• uyuşturucu ve depresyon yüzünden iyice kafayı yiyip saçlarını pembeye boyatmış perperişan bir layne staley, konser esnasında gıda zehirlenmesi yaşıyor olmasına rağmen profesyonelliği elden bırakmayan bir jerry cantrell, en önde oturan arkadaşlarını * ve ortamı neşelendirmek için sludge factory öncesi enter sandman'in girişini çalan bir mike inez ve bir sean kinney içeren muhteşem konser. elbette, arkadaşlarını desteğe gelen scott olson'ı unutmuyoruz.

uzun zamandır * tek bir konser dahi vermemiş bu adamlar, böylesine berbat koşullarda dahi şarkılarını, stüdyo versiyonlarından güzel söyleyip çalmayı başarabilmişler. üstelik layne'in, çoğu şarkıya yanlış girmesine, jerry cantrell ile birlikte söylemesi gereken yerleri atlamasına rağmen.

yıllar önce konser albümünün dvd'sini almıştım, hala evimdeki en değerli eşyalardan biridir.
  • kesinlikle nirvana'nınki ile birlikte en iyi unplugged konserlerinden biridir. öyle ki çalınan tüm şarkıların live kaydı stüdyo kayıtlarına tercih edilesidir, o derece.
  • ozellikle heaven beside you ve would da asmistir abiler.nasil kurt cobain en iyi performanslarindan birini mtvnin unplugged albumunde sergilemistir,layne abi de ondan asagi kalmiym der gibi takilmistir.lakin her ikisi gocup gitmistir (bkz: rest in peace)
    buradan bu albumlerle bi suru para kazanan mtvye de "ballilar" diycem izninizle.
  • albümdeki şarkıların sırası ve arada geçen konuşmalar şu şekildedir:
    nutshell
    brother
    layne: thanks. we've been waiting a long time to play this show, and huh, i'd like to thank you all for coming out to see us, it means a lot to
    us. we're gonna have a good time, play some good songs for you. this song is called no excuses.
    no excuses
    layne: okay, now we're going to break to an ll cool j video, so... [ short enter sandman intro by metallica ]
    sludge factory
    layne: this is called down in a hole...
    down in a hole
    angry chair
    rooster
    got me wrong
    thank you. we've got a friend of ours today, mr. scotty olson on guitar.
    heaven beside you
    layne: i would have to say that this is the best show we've done in three years.
    sean: layne, it's the only one!
    layne: huh! well it's still the best!
    would
    frogs
    jerry: somebody's filming my ass, it's getting hot!
    over now
    layne: thanks. i think that's it.
    crowd: no! no!
    a guy: booooh!
    layne: hey fuck you man!
    crowd: laughs, noise. be good! good boys.
    layne: okay, one more!
    jerry: this is huh, something we were screwing around with at soundchecks, we're gonna just give it another shot here, try this out, see
    how it sounds.
    goes something like this, wrote a song about it, wanna hear it? here it goes!
    "that senator don't love no drug program, he been a dopehead for thirty years... there ya go... the senator don't like no women, he prefers
    young boys in leather..."
    jerry: it's called the killer is me
    the killer is me
    jerry: thanks, that was really fun!
    layne: i wish i could just hug you all! but i'm not gonna
  • ben yeni tanıştığım bir insana bu albüm hakkındaki fikirlerini sorarım; eğer beğenmiyorsa ya da bilmiyorsa, bir daha o insanla müzik konusunda konuşmam çünkü, birbirimizi bu noktada anlamamız mümkün değildir. öyle bir albümdür yani bu.

saniyeler sonra gelen edit: yok lan o kadar da abartılı değil; herkesle konuşurum müzik hakkında.
  • "nutshell" ile başlar ki eşi benzeri yoktur bu şarkının. herkes tek tek yerini alır alkışlarla. en son layne görünür ıslıklarla. baştan aşağı siyahlar içerisinde, pembe saçları, siyah gözlüğü ile. tabi kii "oha..nolmus adama" der insan içinden. zayıflamış, çökmüştür. oturur başlar şarkısına. öyle güzel anlatılmıştır ki çaresizlik bu şarkıda belki de gözleri dolmuştur da biz görememişizdir.

sonra "brother" başlar. jerry ile söylerken sona doğru ikisininde sesi titremektedir. sonra layne her zamanki yorgun sesiyle teşekkür eder ve uzun zamandır bu kadar güzel vakit geçirmediğini söyler ki öyle olduğu bellidir.

