*

şükela:  tümü | bugün
  • osmanlı sarayindaki son sehzadelerden biridir. ailecek, cumhuriy etin kurulmasıyla birlikte kendilerini orient express in vagonlarında buldular ve avrupya gittiler. anıları, oglu osman osmanoglu tarafindan kaleme alinmaktadır.
  • imparatorluğa 600 yıl boyunca hükmettiler. ancak imparatorluğun yıkılışı kendi sonlarını da hazırladı. ve 6 mart 1924'te sadece bir yıl süreli pasaportları ve türkiye cumhuriyeti tarafından kendilerine harcırah olarak verilen 1000 lirayla kendilerini orient express’in vagonlarında buluverdiler. beklenmedik şekilde kadınlar da listeye dahil edilmiş, sürgüne gönderilen kişi sayısı bir anda 155'i bulmuştu. bu kişilerden biri de ileride saltanat dönemini ve sürgün hatılaralarını yazacak tek kişi olan sultan 5. murad'ın torunu şehzade ali vasıb efendi idi. oğlu osman osmanoğlu tarafından defterleri derlenerek yayına hazırlanan bir şehzadenin hâtırâtı adlı kitap, osmanlı hanedanının yaşadıklarını birinci elden anlatıyor.

    emine mukbile sultan’la evlenip iskenderiye’ye taşınmasından sonra sonra yazmaya başladığı hatıraları, hanedan üyelerinin aslında nasıl bir zevk-ü sefa içinde yaşadığını gösteren önemli bir eser. her ne kadar "maddi düşünmenin, çalışıp bir baltaya sap olmanın her halde elzem olduğu muhakka idi. böyle otellerde vakit geçirip elde ve avuçtakini sarf etmek hiç makul bir şey değildi” diye yazmış olsa da bununla çelişen bir hayat sürmüş ali vasıb efendi. kabaraler, cafeler, tiyatrolar, eğlence mekanları, lüks oteller, uzun yolculuklar… o dönemde herkesin gitmek istediği gözde tatil mekanlarından côte d’azur’de yaşamış. 2. dünya savaşı nedeniyle avrupa gözden düşünce hemen mısır’a geçip rahat hayatına devam etmiş. ancak 1974 yılında yasaklar kalkınca türkiye'ye geri dönebimiş.
  • (bkz: #61197590)
  • sultan beşinci murat'ın oğlu mehmed selâhaddin efendi'nin oğlu ahmed nihad efendi'nin çocuğu. sultan reşat'ın torunu olan kuzeni emine mukabile osmanoğlu ile evliydi.

hesabın var mı? giriş yap