şükela:  tümü | bugün
 • john coltranein karisidir,kendisi de jazzcidir..ben pek sindiremessemde agir jazz albümleri vardir...
 • coltrane gibi hint muzigi ile ilgilendi,
 • piyanosu ve arpı ile bu diyarlardan olamayacak müzikler yapan, kilise ve gospel kökenli, eşi john coltrane için: "onun düşündüklerini devam ettiriyorum" diyen, oğulları ravi'nin adını hint kültüründen esinlenerek, bu kültürün bizzat incelemelerini yaparak ve müziğine yansıtarak koyan, blue nile adlı parçasında flüt ve arpın insanı neredeyse dalga yapıp kıyıya vurduran, a monastic trio ve eternity albümlerinin başucuna konulan portakalın yerini aldığı bir kadın. bir de a love supreme kaydı var elbette. o altın arpın ve piyanonun yanında verdiği röportajlarda nasıl güzel nasıl özel gözüken. soyadın ikiye bölününce çoğalması gibi. müzisyen.
 • 12 ocak 2007'de vefat etmiştir.
 • (bkz: cosmic music)
 • alıce coltrane (1937-2007)

  john coltrane en son döneminde aynı zamanda eşi olan piyanist alice coltrane’le çalışır. alice coltrane,turiya ya da sagittananda olarak olarak da bilinir. kızlık adıyla alice mc leod detroit'da büyür. klasik müzik eğitimi görür ve bud powell'dan dersler alır. john coltrane'in grubunda mccoy tyner'ın yerini alan piyanisttir. elvin jones’a rashied ali’yi tercih eden coltrane benzer sebeplerden alice coltrane’i mccoy tyner’a tercih eder:alice coltrane, ritmik senkopasyonlarla akorun notalarını aynı anda çalmak yerine yerine dalgalanan bazen aritmik bol arpeggiolu bir yaklaşımı benimsemer. ve rashied ali gibi o da daha çok dokuya odaklanır. alice coltrane’in piyanodaki yaklaşımı daha sonra arp ve org çalışında da duyulur. john coltrane’in ölümünden sonra değişik dini geleneklere ilgi duyar, daha doğrusu mısır, hint ve doğu sistemlerinin eklektik bir bileşimini benimser, ve bunu müziğine yansıtır. ilk solo albümü daha yeni vefat eden kocası john coltrane'e açık sözlü bir teşekkür ve hürmet albümüdür. coltrane'in son iki senesinde yaptıkları müziğe son derece bağlı bir albümdür bu. ve kocası o dönemde ona en uyumlu ve karşılık veren saksofoncuydu, ve bu uyumu arar gibidir her albümünde. ama bu arayışı en çok bu ilk albümde hissedilir. parçaları ''ohderanuth'' ve ''the sun'' gibi parçaları andırır. ''astral meditations'' albümünde alice bir başka coltrane müridiyle çalışır: frank lowe. o da, alice coltrane gibi, melodik bir müzisyen değildir. bu yüzden verimli bir karşılaşmadır bu.
  1971 tarihli''universal consciousness'' albümü ornette coleman tarafından düzenlenmiş arp ve yaylılarla açılır. davulcu jack dejohnette lirik bir eşlik sağlar ama asıl dikkati çeken kemancı leroy jenkins’dir. alice'in piyano yerine orgu tercih eder. albümdeki ''battle of armaggedon'' adlı parça oldukça rahatsız edicidir. rashied ali'yle uzatılmış bir diyalogdur bu. ama parçadaki şiddet eylemsel olmaktan ziyade felsefi bir şiddettir.
  alice coltrane kocasının ölümünden sonra yaptığı en iyi albüm 2000 ve 2004 yılları arasında kaydedilen''translinear light''tır. ve burada alice coltrane saksofoncu oğulları ravi ve oran coltrane ile çalar. saksofoncuların çoğu john coltrane’i taklit etmeyi amaçlarken, iki saksofoncu oğlunun son derece özgün bir stil yaratabilmiş olmaları dikkat çekicidir. babalarından miras kalan şey, onun müziği ve yaklaşımından ziyade, yaratıcılığı ve kendi stilini oluşturma konusunda güçlü iradesidir.