şükela:  tümü | bugün
 • alien serisinin kotu filmlerinden biri.. ustunden iki gun gecince basi ve sonu disinda herseyi unutmusum nerdeyse, oyle kayda degmez bir film.. aliens'dan kotu olmasinin daha cok daha cok yaratik mantigiyla hic alakasi olmadigini iddia edicem, cunku serinin ilk filmindeki gibi tek bir yaratikla ortaligin dagitilmasi filmin nadir guzel yanlarindan biri bile denebilir.. filmin basinda zaten afallatiliyorsunuz; newt, hicks nasil yani niye yani derken ustune bi de bu yaratik(lar)in gemide ne isi vardi seklinde anlamsiz olaylar oluyor (ustune onlarca sayfa tartisma var nette).. film boyunca da xenomorphlu kisimlari oyle bi cekmisler ki genelde kaos icindeki sahnelerden hic birsey anlayamiyorsunuz.. ayrica ilk iki filmdeki karakterler cok daha saglamdi, bu filmden sonra kim neydi ne degildi hatirlanmiyor muhtemelen.. daha sonra 4.yu cektiler de bu da serinin tek yuz karasi olmaktan kurtuldu..
 • gece 1 küsürde, daha önce duyurmadan show tv'nin yayına soktuğu film...
 • çoğu kişi filmi itin götüne soksa da kanımca trilogy adına başarılı bir finale olabilirmiş.
  keşke alien resurrection'ı hiç çekmeselerdi...
 • 5-6 tamamen birbirinden farkli ve bir cogu acele ile yazilmi$ senaryolar sonrasinda en son david fincher tarafindan yonetilen tirt senaryosuna ula$ilmi$ film. tek ve en guzel yani, david fincher'in yonetmenlik yetenegi olan, onun di$inda ne ripley haric karakterleri karakter, ne yaratigi yaratik bir filmdir kanimca.

  beni en sinirden yerimde ziplatan detayi, sulaco gibi tumturakli ta$$akli bir sava$ gemisinin neden ve nasil sikindirik 1-2 alien tarafindan kritik hale getirildigi ve "emergency escape vehicle" denilen yumurta kartonundan bozma geminin metal desteklerinden birinin neden aslanim kaplanim hicks'in bogrune saplandigidir. bishop'un insan versiyonunun itin gotune sokup cikarilmasini da ayipladiydim $ahsen.

  bu film icin ilk yazilan senaryoda ripley'in alev makinasi tarafindan komatoz durumda kaldigi, newt'un ya$adigi ve hicks'in bishop'un tamir edilmi$ hali ile dunyaya/gezegene yerle$meye cali$an alien'larin kicindan iceri m41a pulse rifle sokup tetige bastigi konusunda rivayetler var, eger gercekten oyle ise getirin yapimcilari, suratlarina hacet gorecegim. sebastian...hnn...
 • bu film bence aliens dan tarz olarak ayrı tutulmalı ama alien ile de kıyaslanmamalıdır (hicbir devam filmi ilkinin yerini dolduramaz bir kere...) aliens da tanık oldugumuz ripley, dişi rambo ve takım arkadaşlarının maceraları, aslında 80lerde pek revaçta olan "yeni nesil aksiyon" filmlerinin (rambo, navy seals gibi bol patlamalı, ana karakterli) alien konseptine yansıtılmasıdır. korku gerilim yerine bol hareket, bol efekt içeren bir filmdir aliens (alien 1 efekt olarak ucuz ama kamera teknigi açısından mükemmeldir). alien 3 de ilk filmin havasını farklı bir ortamda geri getirme gibi iyimser bir girişimde bulunulmuş bir filmdir. farklılıkları ve sürükleyici öyküsüyle başarılı görülmelidir ; yapı olarak farklı bir alien, dazlak ama aynen çekici ripley, dindar bir hapishane ve ripley'in kaderi... üstelik fincher'in karakteristik özelligi olan karanlık ve puslu sahneler bu filmde şekil almıştır.
 • alien serisinin görüntü dışında her açıdan en kötü filmdir. aşırı yavaş ilerleyen bir konuya sahiptir ve pekte karakter derinliği yoktur kanımca. bazı sahneler ise gereksiz yere uzatılmıştır bu filmde. pekte gerekli olmayan sahnelerde barındırmaktadır. zaten yönetmen david fincher da filmden pek memnun değildir. bu filmin kötü olmasının en büyük sebeplerinden biri yapımcıların gereğinden fazla filme karışmış olmasıdır. üsütne senaryo da birşeye benzemeyince ortaya böyle fransız usülü acayip bir film çıkmış.
 • ripley'nin kadın gibi göründüğü ilk alien filmidir. onun dışındaki karakterlerin (örneğin filmin kilit noktası olan golic karakterinin) zayıf görünmesinin nedeni, yapımcı şirketin filmin birçok sahnesini kırpmış olmasıdır. ayrıca filmde (diğer filmlerde hiç olmadığı kadar) olayın tarih içindeki yeri sağlamlaştırılmaya çalışılmıştır. filmdeki bütün dini referanslar ve arka plandaki ayrıntılar bu amaca yöneliktir. ancak bunların da birçoğu kırpıldığı için sadece olay örgüsünü takip edeceğimiz minimal bir film izledik. fincher filmdeki hiçbir "fazlalıktan" şikayetçi olmamış, aksine filmi kuşa döndü diye kızmıştır. alien quadrilogy'de filmin tam halini ve kamera arkasını izledikten sonra fincher'ın ne yapmak istediği anlaşılıyor (ha ondan önce de anlaşılıyor ama...).
 • serinin en sıkıcı ve en kotu filmi.tek ii yanı en sonunda aliena kurulan tuzak.e o da ripleynin zekası sayesinde tabi her zamanki gibi.bi de anlamadıgım madem ripley biriyle yatcaktı neden 2. filmde hicksle deil de bu salak doktorla yattı.yakısmadı karizmasına.
 • haksiz yere elestirilen bir alien filmi aslinda. diger alien filmlerinden farkli olmasinin filmin kotu olmasini gerektirmemesine ragmen gene de olumsuz gorulen bir film (alien resurrecition'a kadar. o daha kotu bence).
  ama tabii ki cok cok basarili bir film de sayilmaz.

  david fincher'in ilk hollywood filmi olmasina ragmen kendisiyle ozdeslesecek butun elementler filmde mevcut. klostrofobik, karanlik bir film. kan govdeyi goturen bir korku/action filmi yerine, ilk alien tadinda bir gerilim filmi yapmis ve bence basarili da olmus, filmin tek kotu yani bence agir ilerleyen temposu. aslinda butun alien filmlerini kendi icersinde degerlendirmek lazim, oyle butun, acik bir cizgi yok filmler arasinda. (en kotusu alien resurrection bile kendi acisindan bir suru noktada basarili) bu proje simdi david'in onune gelse, su anki imkanlari ve gucuyle tekrar filme alsa, oncekinden daha basarili olacagi kesin ama ortada olan bu. seyredin ve eglenin.

  sadece gece gec saatde seyretmeyin. filmin temposunun agir olmasindan dolayi konsantrasyonunuzu cabuk kaybedebiliyorsunuz ve bir gerilim filminde basiniza gelecek en korkunc sey geliyor, uykuya daliyorsunuz!
 • alien quadrilogy kapsamında ki special edition versiyonu orjinal versiyonundan daha kötü olan film...