• ev alışverişimizi genelde eve yakın marketten günlük yapıyoruz. haftasonu bir gün de biraz daha büyük bir alışveriş yapmak için bir süpermarkete gidiyorum.

özel bir keyfim vardı, haftasonu markete gittiğimde corny marka tahıllı, çikolatalı bir bar alıyordum eve dönüşte onu yiyordum. bir süre önce 2,95'ti, hatta bazen kampanyada yakalayıp 2,50'ye alıyordum. önce 3,95 oldu, sonra 4,95 oldu, bugün gittiğimde 5,95 olmuştu. resmen gözümün önünde günden güne zamlandı meret. bugün artık ona 5,95 vermeye acıdım ve bir rutinim böyle son buldu.

market alışverişi zaten sürekli zamlamıyor da küçük detay diyince aklıma bu geldi.

03.09.2019 editi: 8.25 olmuş. (bilgi için 10adimda12adim adlı yazara teşekkür ediyoruz)

14.01.2022 editi: bu entry anlamadığım bir şekilde yeniden yoğun mesaj almaya başladı. bir şekilde tekrar öne çıktı. güncel fiyatını soranlar olmuş. artık marketlere gelmiyor bile. yıllar oldu kendisinden haber almayalı…
  • starbucks'ta oturmak normal bir kafede oturmaktan daha ucuz artık.
  • dün kardeşimle konuşurken sorduğu “abla, lisede nasıl bira içebiliyordunuz ki? ben almaya kalksam harçlığım yetmez” sorusudur.
  • ben 3 4 yıldır kurban bayramı yaklaştığı zaman, kasaptan güzel bi paket yaptırır muhtarla konuşur kurban bayramı zamanı mahallemde yetim olan 2 haneye erzak desteği yaptırırım muhtara.

yetim büyüdüm bilirim. yenmeyecek yağlı etleri dağıtırlar kıl olurum. benim kendi inancımda bu durum helal değildir. kendi inancıma göre bir şeyler yaparım.

her neyse geçen yıl tam bu zamanlarda 2 destek kolisine; koli başı 335 liradan 670 lira vermiştim.
    bu yıl birebir aynı et, aynı kısımlarından, aynı bakliyat aynı marka aynı kilodan, koli başı 490 lira para verdim 2 koliye 980 tl para gitti.

bir yıl içinde param %32 erimiş. ama enflasyon %15 yersen.
  • benzinliklerdeki süpürge otomatları 2 lira olmuş
    sıçayım böyle işe
  • oje fiyatları.

edit: dolardan hızlı değerlendi entry. nasıl oldu anlamadım.
  • dolar;

2'den 3'e 743 günde yükselmiş.
    (27/08/2013--08/09/2015)

3'ten 4'e 941 günde yükselmiş.
    (08/09/2015--05/04/2018)

4'ten 5'e 120 günde yükselmiş.
    (05/04/2018-- 02/08/2018)
    ?
  • insanların tavuk dönere yönelmesi.
  • ankara-tekirdağ arası yapılan otobüs yolculuğu örneğinden hareketle bakalım;

-otobüs bileti;
    mayıs: 75 lira
    temmuz: 100 lira

-bolu dağı'ndaki tesislerde gözleme ve ayran:
    mayıs: 10 lira
    temmuz:15 lira

-esenler otogarında 0.5 lt. su:
    mayıs: 1 lira
    temmuz: 1.5 lira

hadi, öptüm. iyi bakın kendinize.
  • bugün markete gittim ve istediğim çoğu şeyi alamadım çünkü diğer elzem malzemeleri aldıktan sonra param yetmedi maalesef. bu ülkenin ekonomik özgürlüğü elinde olan bir genci olarak böyle bir durumu ve hissi yaşamak beni mahvetti.
hesabın var mı? giriş yap