şükela:  tümü | bugün
 • aslında bir değil birkaç tehlikedir. elbette ali koç zeki ve donanımlı biri. bunları herkesten iyi bilir. ancak demokratik ve hoşgörülü bir yönetimi de istismar etmek isteyen şer odakları boş durmayacak ve tehlike saçacaklardır.

  bu tehlikelerden bazıları şunlar :

  1-) taraftar popülizmi. taraftar ile iç içe olmak iyidir. taraftarı yok saymamak ve küçümsememek çok önemlidir. spor kulüpleri taraftara ve halka aittir çünkü. ancak taraftara fazla kulak asmak da amatörce bir iş olur. kulübün mali durumunu, ülke ekonomisini, güncel uefa ve fifa kurallarını, bir şeylerin zamanla değişebileceğini bilmeden hareket etmek çok yanlıştır.

  -onu gönder bunu getir, her maç rakip kalenin önünde geçsin, çoğu maçta rakibe fark atalım, her sene açık ara şampiyon olalım, yıldızlar karması bir takım kuralım- falan demek kolaydır.

  ancak reel dünyanın şartları altında bu her açıdan yanlış ve sürdürülebilir olmayan bir yoldur. kulübün devasa borcu altında zaten kolay değildir.

  (bkz: taraftar popülizmi)

  2-) aziz ve çetesi kolay pes etmeyecektir. kulübün her yanında aleni ve gizli adamları olduğundan ve taraftar içinde bile yapılandıklarından dolayı boş durmayacaklardır. aziz bey de ilk seçimde tekrar aday olacaktır. kardeşi ali yıldırım da daha sonradan aday olabilir.

  veya onursal başkanlık falan gibi başka bir yerden kulübe yapışabilir aziz bey. ondan sonra seçimle de gönderemez kimse. bu yüzden bu adamın ve çetesinin hiçbir teşebbüsüne fırsat verilmemeli.

  3-) ali koç hassas ve duygusal bir yapıya sahip. bu yüzden işler biraz ters gittiğinde ve olumsuz hadiseler yaşandığında 3 senelik başkanlık döneminin sonunda hayal kırıklığı yaşarsa, bir daha bu işlerden tamamen elini ayağını çekebilir.

  taraftarın bu konuda çok dikkatli olması ve küfür, hakaret içeren tezahüratlardan kaçınması gerekir. şiddet olaylarından da uzak durmalılar.

  bunu gerçek bir fenerbahçe taraftarı yapmaz ama aziz'in pavalı köpeklerine ve provokatörlerine dikkat edilmeli. boş durmayacaklardır.

  4-) kulüp içinde tekrar belirme ihtimali olan gruplara ve hizipleşmelere dikkat edilmeli. bunlar ali koç'un demokratik ve hoşgörülü yapısını istismar edip tekrar 90'lı yıllardaki bir ortamı hortlatmaya çalışabilirler. saha içine palto ile mafya babası gibi dalan aziz yılmaz'ları ve envai çeşit grubun ayarttığı futbolcuları unutmadık daha.

  5-) medya ve bazı yalaka gazeteciler konusunda da dikkatli olunmalı. bunlar şimdi zamanla tesislere, stadyuma falan her yere sızıp yerleşeceklerdir. provakasyon ve manüpilasyon amacı güden dedikodular, söylentiler falan aman dikkat. passat medyasından özel olarak uzak durulmalı.
 • fenerbahçe'de yaşanabilecek en ufak bir tökezlemede hemen ali koç balonu söndü diyecek tiplerin olması. sanki elinde sihirli değnek varmış ve değdirince birden herşey düzelicekmiş gibi düşünen provakatif insanlar en büyük tehlikedir.

  buradan tekrar hatırlatmakta fayda var. bir kulübe hem sportif başarı getirecek hem de mali olarak pozitif sonuç veren bir sistem oturtmak süreç işidir.