şükela:  tümü | bugün soru sor
 • büyüklüğü ve görkemi sümela manastırı kadar olmasa da, bilinmeyen muhteşem kültür mirasımız.

  --- spoiler ---

  kızılcahamam’a giderken çeltikçi istikametine doğru yol alıyoruz ve çeltikçi beldesi’ne gelmeden alicin tabelasının gösterdiği yönü takip ediyoruz. kısa bir yolculuktan sonra alicin kanyonunun güzelliğine dalıyor gözümüz. bu doğal güzelliğin keyfini çıkarırken kafanızı gökyüzüne doğru kaldırmayı unutmayın. zirvede göreceğiniz mağaralarla buranın büyüsünü daha derinden hissedeceksiniz. yaklaşık yetmiş metre yükseklikte bulunan bu mağaralar dik bir yamaçta bulunduklarından tırmanışçılar tarafından ziyaret edilebiliyorlar. hangi döneme ait olduklarını gösteren herhangi bir işaret veya kanıt bulunmamakta.
  halk arasında yayılmış olan bir rivayete göre bu mağaraların 19. yüzyılın son yarısında yaşamış bir eşkıya olan cin ali tarafından yapıldığı söyleniyor. mağaralarda manastır olarak bilinen ve trabzon’daki sümela manastırı tarzına benzer şekilde oyulmuş bir yapı bulunuyor. bölgenin tarihi göz önünde bulundurulduğunda, bu mağaraların roma dönemine ait sığınma ve güvenlik amacıyla kullanılan barınaklar olduğu düşünülmektedir. aşağıda uzanan kanyonun güzelliğini ve erişilemeyen tarihin gizemini bir arada hissedeceksiniz.
  --- spoiler ---

  gizli not: definecilerin uğrak yeriymiş.
 • kızılcahamam’da bulunan, zamanında definecilerin uğrak yeri manastır. ülkemizde az bilinen, turizme kazandırılması gereken bir çok tarihi yapılardan sadece birisidir.

  sözlükte varlığından bi’ haber olunduğu girilen entry’lerle aşikar durumda. gerçi varlığını dahi bilmediğimiz yapıları turizme kazandırmak nasıl olacak bilmiyorum.