüştüğüne, hikayelerin içinde nasıl dolaştığına kendi bile şaşıracak.

  demem o ki; gidin bu gösteriye. demlensin, bir daha gidin.
 • insana beynindeki gri hücrelerin varlığını hissettiren gösteri. son derece keyifli. ali ihsan varol izleyicisi ile bu kez aracısız buluşuyor. çok da güzel oluyor.
  ben ilk gösteriyi (kadıköy halk eğitim merkezinde sergilenen) izledim. çok da geç haberim oldu. bir gün önce aldım bileti. salonda boş yer yok gibiydi. varsa da tek tük kalmış olabilir.
  bu tarz tek kişilik gösteriler gerçekten zor. tek kişinin bütün salonun dikkatini uzunca bir süre hiç konsantrasyon bozmadan kendi üzerinde toplayabilmesi büyük bir enerji ve arka planda da birikim istiyor. ali ihsan varol'da da bu enerji ve birikim var. bir de günümüzde o kadar birbirine benzer ve aynı zamanda kalitesiz iş var ki izleyici iyi işlere hasret ve hemen sahipleniyor.
  gösterinin zaman içinde gelişeceğinden ve mükemmelleşeceğinden eminim. benim bir kaç ufak eleştirim ise ayrıntılar üzerine.
  - gösteri boyunca ali ihsan varol, benzer tek kişilik gösteri yapanları çokça izlediğini ifade ediyor. konuşma tarzı biraz cem yılmaz (çok izlemekten kaynaklı bir benzeşme olmuş sanki) etkisinde gibi. ama zaman içinde kendi stili oturacaktır.
  - belki gösterinin bazı yerlerinde görsel malzeme kullanmak iyi sonuç verebilir (hayvanlarla ilgili bölümde, hatta çok başarılı bulduğum yeşilçam filmi kısmında)
  - bir de gösteride değinilen nietzsche'nin ünlü bir sözü var: "kadınlara mı gidiyorsun? kırbacı unutma" bu sözün yanlış çeviriden kaynaklanan nedenlerle felsefi olarak yanlış yorumlandığına dair çok ciddi bilimsel yorumlar var. (internette aranırsa bulunabilir) (lou salome ile nietzsche'nin birlikte yer aldığı meşhur kırbaçlı fotoğraf lou salome'un hayatını anlatan kitapta, salome'un nietzsche hakkında yazdığı kitapta ve hatta internet ortamında var) belki küçük bir ayrıntı ama şeytan ayrıntıda gizli değil mi zaten?
  - son olarak gösteri, daha vurucu, daha keskin ve zeka pırıltıları içeren bir finalle ya da final cümlesi ile sona erebilirdi, ki zaman içinde bu da gelişecektir eminim.

  sonuç olarak oynandıkça güzelleşecek ve defalarca izlenebilecek bir gösteri. emeği geçen herkese başta ali ihsan varol'a çok teşekkürler, bizlere çöle dönmüş kültür sanat hayatımızda bir kaç damla su sunabildikleri için.
 • [http://www.radikal.com.tr/…i-bu-kez-sahnede-1497319 http://www.radikal.com.tr/…i-bu-kez-sahnede-1497319]

  --- spoiler ---

  "kelime oyunu’nu yedi yıl boyunca yaptım, soruları hazırlarken de biraz bilgi edindim ama 'etimolojik' bir gösteri yapabilecek seviyede değildi bilgim. ancak ‘cahil cesareti’ olurdu, ismini de baştan koyalım dedik”

  --- spoiler ---
 • ankara'da da görmeyi beklediğimiz gösteri.
 • geçen cumartesi kadıköy halk eğitim'de izlediğimiz gösteri.
  güzeldi diyebilirim. beklentiyi çok yüksek tutmaya gerek yok ama bence gelecek vaat ediyor. sonuç olarak cem yılmaz da sahneye çıktığı ilk zamanlarında bu kadar sağlam değildi.

  --- spoiler ---

  medeniyetin kurucusu ilk defa mızrak atmak yerine küfür kullanmış olan insandır.

  --- spoiler ---
 • bu akşam trump'ta izleyeceğim gösteri.

  iyiydi güzeldi, gidin derim. temmuz gibi tekrar gideceğim, eminim kendisini çok geliştirecek.
 • izmir e.ü. akm de izlediğim ve bir buçuk saatin nasıl geçtiğini anlamadığım kelimelerin orjinleriyle alakalı, bol sunay akın taşlamalı, son derece samimi, biraz daha siyasi tavır takınmasını beklediğim ama bulamadığım tek kişilik gösteri.
  --- spoiler ---

  patlat bi şiir be kaptan abi

  --- spoiler ---