şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2010'dan beri evde gaming için aynı masaüstünü kullanıyordum. bu zamana kadar sadece ekran kartını yükseltmem gerekmişti. ancak bu gidiş beni vr'da sekteye uğrattı. cpu ve ram hızı yetişmez oldu. mesela elite dangerous'ta vr'da ayarlarını neredeyse en düşükte kullanmak zorunda kalıyordum. bunun üstüne black friday'de bu cihazı ucuza denk getirip aldım. 4 yıl garanti seçeneğine rağmen aynı makinayı oem toplamakla ayni fiyata geldi.

  çok şık. kasası hiçbir alet edevat gerektirmeden açılabiliyor. rengi, tasarımı gayet güzel. önde ve arkada birer olmak üzere iki tane usb-c portu da var. düz sade bir kasa değil ama en azından optimus prime gibi duran kasalar gibi abartı da değil.

  bloatware olarak bir tek office trial geliyor, kolayca sistemden kaldırılıyor. geri kalan sadece gerekli termal kontrol yazılımları ve sürücüler. baktım black friday'de verdiğim siparişi 1 hafta sonra teslim etmeden önce 1 aralık'ta çıkan intel me güvenlik açığını da yamayıp öyle kargoya vermişler. o açıdan gösterdikleri özeni de takdir ettim.

  gelen yazılımların görünüşü, şekli şemali çok güzel. kasa genel olarak sessiz. eski alienware'lere göre tasarımı çok sade. bios ayarlarından denetim yazılımlarına kadar hepsi aynı arabirim tasarım standardı (bkz: metro) kullanılarak yapılmış.

  kasanın yanında manasız çocuk sevindirme led'leri var. onlar olmasa da olurmuş (istenmezse kapatılabiliyorlar). kasa masanın altında durduğundan, led'leri görmediğimden kapatmadım.

  cihaz üstünde killer isimli komik markalı bir ethernet/wi-fi geliyor. bunun sürücüleri çok stabil değil. hatta arada bir mavi ekran aldım onu da kendisine yoruyorum batıl inançlarımla. alienware'in yumuşak karnı olabilir. güç tasarrufu seçeneklerinden link state management'ı etkinleştirirseniz cihaz uykudan uyanınca ethernet çalışmaz hale gelebiliyor. gudubetsin killer.

  öte yandan geri kalan her şey gayet sorunsuz. black friday etkisinden de olsa alienware için olan "aşırı pahalı" önyargımı sildi attı bu alet kendini sevdiren bir şey oldu. 4 yıl garanti de yanına kar kaldı. aferin.