şükela:  tümü | bugün
 • alfa yayinlarinin sahibi. turkiyede bir cok cizgi romanin yayinlanmasini saglamis, ayni zamanda rahmeti adnan kahvecinin danismani(idi).(bkz: conan)
 • cizgi roman gonullusu ali recan su an alfa yayinlarina sahip.daha onceleri sahibi gul sagiroglu yazardi ic kapakta.anladigim kadariyla ali recan tamamini almis durumda.
  conan i turkiyede yayinlayan ve fiyati hep makul tutarak muptelalarini hic kaybetmeyen recan ; bazi maceralarda orjinallerin uzerine cinileme de yapmistir.yahut yaptirmistir.her mektup yazana conan esantiyon paketi yollamis,cizim yarismalari duzenlemis vede kimmeryalilar kulubu adi altinda conancilarin ozgecmisleri,hal ve durumlari,vede eger yolladilarsa cizimleri hakkinda yorumlar yapmistir.
  "eksik sayilariniz varsa posta cekiyle havale yapar edinirsiniz" olayini sikca kullanirdi.conan cizerlerinin hayatlari hakkinda da bilgi verir sayilarin;barbarian danmi savage sword danmi yoksa
  conan the king denmi oldugunu da belirtirdi.
  ayrica yuzbasi volkan adli c.roman in yazari ve cizeriydi.
  hala takir takir conan yayinlayan recan a yaptiklarindan dolayi minnettar olan bir cizgi roman okuyucusu kitlesi mevcuttur ulkemizde.
 • 14 mayıs günü hayata veda etmiş olan çizgiroman sever insan.
 • (bkz: ali ercan)
 • bana en tıfıl çağlarımda posta çeki ile sipariş vermeyi*, yabancı amca ve teyzelerle* telefonda rahatça konuşabilmeyi öğretip okuma alışkanlığı kazanmamda pay sahibi olan kişi.

  o bütün yayınladıkları, o dönem piyasada olan-olmayan bütün çizgi romanların eksik sayılarını gösteren katalogu günlerce heyecan içinde inceleyip, istedigim sayıları posta çekiyle sipariş ettikten sonra eve geldiğinde paketi yırtarcasına açmam ve o gelen sayıları en geç 1-2 gün içinde bitirmenin verdiği tarifsiz zevki hala hatırlıyorum.

  güzel günlerdi netekim.
 • heykeli dikilesi bir çizgi roman aşığıdır. esasen avukat olmasına rağmen o ayakları bu iş için bırakmış, yayıncılığı, çizerliği, yapımcılığı bir arada götürmüş bir gönüllü idi.
  bu işlerden, alfa yayınları'ndan para kazandı mı bilemiyorum ancak çok uğraştı.
  belli bir şirket düzeni, personeli var mıydı emin değilim, her şeye kendisi koşturan, her şeyle bizzat uğraşan birisiydi.
  tüm bunların arasında mektuplara cevap verir, soruları yanıtlar, özür diler, telefonlara çıkar, randevu verir, yerine göre ticari olarak zararına işleri sırf çizgiroman aşkı ile yapar, çırpınır da çırpınırdı.

  hayatındaki en önemli yeri yüzbaşı volkan tutsa gerektir çünkü onda aynı zamanda çizerdi. yer yer müthiş orantısız çizimleri olsa da genelde oldukça başarılıdır. özellikle kendi döneminin silah teknolojisini yakından takip eder, yeni uçak, tank, gemi, roket vesaire modellerini maceralarına mutlaka sokar ve özellikle onları mükemmel çizerdi. muhtemelen yabancı bilim teknik dergilerini yakından takip ediyordu.

  keşke bir müzesi, bilmemnesi olsa. o kadar isterim ki rahmetlinin orijinal çizimlerini, hayatını falan yaşamışından dinlemeyi falan...

  nur içinde yatsın.
 • yüzbaşı volkan'ın yaratıcısı. yüzbaşı volkan tay yayınlarından çıktığı sıralarda, her bir kitabın iç kapaklarında, bazı savaş uçaklarının teknik bilgileri verilirdi. hatta, çizgi-roman maceralarında geçen dialoglarda, hangi savaş uçağından hangi hava kuvvetlerinde ne kadar bulunduğundan falan da bahsedilirdi. bütün bunlarda bir casusluk kokusu alan mit, ali recan'a sorguya alarak 'sen bunları nerden biliyorsun? bunlar gizlidir..' deyince, ali recan 'aviation weekly' ve 'jane's defense weekly' gibi amerikan dergilerini göstererek "bütün bu uçakların teknik özellikleri ve sayılarını amerikan dergilerinden alıyorum.." diye cevap vermişti.
 • ölmeden beş altı ay önce bakırköy'de ofis olarak kullandığı sigorta acentası bozması bir mekanda karşılıklı oturup sohbet etme şerefini yaşadığım değerli şahsiyet. mütevazi, alçak gönüllü, bilgili, hoş sohbet kalender bir insan portresi olarak kalmış hafızamda ali recan..
 • "1951 yılında eskişehir'de doğan ali recan ilk ve orta öğrenimini burada tamamlamıştır. 1966 yılında girişimci ruhuyla kendisine yeni iş imkanları sağlamak amacıyla istanbul'a gitmiştir. birkaç ay avukat katipliği yaptıktan sonra çizim yeteneğini devreye sokmaya karar vermiş ve reklam firmalarında ve gazetelerde grafikerliğe başlamıştır.

  karikatürden vinyet ressamlığına kadar resim sektörünün pek çok alanında çalıştıktan sonra mit ajanı selim sargın ve orta asyalı kahraman alp tiğin adlı kısa çizgi roman denemeleri gerçekleştirmiştir. ardından bunlara akdeniz korsanı şahin reis'i eklemiştir. günlük gazetelere mutlugiller ve fingirdek filiz gibi karikatürize bantlar hazırlamıştır. bu arada da yarım kalan eğitimini tamamlamak için önce vefa lisesi sonra da sultanahmet iktisadi ve ticari ilimler akademisi'nin gece bölümlerine devam etmiştir.

