• ik yıl önce arkadaşların düğününde çeyrek altın takmaya utanmış yarım takmıştım. bu temmuzda bir arkadaşımın düğününde çeyrek takarken kendimi iyi hissettim. ne de olsa 330 tl lik bir takı taktım
    güncelleme: 410 tl olarak düzeltiyorum.
  • 25 tl den aşağı dışarıda karnını doyuramamak.
  • 5 tl ye çorba nın artık kalmaması
  • suyun 1 lira olması. 50 kuruş olan su çatır çatır 1 liraya çıktı.
    bira fiyatlarına hiç değinmiyorum. 10 yıl kadar önce 2 küsür lira olan biralar olmuş 8 lira. 40-50 lira arası satılan yabancı votkalar 150-200 olmuş.
    milli içkin rakıyı alamıyorsun artık.
    hadi bunlar alkol. süt 2 lira falandı şimdi oldu 3,5-4. markete yaşamsal ihtiyaç için girsene en az 200 verip çıkıyorsun.
    en güzel etin kilosu 20 liraydı şimdi 80 lira.

yani gittikçe hayvan gibi fakirleşiyoruz. sonra bir takım satılmış hainler itler gelip teröristler başlıkta algı kasıyor diye entry giriyor. az durun millet açlıktan yakında isyana başlayınca ilk sizi sikecekler.
  • bu yıl içinde ankara karabük arası otobüsler 20 liradan 25 sonra 30 sonra 35 sonra 40 lira oldu
  • o kadar iş değiştirip maaşımı zıplatmama rağmen 5 yılda maaşımın dolar üzerinden sadece yüzde 8 artması.
  • geçen sene , tam da bu mevsimde pazardan domatesi 1 tl ye alıyorken şu anda 3,5 tl ye almak.
  • silindir hacmi 4000cc altında olan araba bakmak.
  • ben 3 4 yıldır kurban bayramı yaklaştığı zaman, kasaptan güzel bi paket yaptırır muhtarla konuşur kurban bayramı zamanı mahallemde yetim olan 2 haneye erzak desteği yaptırırım muhtara.

yetim büyüdüm bilirim. yenmeyecek yağlı etleri dağıtırlar kıl olurum. benim kendi inancımda bu durum helal değildir. kendi inancıma göre bir şeyler yaparım.

her neyse geçen yıl tam bu zamanlarda 2 destek kolisine; koli başı 335 liradan 670 lira vermiştim.
    bu yıl birebir aynı et, aynı kısımlarından, aynı bakliyat aynı marka aynı kilodan, koli başı 490 lira para verdim 2 koliye 980 tl para gitti.

bir yıl içinde param %32 erimiş. ama enflasyon %15 yersen.
  • küçüğümü kaldı, boru gibi önümüzde herşey.

enflasyon ve faiz %15 'in üstündeyken dolar son 3 senede ikiye katlamışken alım gücünün zayıfladığını göstermeye çalışmakta ayrıca gereksiz bir çaba olur, farklı bir durum mümkün mü?
hesabın var mı? giriş yap