şükela:  tümü | bugün
 • ali şamil, 1 metreyi 10 santim geçen bir boya sahip olan saray soytarısıdır.
  kurtuluş savaşı başladığında rahat yatağını bırakıp mustafa kemal'in askerlerine katılır.
  kendi küçük yüreği çok büyük adam imiş.

  arda turan ile benzerliği çok var gibi geliyor bana, ilk gördüğümde 'arda'nın büyük büyük dedesi olabilir' ihtimalini düşündüm, hala düşünüyorum.
 • osmanlı'nın son saray cücelerinden olup istiklal harbi'ne katılmış, tarihin saklı kalmış sayısız yüzünden birisi.

  -------------------------------------alıntıdır---------------------------------------------------

  alıntının yapıldığı yer: http://www.turknostalji.com/…-yurekli-cuce-445.html

  "kurtuluş savaşı'na katılan her kahramanının kendine özgü bir hikayesi vardır. ancak ali şamil güler'in öyküsü, kuşkusuz en ilginçlerinden biridir.

  birinci dünya savaşı'nın ilk yılları... harbiye nazırı ve başkumandan vekili enver paşa, doğu cephesi'ni teftişe gittiğinde, kendisine sadece 110 cm boyu olan ahlatlı bir genç "hediye" edilir. ali şamil'in işi artık istanbul'daki sarayda enver paşa ile eşi naciye sultan'ı eğlendirmektir.

  birinci dünya savaşı'nda işler tersine gidince, enver paşa alelacele istanbul'dan ayrılır. birdenbire "efendisiz" kalan ali şamil, bu kez padişah vahdettin'in kızı ulviye sultan'ın sarayına alınır. ali şamil burada kırmızı sırmalı elbisesi ve heybetli, ipekli sarığı ile ortalıkta dolaşmakta sultan'ı eğlendirmeye çalışmaktadır.

  ali şamil, diğer saray soytarılarına benzememektedir. hazırcevap ve nüktedanlığıyla kısa zamanda herkese kendisini sevdirmiştir. ancak bütün şakacılığına rağmen ali şamil, kısa boyuna bakarak onunla alay etmeye kalkanları, birkaç dakika içinde ağızlarını açtıklarına pişman edecek bir yapıya da sahiptir.

  ulviye sultan'ın eşi, sadrazam ahmet tevfik paşa'nın oğlu olan ismail hakkı bey, ali şamil'i çok sevmektedir. kurmay yüzbaşı olan ismail hakkı bey ile ali şamil arasındaki iddialı tavla partileri meşhurdur.

  ali şamil'in saray günleri heyecanlı tavla partileriyle geçerken, anadolu'da milli mücadele hareketi başlar. bütün vatanseverler, istiklal savaşı'na katılmak için hazırlıklara başlar.

  padişahın damadı olan ismail hakkı bey de balkan ve 1. dünya savaşlarına iştirak etmiş mert bir subaydır. eşi ulvive sultan'la bir geçimsizliği bahane ederek anadolu'ya geçmek için gizlice hazırlık yapar. bu işi herkesten sakladığı halde, ali şamil'den gizleyemez.

  ali şamil'in küçücük göğsünde kocaman bir aslan kalbi çarpıyordu. o da bu kutsal savaşa katılmak için can atıyordu. ismail hakkı bey kendisini yanında götürmek istemeyince ali şamil müthiş bir tehdit savurur: "ya beni de götürürsün, ya da her şeyi sultan'a anlatırım..."

  böylelikle damat ismail hakkı bey ve şamil, sarayın kuş tüyü yataklarını bırakarak üç yıl sürecek meşakkatli bir çadır hayatına doğru ilk adımlarını attılar. sadrazam tevfik paşa'nın başyaveri albay hüseyin hüsnü de kendilerine katılmıştı.

  sahte hüviyet ve köylü elbiseleriyle ingilizlerin kontrolünü aşarlar ve adapazarı'na ulaşırlar. bu ikilinin yolculuk haberi, mustafa kemal'e kadar gelir. başkomutan, ankara'ya getirilmelerini ister. ikili ankara'ya vardıkları günün akşamı kurmay yüzbaşı çopur neşet'in evinde mustafa kemal'le karşılaşır.

  o gece, ali şamil için hayatının en unutulmaz gecesidir. mustafa kemal misafirleriyle sohbet ederken, ali şamil'le kadeh de tokuşturur.

  ismail hakkı bey, kurtuluş savaşı için kendisine verilen büro işini reddedip cepheye koşunca, ali şamil'e de büyük işler düşer... kendisine bir er elbisesi bulur; bunu boyuna göre yaptırıp, büyük de bir kalpak edinir. artık hayatı, atlı araba üzerinde, eşyalar arasında cepheden cepheye düşman peşinde dolaşmakla geçer...

  saray hayatının konforlu yaşamını terkedip, kurtuluş savaşı'nın meşakkatli mücadelesine girişen bu "aslan yürekli cüce", yaşamının daha sonraki yıllarını kışın ankara, yazın ise izmir'de geçirdi. iki kez evlenip boşandı. 1973 yılında 75 yaşında ve sağlıklı olduğunu bildiğimiz ali şamil'in daha sonraki yılları ve ölümüne ilişkin elimizde maalesef herhangi bir bilgi yok... "

  -------------------------------------alıntıdır---------------------------------------------------

hesabın var mı? giriş yap