şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akdeniz kıyısında üniversiteli bir ispanyol kenti, kutmanin allicante şaraplarının olası isim babası
 • şaraplık üzüm varyetesi :
  alicante bouschet
  etli kısmı kabuğu gibi kırmızıdır. fransa'nın güneyinde ve ispanya'da yaygın olan bu çeşit daha sonra filokseranın yayılması sonucu türkiye'ye gelmiştir. izmir yakınlarında ege'nin yumuşak ikliminde yetişir.
 • alicante.

  bir jak prever * $iiri. prever $iiri, 1936 yazinda aktris jaklin loran * ile ispanya'ya yaptigi gezisi sirasinda onun icin yaziyor. bkz. "jacques prévert en vérité", yves courrière, nrf/gallimard (biographies), 2000, p. 336.

  -alicante-

  une orange sur la table
  ta robe sur le tapis
  et toi dans mon lit
  doux présent du présent
  fraîcheur de la nuit
  chaleur de ma vie.

  jacques prévert

  in paroles, folio/nrf, juillet 1996, p. 24.

  ---

  -alikant *-

  masada bir portakal
  halida elbisen
  dö$egimdeyse sen**
  anin tatli armagani***
  gecenin serinligi
  isisi ya$amimin.

  jacques prevert

  (fransizca aslindan ceviren: reha yunluel/$iirhane)

  *alikant: "alicante" ispanya'da iber yarimadasinin dogusunda valensiya bolgesinde bir kent ("alicante" ispanyolca nasil okunuyorsa oyle yazilmalidir. bilen soylesin.)

  ** "dö$egimdeysen" diye de kisaltilabilir bir uyarlamada, bir ceviri icin anlam kirilmasi olu$turur = hayal: "dö$egimdeysen"; gercek: "dö$egimdeyse sen"...

  ***burada, "doux présent du présent" dizesinde "du" ile "dü"
  arasindaki ses oyunu "prezan"a kaydirilmi$tir.

  *
 • turkiye nin bodrumu gibi bi yermis burasi. ispanyanin zenginleri yazlik evlerini buraya yaptirmislar, buyuk turistik oteller acilmis, ayni bodrum gibi beton yiginina donusmus sonunda. yine de nefis denizi ve dogasi ve ispanyol sosyetesiyle ispanyada gorulmesi gereken yerlerden biridir kanimca. bir de, deri endustrisi sayesinde ayakkabilari cok ucuz ve kaliteli olur buranin.
 • harika bir üniversitesi olan, sosyal ekonomik ve sanatsal açıdan büyük şehirlerden (madrid barcelona gibi) pek farkı olmayan, ispanya'nin valencia eyaletinin (comunidad valenciana) güneyinde yaşanılası küçük şirin şehir.
 • bunyesinde santa barbara kalesini bulunduran sehir. kasabalarindan biri olan denia uzerinden de feribotla ibizaya gecebilirsiniz.
 • jason webster'ın flamenko'nun izinde duende adlı kitabında genişçe işlenen şehirdir aynı zamanda.
 • leal icao koduna sahip tek pisti olan güzel bir havalimanı.
 • uçsuz bucaksız, olağanüstü güzellikteki plajları, pırıl pırıl caddeleri, çekici olmanın ötesinde bir başka güzelliğe sahip kızları, deniz kıyısına 50 metre açıktan giden ve biletleme sistemiyle batı medeniyetinin imrenilecek ender özelliklerinden olan sistem-saygı-düzen üçgenini karşımıza koymuş tramı, tarihi binaları, 360,000 nüfuslu bir şehir için fazlasıyla hareketli şehir merkezi, otoyolları, devasa golf sahaları, berbat yemekleri, her tarafı sarmış yandan el turco kebapçıları, gps barındıran lüks taksileri ile ütopik bir yazlık kıyı yerleşimi görüntüsü çizen küçük bir comunidad valenciana şehri...
 • muhteşem kalesi ve plajında hizmetçilerine masaj yaptiran ağır ablaları ile fena halde high society bir ispanya tatil cenneti.