  1972 yılından itibaren ise en kalıcı ve bilinen çizgi roman kahramanı olan yüzbaşı volkan'ı çizmeye başlamıştır. bu kahraman ilk olarak son havadis, akşam ve tercüman gazetelerinde yayınlanmıştır. ancak volkan esas büyük başarısını henüz 1976 yılında tay yayınları'nın haftalık çizgi roman dergilerinden biri olan bonanza'da dolgu malzemesi olarak kullanırken yakalamıştır. yayınevinin sahibi bu potansiyeli görerek yüzbaşı volkan'ı kendi bağımsız başlığında okuyucuya sunmaya karar vererek ali recan'la anlaşma yapmıştır. böylece 1976 yılında yüzbaşı volkan'ın haftalık dergisi yayına başlamış ve 176 hafta/sayı boyunca tay yayınları logosuyla boy göstermiştir.

  çizgi kahramanının popülaritesinden emin olan ali recan, bu yayınevinden ayrılarak alfa yayınları adıyla kendi yayınevini kurmuş ve yüzbaşı volkan, 1978 yılından itibaren bu yayınevinin logosuyla yayınını sürdürmüştür. tercüman çocuk, türkiye çocuk dergileriyle bu yayın organlarının gazetelerinde de ünlü kahramanının maceralarını satmayı başaran ali recan'ın hazırladığı bir diğer çizgi roman başlığı da kaptan venüs'tür. ayrıca 1980 yılından itibaren telif haklarını aldığı conan'ın uzun yıllar tek yayıncısı olmuştur. 1982 yılında alfa yayınları'nın düştüğü ekonomik darboğazı aşmak için turgut sağıroğlu ile ortak olmuş ve bu tarihten sonra yayınevinin genel yayın müdürlüğü'nü üstlenmiştir. 1986 yılında ise bazı görüş ayrılıklarından dolayı kuruluşunu yaptığı alfa yayınlarından ayrılmak zorunda kalmış, ertesi yıl marvel yayınları'nın genel yayın müdürlüğü'ne getirilmiştir. kesim ajans sahibi nurcihan kesim ve aslı karasuil'in sahibi olduğu marvel yayınları'nda genelde amerikan süper kahramanlarının maceralarını yayınlamış, ancak burada da bazı görüş ayrılıklarından dolayı fazla barınamamıştır.

  recan, 1989 yılında dede korkut hikayelerinden 'tepegöz'ü damla animasyon adlı şirketin yapımcılığında bir çizgi film olarak kültür bakanlığı'na hazırlamıştır. bu tarihten sonra ali recan çizgi roman kulvarındaki çalışmalarına bir süre ara vererek bazı politikacıların seçim çalışmalarını hazırlamıştır. 1989'da resmi gazete'de çıkan özel bir hükümle adnan kahveci'nin danışmanlığına getirilmiş ve bu görevini adnan kahveci bir trafik kazasında hayatını kaybedinceye dek sürdürmüştür. 1990'lann sonuna doğru türkiye çocuk dergisinde ilk kez yeni bir çizgi roman başlığıyla yeniden boy göstermiş, ancak 1965-1967 yıllarında doğan kardeş'te yayınlanan yıldırım kaptan/buck rogers ve ateştop çizgi romanlarından yaptığı kolaj bu kez başarısız olmuş ve seri tutmamıştır. recan, 1999 yılı sonunda alfa adıyla ancak ticari unvanı değişik bir yayınevi kurmuş ve yeniden çizgi roman yayıncılığına dönmüştür. bu dönemde star trek, red sonja, conan, kral conan, süper korku, yüzbaşı volkan gibi çeşitli başlıkları değişik formatlarda okuyucuyla buluşturmuş, ancak hiçbir serisi beklenen popülariteyi tekrar yakalayamamıştır. biri kız, biri erkek ikil çocuğu olmuş ve geçirdiği ani bir beyin rahatsızlığı nedeniyle 14 mayıs 2002 tarihinde istanbul'da ölmüştür."

  yönetmenliğini yaptığı kısa filmler
  tepegöz - 1989
  canlandırma
  kültür bakanlığı
  1. uluslararası arhavi film festivali, gösterim seçkisi. 2010

  kaynak
  http://www.cizgidiyari.com/
 • iki kişi öldüğünde, yaptığı onca şeyden sonra bu kadar az ses çıkmasına şaşırmışımdır.
  biri fikret kızılok diğeri ali recan.
  conan'ı türkiye'de ilk yayımlaması, arka sayfada amatör çizerlere yer vermesi hatta yıldırım örer'e karikatürize conan'ı çizdirmesi bile nefis hareketlerdir.
  türk çizgi roman tarihinde, bu işe hayatını koymuş bunun gibi çok adam yoktur.
  o yüzden de ali recan mühim bir karakterdir,
  sadece gidişi biraz sessiz oldu.
  olsun.