"no exuses" adlı şahane şarkıda biter. sonra "sludge factory" başlar. layne gözlüklerini çıkartınca ortaya çıkar yorgunluktan veya bağımlılıktan (her ikiside olabilir) bitap düşen maviş gözleri. tabi o maviş gözlerin rengi solmuştur. şarkıya yanlış başlar, fark eder ve gülümseyerek "fuckk" der. o sırada alkışlar ve gülüşmeler duyulur. jerry'e bakar. sonra utançla "ahhh" diye başına vurur. ama o kadar tatlıdır kiii..

aşkın şarkısı "down in a hole" ancak bu kadar güzel söylenir. titrek sesiyle,dolan gözleriyle demri gelmiştir belki aklına özellikle "oh,ı want to be ınsıde of you" derken. ne kadar özlediğini farketmiştir belki de.

cehennemden gelen şarkı "angry chair" başlar. "so little hope that ı die" der ya fena olurum.

"rooster" başlar ve "yeah!!" diye çıkışır ya işte o sırada bir alkış yağmuru başlar. bitince alkışlara gözlerinin kırpıştırarak bakar küçük çocuk gibi.

"got me wrong" ve özellikle "heaven beside you" şahanedir.

"would" en beğendiklerimden. özellikle "am ı gone? have ı run to far to get home" derken sesi titrer, bende titrerim.

"frogs" u da çok başarılı söyler. özellikle şarkı bittikten sonra sigarasını yakar, anlamadığım bir şekilde böğüren iki fan önce onu şaşırtır, sonra kahkahayı patlatır. çok sevimlidir orda kendisini parçalamak istersiniz.

sırayla "over now" ve "the killer is me" çalar ve biter. layne ve jerry giderlerken birbirlerine sarılırlar ya tüylerim diken diken olur o sırada.

harika bir performans. harika şarkılar. en güzeli de alkışların yüzlerinde yarattıkları gülümsemedir.zaten bir insana gülümsemek ancak bu kadar yakışır. o da layne'dir =))
  • sırasıyla nutshell, brother ve no excuses ile başlayan konser. özellikle bu şekilde tanımladım.
  • efsanedir.. layne'e övgüler yağdırırken jerry'i de unutmamak lazım. adam kim bilir ne zorluklarla layne'i ikna edip konser olayını ayarlamıştır.. ki 3 senedir doğru düzgün konser vermişlikleri de yok. sludge factory'de layne sıçar, jerry'nin bir bakışı vardır, "canın sağolsun kardeş, sıkıntı yok" der gibi. konser sonrası mike'a sarılır; orada ne kadar rahatladığını hissedersiniz zaten.

ortalıkta pek olmayan iki videosu:

sludge factory sıçışı: http://www.youtube.com/watch?v=pxhtt9b1j2g

layne'in teşekkür etmesi: http://www.youtube.com/watch?v=8iead64l1mi
  • tanrı karşıma gelip:
    “hangi dönemde ne olarak yaşamak istersin?” deseydi elbette verebileceğim çok cevabım olurdu, ancak bu konseri canlı izleyen sıradan bir eleman olmayı (veya dümdüz kendim olmayı :) ) kesinlikle isterdim.

öyle muhteşem performans sergilemişler ki alice in chains dinleyesim geldiğinde genelde ilk bu albümden başlıyorum. (sadece nutshell konusunda tam karar veremedim, onun albüm versiyonu biraz daha iyi olabilir ancak unplugged da harika.)

konser esnasında elemanların yaşadığı zorlukları üst entry sayesinde öğrendim (zehirlenme vs.) ve daha çok saygı duydum.

baştan aşağı efsanevi bir iş çıkartmışlar.

daha fazla övemiyorum çünkü edebiyatım bitti. yoksa methiyeler düzmeye devam edebilirdim :)
  • nirvana, pearl jam falan halt etmiş. benim için gelmiş geçmiş en iyi unplugged konseridir, plasem de kiss unplugged konseridir.

3-4 sene önce laptop karşısına geçip 1 saat boyunca baştan sona çalardım şarkıların hepsini. sırayla nutshell, brother falan o depresiflikle yardırırdım jerry ile birlikte. biraz over now için telleri ayarlamak gerekliydi, diğerlerinde kaptır gitsin. hepsi muazzam hepsi harika olur mu şarkıların, oluyor işte. ama yine de 3 şarkı vereceksem ; nutshell, down in a hole ve would tekrar tekrar dinlenilesi şarkılardır.
hesabın var mı? giriş yap