şükela:  tümü | bugün
 • koç grubunun bir nevi asya'ya ulaşma çabası ile ilgili bir site.

  (bkz: servis muhabbetleri)
  (bkz: b2b)
 • dünyanın en büyük b2b sitesi, tedarikçi
 • "x lazım, y de bul, z de var çok önemli onu da bulucan" şeklindeki şirketsel kaprislere kesin çözüm herbişeyin bulunduğu hayvani site.
 • 2005 agustos ayi itibariyle yahoonun uzakdogu pazarina yaptigi acilimin bir sonucu olarak 1 milyar dolara yakin bir miktar karsiliginda 40% hissesini satin aldigi b2b sitesidir*
 • dış ticaret ile iştigal edenler için bulunmaz bir kaynak, karun hazineleri.
 • 4-5 aydır trustpass üyesi olduğumuz sitedir. bazı tecrübelerimi aktarayım:

  avantajlar:

  - ürünleriniz hakkında doyurucu bilgi ve güzel resim koymak için zaman harcarsanız karşılığını alırsınız.
  - günde en az 4-5 mesaj gelir. çok fazla kullanıcısı var.
  - başka herhangi bir b2b sitesinde (benim gözlemlediğim kadarıyla) ulaşamayacağınız kadar geniş kitleye ulaşıyorsunuz.
  - gereksiz spam mesajları sistem kendisi eliyor. size düzgün ya da spam olduğu zor anlaşılan mesajlar kalıyor.
  - büyük şirketler ciddi anlamda ilgi gösteriyorlar. özellikle batılı ülkelere büyük miktarlarla tedarikçi olma ihtimalinizi artırıyor. oturduğunuz yerden ihracat ihtimali yakalıyorsunuz.

  dezavantajlar:

  - sitenin büyük bir hacmini doğulu tedarikçiler oluşturuyor. özellikle çinliler çin hazırlanmış bir site diyebilirim. bir kaç kere batılı ülkelerden (fransa, italya) benimle temasa geçip daha sonra "aaa siz çinli değilmişsiniz kusura bakmayın biz çinli tedarikçi arıyoruz" diyen kişilere rastladım.
  - fiyatı biraz pahalı sayılabilir (trustpass yıllık 350 dolar) ancak bir yıla yaydığınızda aylık olarak 30 dolar ayırmanın hiç bir zararı dokunmayacaktır. özellikle şirketinizin yanında trustpass olduğunuzun görünmesi sizi direk olarak güvenilir kılıyor (adı üzerinde) ciddi şirketlerin sizinle temasa geçme ihtimali artıyor
  - tamamen ingilizce gerektiriyor. üye olurken bile telefon edip bir çok teyid alıyorlar.

  uyarılar:

  - nijerya menşeili mesajları hiç okumadan silin.
  - size özel yazılmadığı belli olan, sürekli your products, your company gibi laflar ihtiva eden mesajları da silin
  - bazı kişiler sizi spam mail hedef zincirlerine bir halka daha yapmak isteğiyle, ygz23r_ko3r@yahoo.com tarzı mail adreslerinden mesaj atıyorlar. bunlara cevap vermeyin. özellikle şirket adresi mi değil mi dikkat edin.
  - ciddi temasa geçecek olan şirketler genelde kısa bir mesajla sizden katalog şirket tanıtımı gibi bilgiler isteyebiliyor. gereksiz mesajlara sinirlenip hepsini takır tukur silerken arada bunları kaçırmayın.

  aylık 30 dolara da çok fazla bir beklenti içine girmeyin. alt tarafı internet sitesi işte. telefon hatta karşılıklı görüşme hala rullezz..
 • an itibariyle

  "notice: site access and use may be temporarily affected by cable damage due to the earthquake of december 26 in the south china sea. we will update users as information becomes available." diye bir not yazmış olan site.
 • dolandırıcıların mesken tuttuğu b2b sitesi haline gelmiş son dönemlerde. 2007 yılında üye olan free memberlara çok dikkat edin. bilindindik markaların ürünlerini çok ucuza verildiğini göreceksiniz ama onların çok büyük bir kısmı yalan. western union ile kesinlikle para göndermeyin ve gelen her mailin header kısmına bakarak hangi mail serverindan geldiğine dikkat edin. dolandırıcılar o kadar güzel fake mail hazırlıyor ki en ufak bir şüphe bile duymayabiliyorsunuz.
 • ozellikle elektronik konusunda dolandiricinin cok fazla oldugu site. ornekleri http://alibaba-scam.info/ adresinde gorebilir.
 • b2b olayını aşmış sayfa.
  özellikle çin'den temin etmek istediğiniz her türlü ürünü bulabiliyorsunuz. guangzhou'daki çin ihraç ürünleri fuarındaki standlarından ve organizasyonlarından ne kadar profseyonel oldukları anlaşılıyor ki; yahoo'nun satın almasıyla üç milyar dolara yakın değeri olduğu anlaşıldı.
  kendilerine ait msn'e benzer programlarıyla üretici alıcı haberleşmesini hepten kolaylaştırdılar.
  ilginç olan kısmı ise sayfa işlevini o kadar genişletti ki; yeri geldiğinde yonja görevini üstlendi.
  bir arkadaşımız alibaba.com'a girip kendisine bir asistan(!) buldu ve fuar boyu bir hafta kendisininin rehberliğiyle fuardan maximum derecede netice aldılar. kendisne bulduğu yeni ürünler karşılığında yüzde 2-3 gibi komisyonlar ödeyerek çözüvermiş bu işi.
  (bkz: asistan ne lan)