şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu başlığın gelecek yıllarda net bir alım gücü analizi yapılabilmesi adına faydalı olacağı kanaatindeyim.

buraya evrensel olarak güvenilir kaynaklardan fiyatlarına ulaşılabilecek bir kaç ürünü yazıyorum;

bugün; 15.12.2017

dolar/tl: 3,87tl
    euro/dolar: 1,18tl
    asgari ücret: 1.400tl
    mazot’un litresi: 5,13tl
    marlboro touch sigara: 12tl
    son çıkan en düşük özellikli iphone apple store fiyatı: 4.199tl
  • en son kendinize sirf almak icin ya da ihtiyac zorunluluk olmadikca ne aldınız?

bir maaşınız ne kadar istediginz seyden aliyor?

gücü budur.
  • canı ne çekse fabrikasıyla alabilecek insana özgü arşiv... say say bitmez...

ülker e söyleyin, sadece çilekli üretsin...
    gariban kesimde ise vergi arşivi olur....
  • 1990 yılındaki "1" birim ile 2018 deki "1" birimi karşılaştırdığımızda çıkan sonuçları içeren bilgiler bütünüdür.
    28 yılda;
    dolar 1632,
    altın 5666,
    enflasyon 2645,
    asgari ücret 6448 katına çıkmış.

dip not altın, dolar bazında 3.268 katına çıkmış.

tabii bunca yıl doları faizde tutsak getirler ile 3 katına çıkabilir miydi? büyük ihtimalle çıkardı. altın, varlığı enflasyona karşı koruyan bir emtia ne de olsa.

burada garibime giden şey asgari ücretin bu denli artış göstermesi. şahsen bu hesaplamaları yaparken asgari ücretin özellikle altından az performans göstermesini bekliyordum. ancak 2018 de agi düşülmüş net maaşla yaptığım oranlamada en yüksek artışın asgari ücrette olduğunu görüyorum.

alım gücümüzün düşmesini başka şekilde açıklamamız gerekiyor. örneğin 1994-1999 arasında işçi babamın maaşıyla ev geçinirken; işçi annemin maaşı biriktirilerek 5 yılda ev alınacak para toplandı. o ev geçtiğimiz sene 235 binliraya satıldı. bugün üniversite mezunu olan eşimle birlikte çocuk olmadığı halde benim maaşımla geçinmemiz ve eşimin maaşıyla 5 yılda ev parası biriktirmemiz mümkün görünmüyor. burada alınmak istenen ürünün reelde fiyatının çok arttığını varsayabiliriz.