şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • uzun zamandır aliexpress'ten alınan alışveriş yapan birisi olarak şu ana kadar aldığım ürünlerde neredeyse hiç kargo problemi yaşamamışımdır. ancak eylül-ekim 2018'den beri aldığım ufak tefek 3-5 dolarlık ürünler gelmemeye başladı. daha önce aldıklarımda sadece türkiye'de takip edilemeyen kargo takip numarasına sahip numaralarda sorun yaşamıştım. bunlarda ise kargo takip numarası "un123456789cn" şeklindeydi ve türkiye'de takip edilebiliyordu ancak ne hikmetse belirttiğim zamandan beri pttkargo'dan kargom nerede diye bakmak istediğimde hiçbirinin kargo bilgilerinin girilmediğini fark ettim. aliexpress'in kendi sistemi üzerinden kargo takip bilgisinde ise ürünlerin bazılarının ülkeye giriş yaptığını gördüm. aliexpress ürünlerin fiyat iadesi hakkında hiç sorun yaşatmıyor fakat bekleme süresi, aldığın şeylerin eline geçmemesi can sıkıcı olabiliyor. durumun damadın birkaç gün önce yaptığı açıklamayla ilgili olduğunu da düşünmüyor değilim.
  • aynı tarih aralığında vermiş olduğum siparişler de gelmedi. bugün dispute açacağım.
  • evet benim de geçen ay verdiğim çoğu sipariş henüz elime ulaşmadı. fakat dün teslim aldığım 18 liralık c-type kulaklık dönüştürücü için 5.20 tl gümrük vergisi ödedim. sanırım artık alt limit gözetmeden tüm ürünlere vergi ekleyecekler ve bu yüzden teslim süreleri uzamış durumda.
  • kayıtlı postalara rağmen bir türlü gümrükten geçmemesinden kaynaklanan durumdur...
    insan sebebini merak ediyor gerçekten...
  • berat bey'in işleri hep bunlar. vergi alacağız diye bekletiyor orada paketlerimizi. paketlerimiz gelsin, sen uygulamayı yürürlüğe koyduğun tarihten sonraki paketlere vergi uygula.

ne acayip bir ülke olduk çıktık ya.
  • ben de usb kablosu almıştım. gelmedi. kasım gibi sipariş vermiştim. satıcımla uzun görüşmeler ve aliexpress ile distupe çalışması sonrası para iadesi alabildim. karta da yansıdı.
    yıllardır ufak ufak onlarca ürün almaktayım ama kasım bu gelmeyen sipariş sonrası artık almayı kestim. galiba beni yıldırdılar. ülkeden de almayı düşünmüyorum. eldekilerle yola devam.
    bu dönem kurtuluş savaşı kadar olmasa da bize tutumluluğun sınırlarını zorlamayı öğretti. 2013 yılının sonunda samsung galaxy s4 almıştım. krizler artışlar fiyatlarda uçuşmacalar sonunda hala bu telefonu kullanıyorum. yokluktan değil çok şükür iyi bir maaşım var ama para vermek istemiyorum. o dönemde bir de iphone 5 almıştım. yeni pilini değiştirdim. yedek olarak da onu tutuyorum. anlayacağınız devletimiz ithalatın nasıl önünü keseceğini iyi biliyor.
    çok şükür param cebimde kalıyor demek isterdim ama param da yaşam için zaruri olan ihtiyaçlara gidiyor. 9 yıldır çalışıyorum elimde 40 bin tl gibi bir para var araba almak istiyorum ama bu paraya 2008 model getz görünce soğudum araba almaktan. sayemde ithalat baya azaldı. paramı da bankaya atacağım altın alıp. bekleyeyeyim bakalım seçim sonrası belki değerlenir.
  • adam kargolarinin gelmedigi ile ilgili dert yanmis, baslik acmis. ustteki kezbanda kremlerimden, cildinden, eli yuzu duzgun, ne kadar guzel birisi oldugunu anlatip, kendini ove ove bitirememis.
  • sebebi 1$ dahi olsa bütün ürünlere bir o kadar vergi çıkartılmış olmasıdır. dün twitter'da yazmış biri yığılmış mallar gümrüğe hepsine vergilendirme yapılıyormuş...
  • şubatın 15'inde verdiğim sipariş pazartesi günü elimdeydi.postacıların bok yemesi olabilir.ya da satıcıdan kaynaklı olabilir.

(bkz: bilemiyorum altan)
  • erdoğan rejimi'nin artık sineğin yağını çıkarmaya çalıştığının göstergesidir. kısacası tc yurttaşlarına " -yurtdışından tek bir toplu iğne bile sipariş etmeyeceksiniz ulan! " denmektedir. çok yazık...