şükela:  tümü | bugün
 • "amacimiz ingilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak, turk olmayan takimlari yenmek" gibi onemli bir sozu 1 ekim 1905'te soyleyen tek imparator.
 • ayrıca ilk başkanının soyadı "yen" emir kipiolan başka da bir takım yoktur dünyada.
 • sonradan yen soyadını alan ali sami bey, 20 mayıs 1886'da istanbulun kandilli semtinde doğdu. babası, ünlü edebiyatçılarımızdan şemsettin sami'ydi. galatasaray lisesi'nde okudu ve futbol oynadı. ali sami yen, sadece galatasaray kulübünün kurucusu olarak kalmadı aynı zamanda türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri oldu.
  yen, 1923 yılında kurulan türkiye idman cemiyetleri ittifakı'nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı. 1924 paris olimpiyatlarına katılan türk kafilesinin başkanlığını yaptı. 1926-1931 yılları arasında türkiye milli olimpiyat komitesinin başkanlığı görevini yürüttü.
  galatasaray'da 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.
  ali sami yen'in sarı kırmızılı kulübe önemli bir katkısı da galatasaray müzesinin kurulması oldu. 1905 yılında yönettiği moda-kadıköy karşılaşması nedeniyle, ali sami yen'in ilk türk hakem olabileceği de çeşitli kaynaklarda yazılıdır. mili takımın romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak takımın başında o vardı. bu görevi de bir süre yürütmüş, yani türk milli takımın ilk teknik direktörü olmuştur. türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olan ali sami yen feriköy mezarlığında toprağa verildi.
 • ali sami yen: '' 1 ekim 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat öğretmenimiz merhum mehmet ata bey'in dersi esnasında birkaç arkadaş başbaşa vererek galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. ''
 • fenerbahce ve galatasaray bir derbi mac oncesi aynı otelde kamp yapıyormus. mactan onceki gece gec saatlerde kagit oynayan fenerli futbolcuları gorunce, "yarın bizimle macınız macınız var. ne isiniz var bu saatte ayakta" diyerek azarlayıp yatmaya gonderen futbol adamı. kaynak : vala somalı

  artik ne rakip takımlar aynı otelde kamp, ne de bir takım maymunlar yerine ali sami yenler kulupculuk yapıyor. o, arkadaslarının ve temsil ettiklerinin spor sahnesinden cekilmeleri ekmeklerin bozulması ile aynı doneme denk gelir kanaatindeyim.
 • galatasaray'ın ilk başkanı olarak seçilmesinin sahip oldukları futbol topunun bakımını üstlenmiş olması ve bu işi iyi yapması sayesinde olduğunu söyleyen insan. halbuki kaynaklar, kendisinin reisliği topu iyi yağlayıp, şişirdiği için aldığını belirten açıklamasının fazla alçakgönüllü olduğunu belirtir. zira ali sami yen o günlerin zor koşullarında futbol oynayabilmeleri için gereken tüm malzemelerin temininden, gerekli yazışmaların yapılmasına dek her türlü işi büyük bir arzuyla yerine getiren doğal bir lider olduğu için 'reis bey' seçilmiştir. kurduğu kulübe koyduğu 'türk olmayan takımları yenme' hedefi sayesindedir ki bugün galatasaray'ın müzesinde yalnızca yurt içinde kazanılan kupalar değil, avrupa kupaları da sergilenmektedir. sırf bu bile kendisini türk spor kulüpleri tarihinde 'büyük başkan' sıfatını en çok hak eden kişi yapmaya yeter de artar.
 • "en eski spor arkadaşımız olan fenerbahçe kulübü'nün ilk adımlarında da takımımızda çalışmış olan galatasaraylılar emek vermiştir. bizden sonra teşekkül eden bu ilk kulüpte de kendimizin bir katkısını görmek ve şeref hissesi almaktan zevk duymaktayız. fenerbahçe ilk kurulduğunda bizim için yabancı memlekette rastlanmış bir vatandaş gibiydi. ona manen ve maddeten ihtiyacımız vardı. ondan dolayıdır ki fenerbahçe'yi takviye etmek ve bir rakip yaratmak için bizden ayrılan hasan fuat, hamit hüsnü, hasan kamil, galip, ismet, hikmet gibi arkadaşlarımıza gücenmedik ve onları sevmeye devam ettik." - ali sami yen
 • galatasaray'in atatürk'ü.

  kuruculuk, futbolculuk, kaptanlik, teknik direktörlük.. her bir sey yapmis cimbom'da. mekani cennet olsun!
 • kutsal insan, kurucusu herkes tarafından bilinen tek türk futbol takımının kurucusu!!
 • galatasaray'ın kurucusu diyebileceğimiz bi adam, gs'de futbolculuk ve 14 yıl başkanlık yapmıştır. sembol bi insandır gayrı.