şükela:  tümü | bugün
  • john nash'in karisidir. şizofrenlere dayanıklı bir bünyeyede sahip olması onu nobel ödüllü bir kocaya sahip olma ve her başarılı erkeğin arkasındaki kadın rolüne sahip olmayı getirmiştir...
  • john nash'in sadece iyi egitim gordugu, iyi bir aileden geldigi ve uygun gorundugu icin evlendigi soylenen esi. hayati boyunca sizofren bir esle yasamanin zorluklari yaninda, ayrica uzun yillar suren gecim sikintisi, oglunun hastaliklari (sizofreni belirtileri), esinin ailesi ile de ugrasmak zorunda kaldigi zor bir hayati olmustur. john nash ile evlenmeden once harvard da parlak bir gelecek vaadeden guzel bir genc kizken* kendi sectigi bu hayata beklenen ve beklenmeyenleriyle gogus germistir. fakat tum bunlarin karsiliginda onun icin belki de her seyden onemli olan esinin nobel odulu almasi sanirsam ki tum bunlarin mukafati olmustur, bilemedim simdi.
  • john nash ile yillar suren iliskilerinde beraber gecirdikleri zaman cok kisitlidir, zaten john'nun sik araliklarla hastaneye ya da bir rehabilitasyon merkezine yatmasindan oturu daha cok turk filmlerindeki hapisaneye temiz camasir tasiyan kadin rolundedir hayatinin buyuk kisminda.
    harvard cevresinde* cok hirsli, guclu ve akilli bir kadin oldugu ve yine bunlarin cezasini bir sekilde cektigi konusuluyormus.*
  • john nash ile birlikte olabilmek için işi gücü bir kenara bırakıp kütüphane görevlisi olmayı kabul etmiş hatun kişilik. evlenmden önceki soyadı ise lard'dır. *
  • onun, john nash'i sevdiği gibi, birinin beni sevmesi umuyorum. ne yazık ki bugün o sevdiği adamla birlikte hayata gözlerini kapatmıştır.
  • sanıldığı gibi alicia nash her daim john nash'in arkasındaki güçlü kadın olmamıştır. ron howard'ın yönettiği a beautiful mind filminde insanlar hayatta olduğundan kimseyi rencide etmemek adına alicia nash olduğundan iyi resmedilmiştir. insanlar da nash'i o film üzerinden tanıdıkları için gerçekleri de öyle sanıyorlar.

sylvia nasar'ın john forbes nash biyografisini okursanız alicia nash'in de sıradan bir kadın, sıradan bir insan gibi davrandığına tanıklık edersiniz. fazlası eksiği yok.
  • oyun teorisiyle alakalı bir filme dair entry hazırlarken, (bkz: a beautiful mind)'ı da bu konuyla
    ilgili filmlere örnek olması amacıyla yazıyordum. her şey doğru olması için mutlaka kontrol eder sağlamasını yaparım. filme dair bilgilere, yanlışlık ve eksik bir şey olmaması için tekrar göz atınca bu şekilde üzücü haberi öğrenmiş oldum.

a beautiful mind'da hayat hikayesi anlatılan nobel ödüllü matematikçi john nash ve eşi
    alicia nash 23 mayıs 2015 tarihinde taksi ile yolculuk yaparken trafik kazasında hayatlarını kaybetmişler.

bu çiftin birbirlerine olan bağlılığı ve zor anlarında birbirlerini desteklemesi beni derinden etkilemiş, takdir ettiğim örnek bir çift olmalarını sağlamıştır. bu yüzden de elbette çok üzüldüm. ama öte yandan onlar adına hüzünlü bile olsa mutluyum. çünkü bu çift birlikte aynı gün hayatlarını kaybediyor. yani önce birisi hayatını kaybedip, diğeri tek başına kalarak bunun acısı
    ve üzüntüsüyle yaşamaya çalışmıyor.

aynı anda ölüyorsun ve hayat sevdiğin insanla bitiyor. onun öldüğünü ve o üzüntünün ağırlığının altına girmiyorsun. bir ömür sevdiğin insanla berabersin, yaşın ilerliyor artık ölüm yaklaşıyor.
    her gün sevdiğin insanı kaybetmekten dolayı endişe duymadan birlikte sonsuzluğa gidiyorsun...