şükela:  tümü | bugün soru sor
  • james cameron un 2005 de gösterime girmesi beklenen,yine imax için 3d hazırlanan ve ghosts of the abyss projesinin bir adım ötesi.
    ghosts of the abyss deki derin deniz tutkusunu bilimkurgu ve uzay tutkusuyla kurgulayarak yanına bir grup deniz biyoloğu ve nasa dan bilim adamı alan cameronla birlikte pasifik ve atlantik okyanuslarında derin dalışlar yapacak ve volkanik denizaltı dağlarında yeni gezegenler ve yabancı hayatlar keşfedeceğiz gibi görünüyor.
  • belgeseldeki amaç 3 farklı denizaltı ile bugüne kadar hiç inilmemiş derinliklere inmek, farklı bulgular bulmak olarak belirlense de beklentimizin çok üstünde bir belgeselle karşılaştığımızı söylemeden edemeyeceğizdir. yolculuğumuz gemi mürettebatını tanıyarak başlıyor daha sonra denizaltına inecek aletlerimizi tanıyoruz açıkçası ben öyle bir denizaltı aracı daha görmemişimdir, garipsemişimdir. ilk başlarda bir denizaltı belgeseli seyretmeyi umarken belgeselin aslında diğer dünyalardaki yaşamlar hakkında size sağlam kanıtlarla bilgiler verdiğini de görüyorsunuz.

    bugüne kadar seyrettiğiniz hiç bir belgeselde görmediğiniz canlıları görüyoruz ayrıca bir denizaltı yanardağı oluşumunu, gelişmesini harika görüntüler eşliğinde seyretme imkanı buluyoruz. tabii ki unutmadan geçemeyeceğimiz durumda var ki o da şudur efendim güneş ışığının olmadığı ortamlarda canlıların nasıl yaşadığına da tanıklık etmiş oluyoruz. burdan bağlantı kurarak mars gibi yüzeyinde bir zamanlar su bulunduğundan şüphe ettiğimiz gezegenlerle ilgili bilgiler ediniyor eğer bir gün oralara ulaşabilirsek nasıl bir araştırma yapacağımız hakkında bize oldukça yararlı bilgiler veren belgesel. türünün meraklılarına tavsiye edilebilinecek çok hoş bir belgesel diyebiliriz.