şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
462 entry daha
 • açılın işin içinden biri geldi.

  eskiden aliexpress üzerinden gönderilen ürünler iki farklı sistemle bize ulaştırılırdı. birincisi ücretsiz ve takipsiz olan (genelde takip numaraların sonu cn ile bitmektedir) diğeri ise ortalama on doları geçtikten sonra takip numaralı gönderiler.

  birinci gönderimiz takipsiz olduğundan ve size verilen sözde takip numarası genellikle cn ile bittiğinden dolayı tüm işlemlerde gecikmeler yaşar ve kaybolma şansı çok yüksektir. çin - istanbul veya istanbul - sizin iliniz arası herhangi bir birimde kaybolabilir veya çalınabilir. ancak gel gelelim bu ürünler gümrüğe giriş yapıktan sonra ptt'ye teslim edilmeden önce torbalanır ve torbaları mühürlenir. yani kısacası ptt sınırları içine girene kadar kaybolması pek de mümkün değildir. daha sonra sizin de aşina olduğunuz ukim içerisinde il il ayrılarak her ile torbalanır ve sevk edilir. illerde önce ilçeler sonra mahalleler sonra da sokaklar olarak ayrılır. buraya kadar kaybolmadığını veya ceplenmediğini var sayarsak bu süreçten sonra postacı kardeşimizin insafına kalmıştır. çoğu ptt merkezlerinde kayıtsız gönderimlerin maksimum bekletilmesi süresi 3 gündür ayrıca çarşamba günü gelen gönderiler cuma günü çıkış yapmak zorundadır.

  ikinci gönderimiz takipli olduğundan dolayı size verilen takip numarasından kontrol sağlayabilirsiniz. 17track veya ptt.gov.tr gibi siteler üzerinden sanki nükleer kodlar bize geliyormuş gibi gün aşırı inceleyebilirsiniz.* buraya kadar her şey çok güzel benim güzel kardeşim ama benim kargom adana'da teslim edilmiş. 333 gün oldu hala gelmedi ona ne diyosun yapraam* diyebilirsiniz. şöyle ki, bu cibiliyetsiz çinli kardeşlerimiz aynı takip kodunu yirmi insan evladına verip kâr etme peşinde olduklarından dolayı yirmi kişinin kargosu adana'da teslim olmuş gözükür ve ptt gün içinde bunun gibi yüzlerce şikayetle ayağa kalkar. aradan bir iki tane çok ısrarcı vatandaşımız ptt ve postacıları şikayete gider, adana'da teslim alan kişinin imzası ve onun adına olduğunun tespiti yapılır gerekli kişiye gönderilir vs derken günler geçer o ürün alıcıya kayıtsız olarak gelir ve olay kapanır.

  şimdi buradaki püf nokta şu, takipsiz gönderiler havuzdan daha geç çıkar ve kaybolma şansı daha yüksektir çünkü genelde 10 doların altında ve küçük paketler halindedir.
  takipli gönderiler ise ptt sınırlarına girdiği andan itibaren ptt.gov.tr de daha öncesinde 17track sitesinde görünür. 17track ile ptt arasındaki sürede gümrükte kalmış demektir.

  amma ve lakin, devletimizin son 5 lira kazığından beri her gönderi kayıtlı olacak şekilde gönderilmiş, gümrük 0.10$ lık küpelere bile vergi getirmek zorunda kalmış, işler gecikmiş, ek çalışan sağlanmamış ve doğal olarak ptt dağıtımı da patlamıştır. ürünleriniz hali hazırda 30 gün gecikmeli gelmektedir ve önümüzdeki 2 ay boyunca da düzelmeyecektir.

  sen şimdi bize ne anlattın at kafası diyenler olacaktır ben de bilmiyorum daha sonra tekrar okuyup silebilir veya editleyebilirim.
 • 63 mm’lik venturi borusu alıp, damlama sistemine uygun gübre tankı imal etme projemi iptal etmeme neden olan hadise.

  venturi borusu denen zıkkımın 2 inçlik olanı ülkemizde anasının amı lira. çinliler ucuza satıyor velakin onun da asla gelmeme durumu peydah oldu. ve söylenene göre, borunun çapı hoşuna giden birileri bizim venturiyi hacılayıp el koyabilirmiş. üstelik bu birilerinin kamu görevlisi olma ihtimali çok yüksek. yazık, çok yazık..

  öyle olunca projeyi iptal ettim, gittim hazır tank ve filtre sistemi aldım. fakat yazık, ülkeye, devlete, devletin itibarına yazık.
 • hala niye almaya devam ediyorsunuz kardeşim, sonra vay efendim aliexpress’ten ürünüm gelmedi rezaleti
  kaç aydır problem yaşanıyor hala alıyorsanız oda biraz sizin şeyliğiniz.
 • takipli kargo ile alınan ürünler eskisine göre 15-20 gün gecikme ile de olsa hala gelmektedir. satıcı ile iletişiminize bağlı olarak (paketin üzerine ne tutar yhazacağı hakkında) 10-15 tl gibi bir gümrük ıvır zıvır ücreti ödeyeceğinizi kabul ederek hesabınızı yapabilirsiniz. ha takipsiz paketler için bu başlık şu an için doğru gibi görünüyor, takipsiz kargo ile ürün sipariş etmeyin macera aramıyorsanız. mayıs ayından takipsiz paketlerim var hala beklediğim, durmadan satıcı ile mesajlaşıp müşteri koruma süremi uzattırıyorum. dispute açmayın buyer protection time uzatması isteyin, yazık satıcılara, bu böyle devam ederse millet yavaştan bizim ülkeye göndermeyi keser zaten.
 • aliexpress + ptt kargo .....
 • eskiden ptt geliyordu eğer ürününüz takipsiz ise size haber vermeden binanın içine atıp gidiyordu.
  eğer ki ürününüz takipli ise ve eve yoksanız ptt görevlisi sizi arayıp teyit alıyor sonra şubeye götürüyordu.

  ama artık öyle değil.

  takipsiz ürününüz geliyor evde yoksanız görevli ürünü atıp gidemiyor çünkü vergiyi nasıl alacak?
  ürünü çalamazda vergi işi vs. cebinden vermesi lazım.

  ptt'ye gittim sordum haber vermiyoruz ürün buraya geliyo 10-15 gün tutuyoruz geri gönderiyoruz dedi.
  gelip hergün kontrol etmeniz gerekiyor takipsiz kargonuzu dedi.

  o yüzden iş adresinizi her an alabilecek birilerinin olduğu yerleri adres olarak gösterin...
  yada ptt'de kasa kiralayın.
 • mayıs 2019 tarihinde satın alınan takipli gönderiler teslim edilmeye başlanmıştır, benimki teslim edildi, tüm yoldaşlara duyurulur...