şükela:  tümü | bugün
 • filmin ba$inda ripley'in askerlerle ilk tani$tigi kisimda elemanlarin yillardir berabermi$cesine birbirine a$ina gorunebilmesi icin sozkonusu sahneler en son cekilmi$. gavur yapmi$ abi.
 • o vasquez denen psycho hatunu iceren guzel film. bu filmde ayrica terminator 1 deki iyi abiyi de corporal hicks olarak gormek mumkundur. filmde goze batan tek abuk nokta sonda kapaklar acikken ripley ablanin uzaya acilan kapaklar sonucu olusan basinc kaybi neticesindeki cok guclu hava akimina tek kolla karsi koymasidir. (bkz: ne dedim ben). insana adeta, o makineyi neden kullandin be ablam sen tek kolun bagli da dovusurdun alienla dedirtir.
 • serinin en aklı aksiyonda, en felsefesi açık(ortada), en herşeyi açıklayıp mutlu sonla bitirmeye odaklı(siz buna oturaklı da diyebilirsiniz) filmidir. ilk filmin üzerine teknolojik bir iki ıvır zıvır, bolca savaş(ilk filmdeki gibi psikolojik olanından değil), bir anne kız romantizmi, klişe amerikan askerleri ve tonla alien eklemiştir. bu saydıklarım mı filmi daha iyi hale getiriyor?

  ilk filmde ürktüğümüz yaratık, öldürüleceklerinden alt edileceklerinden emin olduğumuz ve ürkmediğimiz(kraliçe alien'ı saymazsak) böceklere dönüştürülmüş ki burda alt edilme kelimesi çok önemli. özellikle ripley'in yuvaya girdiği sahnede kraliçe yaratık ripley'in gitmesi için izin vermişken(korkarak geçiş izni verdi diyelim), ripleyin yavrulara ve diğer yaratıklara ateş püskürttüğü sahne gerçekten inanılmaz yanlış. bu yaratıklar uzayda yumurtalarında paşa paşa yaşarken(ki bu durum kraliçe yaratık kimin içinden çıkıp kendi başına yaşıyor o zaman dedirtir) insanların onların bölgesine gelmesiyle olaylar başlıyor. burda suçlu yaratıklar değil onlar sadece yaşamaya çalışıyorlar(bir vampir gibi düşünelim). suçlu olan weyland yutani şirketidir. fakat karakterlerimiz film boyunca yaratıklarla kapışıyorlar onlara nefret besliyorlar ve birincil düşman mertebesine olması gerektiği gibi weyland yutani yerine yaratıklarımız oturuyor. sonrada birileri gelip bu filme felsefesi sağlam diyor. ilk filmde karakterler ne olduğunu bile bilmedikleri şey karşısında hayatta kalmaya çalışıyorlardı. bu yüzden izleyicinin bütün nefreti bu bilmediğimiz şey karşısında insanları yem olarak bırakan şirket üzerine toplanıyordu. burda ise suni bir mutlu sonla olaylar yatıştırılmış. sanki dünyaya dönüldüğünde şirket bu arkadaşlarla uğraşmaya devam etmeyecekmiş gibi.

  kötü film diyecek halimde yok ama karşılaştırmaksa böyle olmalı.
 • bir rivayete göre, ridley scott'a bu devam filmini de yönetmesi için teklif gelmiş. scott "bu teknolojiyle bi cacık çıkmaz artık anam, yaptık bitti" diyerek yapımcılara terslenmiş. bunu duyan james cameron "demek öyle diyor ha" diyerek projeyi ele almış; alış o alış tabii... daha sonra aliens'ı yapımcılarla seyretmeye koyulan ridley scott, film bittikten sonra bir kelime dahi etmeden bulunduğu yeri terk etmiş...
 • filmdeki küçük kız newt karakterini oynayan carrie henn bu filmden önce ve sonra oyunculuk yapmamıştır. şimdi de öğretmenlik yapıyormuş.
 • her biri farklı yönetmenlerle farklı tekniklerle çekilen serinin ikinci filmi.

  ridley scott riske girip nasıl alien'in öncesini anlattıysa james cameron'da böyle bir film yapsa fena olmaz. kurulan koloninin hikayesi pek tabiki güzel fikir olabilir.

  filmin dvd koleksiyonumdaki yeri ayrıdır. d&r'a aliens'i almaya gitmiştim ama alien vardı sadece. bende "madem ikinci film yok, birincisini alayım" dedim. eve gidip alien dvd kutusunu açınca içinden aliens filmi çıkmıştı. tamamen üretim hatası ve bana denk gelmişti.
 • ilk filmdeki alien'in bilinmezliğinden kaynaklanan psikolojik gerilimi ve çaresizlik hissini asla veremeyen, alien karizmasını sadece sayısal üstünlüğü ile korkutan ve bir makineli tüfekle sürü halinde yok edilebilen iri böceklere dönüştüren devam filmidir. çağının ötesinde bir aksiyon filmidir evet ama asla bir alien değildir.
 • james cameron' in atletli, üstelik atleti kirlenmis kadinlara karsi zaafi oldugunu vurgulayan film.
 • ridley scott'ın alien'ının atmosferinden oldukça farklı bir atmosfere sahiptir. sessizlikle yaratılan gerginlik yerini durmak bilmeyen silah seslerine bırakmıştır. ama android abimizi* severiz, o ayrı...
 • alien'in 79daki basarisinin ardindan ridley scott'un yerine james cameron yonetmenlige gecmis ve bu mukemmel devam filmini cekmis. ozel efektlerde oscar almis super bi film. sigourney weaver'da cok ustun bi performans sergiliyo terminator'deki linda hamilton'la beraber kadinlarin da action filmlerinde iyi olabildiklerini kanitliyo.