• youtube kanalı gayet başarılı. tonla tofudan bahseden tayvanlı youtuber gördükten sonra "bizde neden bunlardan yok" demiştim, varmış.
  • bugün youtube'da manchester'ın arif'e attığı golü ararken karşıma çıktı bu kanal. böyle ilk etapta izliyorum, işte ismim alice falan diyor. bazı kelimeleri özellikle çok türk aksanı ile söylediğimi dikkatimi çekti, 3. videodan itibaren kendisinin ingilizce vlog yapmayı tercih eden bir türk olduğu ortaya çıktı. alice ismi de alias olsa gerek.

videolarının daha universal olması için ingilizce konuştuğunu söylüyor. ilk başta insan garipsiyor ama yaptığı da gayet mantıklı yani. tabii vlog marketi amerikan, ingiliz, avustralyalı ve güney afrikalı vlogger kaynarken kendine yer bulması da çok zor ama sonuçta pewdiepie diye de bir gerçek var. ben sevindim, takdir ettim. ama subscribe'a da tıklamadım; o kadar da değil.
  • az evvel youtube'da bakınırken denk geldiğim kız. ilk etapta yurtdışında yaşayan türk ailenin kızı diye düşündüm ama sonraki videolarda istanbul'da yaşadığını söylüyor. altındaki yorumlarda saçma sapan eleştirilere maruz kaldığını görmek mümkün. yaptığı şeyden kendisi keyif alıyor ve bence güzel de olmuş. ülkede böyle güzel şeyleri yapan biri olunca ekşi sözlük de başta olmak üzere herkes olumsuz eleştiri yapmazsa olmaz tabii. beğenmiyorsan da bok atma mesela?
  • videoları altında bir sürü mal ile uğraşmak zorunda kalan kişi. rastgele youtube da denk geldi, izledim. baktım ki çok acımasızca eleştiriliyor, tabi ki türkler tarafından. ama unutmasın bu ülkede 54661712 böyle insanlar var. kendisine başarılar diliyorum.
  • agir turk aksani oldugu halde british aksani kasinca ilk videosunun yarisinda ciktim.
    eglenceli gorunucem diye cok yuksek sesle konusuyor ve surekli kesiyor cumleleri. izlerken tuylerim diken diken oldu. sevmedim.
  • sempatik youtuber. bu dünyada en nefret ettiğim şey youtuberlar olabilir ama bu kız cidden sempatik.

hem de çok kafa kız, ayrıca ekşi yazarı olduğunu düşünüyorum, yeşillendirmesini bekliyorum :) ifşa videosunda kendimden parçalar gördüm resmen.

if you like my entry; give a big thuuuumbs up, subscribe and comment down below!*
  • ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi'ne kaptırılmaması gereken hoş bir youtube kanalına sahip vlogger. severek takip ediyorum. parmaklar yukarı. *
  • turkish stereotypes videosunu youtube sağolsun önerdi, ben de izlemeye başladım. ilk başta amerika'da yaşayan başka bir ülkenin vatandaşı diye düşündüm. türk kültürüne ilgili filan, başka kültürlerle iyice kafayı bozmuş birkaç kişi tanıdığım için öyle. sonra baktım arkadaki mutfak eşyalarının bir kısmı benim de mutfağımda var. dedim, türk kültürüyle bu kadar kafayı bozmuş bir yabancı daha görmedim. sonra meğer zaten türkmüş. severek izliyoruz.
  • turkish stereotypes isimli videosuna denk gelip, yarisinda ciktigim turk vlogger. espriler yavan, uzatiyor, oyle bir anlatiyor ki, abartma gec diyesin geliyor. bir de turk kulturu disindaki kulturlere pek asina degil. misal "cik" sesinin kullanimi. hayir, sanki ayni ses (farkli anlamda bile olsa) en azindan ingilizce'de yokmus gibi bir de. cok da ilginc bir sey degil. ya da kus sicmasi, ayni batil inanc. adamlar iyi sans diyor, sen de kosup piyango aliyorsun. soylediklerinin ne kadar orijinal olmadigini gormesi acisindan kendisine facebook'taki the wog page'i oneririm. orta ve dogu avrupa kulturu, ayakkabi cikartmaktan, agzina yemek tikmaya, hesap odemeye kadar her bir seyi bizimle ayni yapiyor. o sayfadaki meme'lerden cikarimda bulunabilir.

ingilizcesi fena degil. aksani tabi ki anadilinin ingilizce olmadigini direkt ele veriyor, ama asil "turkum ben" diye bagiran sey inglizce kelimeler kullanarak turkce konusmasi. bu da ingilizcesini deviriyor. simdi soyle bir sey var, kendini pekala gayet iyi ifade edebilir de, misal ben video cekip, editleyip internete koysam, soyle bir ince eleyip sik dokurum. ulan daha entry yazarken dikkat ediyorum burada. yanlis yazilan bir harf yuzunden entry akiciligini kaybetmesin diye yolladigim entryleri tekrar tekrar okuyorum mesela (arada kacan olmuyor degil tabi). ha, sen bunu yaptiktan sonra yukledigin video buram buram turkce kokuyorsa, ingilizceye tam hakim olmadigindan olsa gerek.

neyse, benim icin asil sorun icerik tabi, yoksa dedigim gibi, gayet de anlasilir bir dili var, hani boyle "yurtdisinda rahat yasar, hele biraz argoyu soksun, ortamlarda da rahat takilir ve rastgele insanlarla ayakustu her turlu geyigi de cevirebilir" tarzda. ama komik degil.
hesabın var mı? giriş yap