• köydeki bahçemizde en eski ağaç alıç ağacı. sanıyorum tek kökten üç gövde çıkmış. her yıl dönüşümlü olarak iki gövdesine bağlı dalları meyve verir. meyvesi olgunlaşır ve patır patır dökülür yere. çok kısa sürer bu dönemi. büyük kısmı da yerde çürür giderdi. 4-5 yıldır boşa gitmesin diye sirkesini yapıyorum. meyve, kendisi lezzetli olunca sirkesi de enfes oluyor. şifa olduğunu hissediyorsunuz. salatalara da çok yakışıyor.

türkiye'de dağlarda kendi kendine çokça yetişir. hemen hemen gittiğim her dağda görürüm alıç ağacı. o yüzden herkes kolaylıkla ulaşıp yapabilir. şans verin.
  • kendimce bir deney yapmak istedim.

organik olanını alıp, her gün 1 çorba kaşığı aç karnına alıp içtim.

kullanmaya başlamadan önce kan yağlarımı ölçtürdüm. şişe bitince tekrar ölçtürdüm. kan yağlarına herhangibir faydası olmadı.

deney sonuçlarıma buradan ulaşılabilir.
    (bkz: limon suyu ve sarımsak ittifakı)
  • faydaları nedeniyle ilaç niyetine içilmesinin yanı sıra salata ve piyazlara da çok yakışan bir sirke. ben geçen sene denemek için almıştım. deneyip beğenince sürekli almaya başladım. özellikle fasulye piyazında iyi bir zeytinyağıyla birleşince inanılmaz lezzetli oluyor.
  • kalbe iyi geldiği söylenen sirke türü.
  • varlığından yeni haberim oldu. çok da faydalı imiş. tansiyon, kalbe iyi geliyormuş, sabahları 1 kaşık alınmalıymış.
  • arkadaşlar doğrudan konuya giriyorum.

eğer ki ağızda/boğazda çıkan aft için kesin çözüm arıyorsanız işte size çözüm.

geçenlerde babam arkadaş ortamında kalbe iyi geldiği söylenen bu sirkeyle eve gelmiş. akşamına denemiş tabi. sabah kalkıyor ki ağzındaki aft yüzde 80-90 iyileşmiş. bana da söyledi ağzımdaki yarama iyi geldi diye. o sıra benim de ağzımda aft var. öncesinde de belli aralıklarla çıkıyor bu meret. haliyle alışkınım aftlara ama hayat kalitemi de en az bir hafta on gün düşürüyor. neyse ben de tabi bu ağız yarası konusunda her türlü teklife açık olduğum için ertesi gün bir küçük çay bardağının yarısından biraz az kadarını içtim.* içtim ama ben de hiç bir değişiklik olmadı. tam da yara büyüme evresindeydi bi de. bu arada yara biraz daha büyüdü. bir iki gün sonra ise aklıma gargara yapmak geldi.* babam da o sırada sormuyor, içtin mi gargara mı yaptın, naptın iyi geldi mi diye. neyse detaylı * bir gargara yaptım ve anında evet anında bir acıma, yanma hissettim. sonra aynadan bakınca yaraların üstü biraz kavlanmış gibi oldu. bir iki gün daha deneyeceğim bakalım tamamen kaç günde geçecek.

bugün sabah eve giderken bir kez ve akşam eve gelince 3-4 kere yaptım. şu an sızı yok çok şükür.

arkadaşlar bu acıyı çeken bilir. geçmesi için neler denemedim ki. dut , karadut, değişik ilaçlar, lokman hekimden alınan bitkisel ürünler. ise yaramadı maalesef. inşallah babamın tesadüf üzeri bulduğu bu hastalık reçetesi sizlere de şifa olur. artık bir dua edersiniz adamcağıza.

not: diğer sirkelerde vücut aynı tepkiyi verir mi bilmiyorum.

not 2: bu başlığa yazdım ama aft ile ilgili sorun yaşayan sanırım buraya gelip bunu okuyamaz. haliyle ilgili başlıklara da bu iletiyi kopyalamak gerek.

not 3: bir etkisi daha vardı yazmayı unutmuşum. inanılmaz balgam söküyor. geniz akıntısı vs olan varsa ona da tavsiye ederim. tabi yan etkisi olabilir. hekim değilim, uzman değilim. sadece gözlemlerimi aktarıyorum. siz yine de bu konuda uzman birine danışın.

(bkz: aft)
    (bkz: boğazda aft çıkması)
    (bkz: dilin tam ucunda çıkan aft)
    (bkz: geniz akıntısı)
    (bkz: balgam)
  • herkes kalp demiş, benim doktorum içtiğim ilaçların mideye zarar vermesini önler diye elden yazdı (yanlışlıkla eczaneye vermeyin siz) sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı içersen;
    nexiuma gerek kalmadan, motilium, tetra, flagy, bizmopeptol yan etkilerini azaltırsın dedi. bu arada uyarıyorum flagy çok fena bi ilaç.
    bakalım ya mideyi temelli deleceğiz ya da iyileştireceğiz.
  • şimdi size bu meretin çok dillendirilmeyen bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. cogunlukla depresif bir kişiliğe sahip olan ben; duzenli alıç sirkesi tuketimim sonrasi, o garip ve insanı huzursuz eden ruh halini yavaş yavaş atlattigimi hissetmeye başladım. normalde kullanım amacım kilo vermek gibi fiziksel bir beklenti için olsa da, bana bu faydası çok çok daha makbule geçti. organik olanına ulaşmak istiyorsanız buyrun; alıç sirkesi

edit: yazım hatasi
  • her sabah aç karnına bir yemek kaşığı içtiğim sirke, rivayete göre faydası saymakla bitmiyormuş, bakalım görelim
  • sol karotis arter yüzde 30 tikaliydi. 9 ay sabah akşam aç olarak bunu kullandım. sonuç olumlu.
hesabın var mı? giriş yap