1. murat birsel'in gündemdekiler programından anladığım kadarı ile sakıp emücesinden bu milletin kalbinin nasıl kazanılacağını güzel kapmış sabancı ailesinin son sürümü.

"abi yaw" falan diye samimi bir kardeş havası vermeyi iyi bir şey bellemiş amcasından. zaten sakıp sabancı ölünce burjuvazi kendisine sempatik bir yüz olacak bir şovmen işadamı bulamamıştı. koçların soğuk elitist tutumlarının yanında çok daha sempatiik bir şey gerçekten. "ben de sizdenim be abi" diyor yani...
    (abartmıyorum, yüzelli kere "abi" dedi bu arada röpörtaj boyunca, imaj makerı ali taran galiba)

eee ne demişler... (bkz: karıncayı sikeceksin belini incitmeyeceksin). iyi de güzel kardeşim o zaman niye milletin açlıktan nefesi kokuyor bir sürü üniversite mezunu işsiz gezerken sizin keyfiniz tıkırında olabiliyor. hepimiz aynı gemideyiz ama sen kaptan köşkündesin ben sintinenin dibinde. nasıl olcak bu işler be ali abi (samimiyette sorun görmüyorum)

sakıp ağa ölünce ailenin pr işlerini bu devralmış. helal olsun ama bir sosyalist olarak feyz aldım kendisinden.

not. abi, şimdi seni gazlıyordur program sonunda imaging ekibi "şöyle iyiydiniz ali bey, böyle süperdiniz ali bey diye...inanma abi, bak ben yemedim, beni hesaptan düşsünler ödemede. bir de bu kadar çok abi deme istersen abi. biraz yapmacık duruyor daha doğal olsun abi, ne demişler azı karar. di mi abi?
  2. okulda soutwest airlines la ilgili bir case study yaparken bize katılmıstır. daha sonra pegasus ve rakiplerini karsılastırırken aynen su benzetmeyi kullanmıştır:

atlas jet in koltuk genişliğini ve rötarlarını kastederek..

- kardesim senin ki 77 cm olabilir ama benimki tam zamanında kalkıyor.

(bkz: kelime oyunu)
  3. büyük çoğunluğu işsiz ya da işini kaybetmek üzere olan insanlardan para kesen* bir şirketin sahibinin, halihazırda çalışmakta olan işçilerine ne gibi haklar bahşettiği yahut onlardan neler kestiği sorusunu akla getiren şahsiyet. bir de böyleleri "ekmek veriyoruz ya kardeşim" savunmasında olurlar.konformizmle dahi açıklanamayacak mal varlıklarına yenilerini katmakta o insanların alın terlerini kullandıklarını görmeyecek kadar salak olduğumuzu zannederek...
  4. sempatik adam.. açıkçası salonda kendisinin gelmesini beklerken, notebookun ekrana yansıması için uğraşan asistanlarından biri sandığım kişi meğer kendisi imiş.. pegasusla ilgili çok heyecanlı olduğu açık.. zenginsiniz neden işi gücü bırakıp dünyayı gezmiyorsunuz sorusuna "o da sıkıyor" cevabı vermiş, vücut dili ve konuşma tarzı ile hafiften gözlüklü cem yılmaz'ı andıran bir insan..
  5. biraz önce 24 adlı kanalda bir programda izlediğim, pegasus'tan ve belli ki çok sevdiği uçaklarından bahsederken iki kere önce önündeki masaya vuran, ardından kulağını çeken ve en nihayetinde de alenen poposunu kaşıyan adamdır. beni kahkahalara boğmuştur kendisi.
  6. düşen helikopterin* ait olduğu esas holding'in sahibi olması ve olaydan sonra hiç bir televizyonda olayla ilgili konuşma yapmaması, büyük saygısızlıktır.*olayın üstünden bir hafta geçmeden bir törende şampanya patlatacak kadar takmamasına ne denir bilmiyorum.
    http://ekonomi.patronlardunyasi.com/…?haberid=60605
  7. haber kaynağına ve veriliş biçimine bakıldığında tamamen yalan olduğu görülen haberdir.ayrıca şampanya patlatmasının da herhangi bir sakıncası yoktur.ticarette yas tutma acıma gibi duygular yoktur.her ne olursa olsun hayat devam eder.nasıl ki bir tiyatro sanatçısı yastayken bile sahneye çıkıp oyununu büyük bir neşeyle oynarsa bir iş adamı içinde öyledir.fazla takılmamak gerekir.

ali sabancı hakkında bilgi verin