şükela:  tümü | bugün
 • http://alioztaylan.blogspot.com/

  bandırmalı tatlıcı ali afendi - amca diye bilinen, allah dostlarından biridir. şu an ülke tv açık deniz programında emin ışık hoca ve bir hocamız daha merhumu anlatıyorlar.
 • ramazanda pek kimsenin geneleve gitmeyeceğini ve orada çalışan bayanların zor durumda olabileceğini düşünerek onlara yemekler düzenleyen güzel insan.

  bu davranışıyla çevresindeki muhafazakar/statükocu kesimin tepkisini çekmiş olsa da, bunlara kulak asmadan, inancının gereğini uygulamıştır. zira "ne yana dönersen allah'ın vechi(yüzü) oradadır" ayetinde "genelevler hariç" şeklinde bir dipnot yok. çokları bunu hazmedemeyebilir, ama hakikat böyledir.
 • bana deselerdi ki, kimdir müslüman bize bir örnek ver. hiç tereddütsüz tatlıcı ali amca derdim. böylesi büyük zatların huzurunda insan hz. peygamber'in manevi havasını teneffüs ediyor. o tatlılık o letafet o zerafet o kibarlık başka bir şey. çalışarak, zorlayarak elde edilecek bir şey değil. yapmacık bir şey hiç değil. belli olur yapma ile gerçek illa ki.

  bilmiyorum kaldı mı böyle zatlar. gün geçtikçe islâm'ın nurunu yansıtan aynalar bir bir ayrılıp gidiyorlar. elimizde ne kalıyor. kırık dökük cam parçaları.

  şöyle dediğini hatırlıyorum; 'bir kardeşinizi rakı içerken görseniz, aaa şuna bak rakı içiyor demeyin. rakı değildir o ayrandır deyin.'

  senin ayran dediğin rakı ayrana dönüşür ali amca. bizim böyle kerametlerimiz yok. siz zehri bal eylersiniz biz balı zehir eylemekle meşgulüz.
 • neyzen baba'nın (neyzen tevfik) cenaze namazını kıldıran zât-ı muhteremdir.

  "ali abi vaaz kürsülerinde cenâb-ı hakk’ın rahmet ve merhametinden çok azabının anlatılmasına üzülür ve: “bu vâizler bizi çok korkutuyor”, derdi."

  kaynak: http://www.altinoluk.com/…ndirmali-tatlici-ali-abi/

  takva (ittika), allahtan korkmak demek değildir. takva, allahın muhabbetinin kaybetmekten korkmaktır. allah'ın yolunda samimi olamamaktan ötürü, "eğer zerre kadar bile olsa, cenab-ı allahın lutfedip verdiği manevi kazancımı da kaybedersem ne yaparım" endişesiyle tir tir titremektir.

  bu devirde, bırakın allah ve rasulullah aleyhisselam için titremeyi, sıradan bir insanın imana gelebilmesi ümmidiyle ona ahlak-ı rasulullahtan aldığı akisle merhametle davranıp işbu meselede tir tir titreyen kaç kişi kaldı acep ali öztaylan merhum gibi?!
 • bandirmadaki öztaylan pastaneleri ile alakası olduğunu düşündüğüm kişi. en son mehmet öztaylan vardi milletvekili falan olmuştu.