şükela:  tümü | bugün
 • binbir gece masallari cevirisinde , 've notere gidip bu antla$mayi onaylattilar' cumlesi ile beni kahkahaya gark eden rahmetli. 1912-2000.
 • turkiye'nin ilk sinema profesorudur. 1921 yilinda manisa’da dogdu. siyasal bilgiler fakultesi’ni bitirdikten sonra hukuk alaninda doktora yapti. 1978 yilinda profesor oldu. 1976’dan itibaren cesitli universitelerde sinema, kitle kulturu, iletisim konularinda dersler verdi, ogrenciler yetistirdi. 10 agustos 2000’de istanbul’da vefat etti. marmara iletisim’de kendisinden ders alma sansina sahip oldugum* keyifli ogretmen, muzip insan, ihtiyar delikanli idi. nukteleriyle guldurur, engin bilgisiyle hayran birakirdi. ardinda yazdigi ve cevirdigi onlarca kitap, sayisiz makale, cok iyi yetismis sinema ve iletisim uzmanlari ile kisisel bir hatira, “kumru” kaldi.
 • zor bulunan bir kitap olsa da , kendisinin yazmış olduğu türk sineması tarihi kitabı (şu aralar iki ciltlik bir basımı olması lazım) , mutlaka okunması gerekli bir kitaptır, hele ki türk sinemasıyla alakalı yazılan kitap sayısı da düşünüldüğünde, cılız üslubu ve düpedüz kıt türkçesi pek de umurumda olmayan kişi.
 • "gozlerimiz kusursuz olsaydı, sinema olmazdı" sözünün sahibi.sinema adına birçok eser vermiştir bunlardan bazıları sessiz sinema tarihi , sesli sinema tarihi , türk sineması, sinematografik hürriyet adlı kitaplardır.
 • ismini pek çok kez hocalarımdan duyduğum ama dersini almaya vakıf olamadığım, sinema alanında hatta genel kültür alanında engin bilgileri olan akademisyen, sinema kuramcısı ve hukuk bölümü çıkışlı nevi şahsına münhasır insandır. ayrıca kendisi charlie chaplin hayranıymış, derslerinde en çok üzerinde durduğu kişi olurmuş.

  yazdığı sinema temalı kitapları en azından bilip, okumak kaydıyla sıralarsak:

  sinematografik hürriyet
  muhsin ertuğrul un sineması
  lütfi ömer akad ın sineması
  sesli sinema tarihi
  sinemaya giriş
  sessiz sinema tarihi
  türk sineması
  20 yüzyılın son beş yılında türk sineması
 • kendisinin rıza kıraç tarafından yapılmış 'alim hoca' adında bir belgeseli vardır. 1998 yılında msgsü stm'de çekilmiştir. belgeselde duygu sağıroğlu, metin erksan, ö.lütfi akad gibi tanrılar da vardır.
 • sinemaya giriş kitabı agora kitaplığından çıkacakmış gelecek günlerde.. kendisinden ders aldığım için şanslı hissettiğim insandır aynı zamanda.
 • lütfi ö. akad ile görüşmelerinden derlenmiş aynı isimli kitabında görüşme nasıl yapılmaz bağlamında sosyolojide yöntem tartışmaları dersinde okutulmalı.

  hele bir de ulusal sinema mevzusunu tartıştığı bölümde yılmaz güney'e altan alta yüklenip (akad'ı da buna çekmeye çalışıyor ama yapamıyor) “evet, mesele türk insanını tanıtmak bütün dünyaya, türk filmi yapmak mühim olan…” diye bitiriyor*. sinema değil reklam-tanıtım sanki istediği (bkz: türk aydının bitmeyen dramı).

  not: bir dönem devletin sansür kurulunda yer alıp, hudutların kanunu sansürden geçerken orada olduğunu bizzat söylüyor, sonra sanat sepet goygoyu yapıyor.
 • yky'nin de kullandığı, binlerce sayfalık binbir gece masalları çevirisinin sahibi, kitapta sık sık kullandığı yeğni kelimesi ile aklıma kazınmış değerli insandır.
hesabın var mı? giriş yap