şükela:  tümü | bugün
  • http://alioztaylan.blogspot.com/

bandırmalı tatlıcı ali afendi - amca diye bilinen, allah dostlarından biridir. şu an ülke tv açık deniz programında emin ışık hoca ve bir hocamız daha merhumu anlatıyorlar.
  • ramazanda pek kimsenin geneleve gitmeyeceğini ve orada çalışan bayanların zor durumda olabileceğini düşünerek onlara yemekler düzenleyen güzel insan.

bu davranışıyla çevresindeki muhafazakar/statükocu kesimin tepkisini çekmiş olsa da, bunlara kulak asmadan, inancının gereğini uygulamıştır. zira "ne yana dönersen allah'ın vechi(yüzü) oradadır" ayetinde "genelevler hariç" şeklinde bir dipnot yok. çokları bunu hazmedemeyebilir, ama hakikat böyledir.
  • bana deselerdi ki, kimdir müslüman bize bir örnek ver. hiç tereddütsüz tatlıcı ali amca derdim. böylesi büyük zatların huzurunda insan hz. peygamber'in manevi havasını teneffüs ediyor. o tatlılık o letafet o zerafet o kibarlık başka bir şey. çalışarak, zorlayarak elde edilecek bir şey değil. yapmacık bir şey hiç değil. belli olur yapma ile gerçek illa ki.

bilmiyorum kaldı mı böyle zatlar. gün geçtikçe islâm'ın nurunu yansıtan aynalar bir bir ayrılıp gidiyorlar. elimizde ne kalıyor. kırık dökük cam parçaları.

şöyle dediğini hatırlıyorum; 'bir kardeşinizi rakı içerken görseniz, aaa şuna bak rakı içiyor demeyin. rakı değildir o ayrandır deyin.'

senin ayran dediğin rakı ayrana dönüşür ali amca. bizim böyle kerametlerimiz yok. siz zehri bal eylersiniz biz balı zehir eylemekle meşgulüz.
  • bandirmadaki öztaylan pastaneleri ile alakası olduğunu düşündüğüm kişi. en son mehmet öztaylan vardi milletvekili falan olmuştu.
  • "bazen bandırma’dan istanbul’a gidip devrin ulemâ ve urefâsı ile sohbet eden ali abi, bir defasında beyazıt’ta bir mecliste neyzen tevfik’ten neyin tarihiyle ilgili güzel bir sohbet dinlemiş, sohbetin sonunda güzel bir ney üfleyen neyzen: “bu benim son ney üfleyişim”, demiş. ardından ali abiye dönüp: “benim cenaze namazımı sen kıldıracaksın, vasiyetimdir” demiş. ali abi: “estağfirullah efendim, ben hoca değilim, tahsili nâkıs zavallı bir tatlıcıyım” dediyse de, dinletememiş. bir hafta sonra neyzen tevfik’in vefat ettiğini duyan ali abi, vasiyeti gereği mecburen cenaze namazını kıldırdığını söylerdi."

(bkz: https://www.altinoluk.com/…dirmali-tatlici-ali-abi/)