şükela:  tümü | bugün
 • islam'ın çıkış noktasını ve özünü sonuna yansıtan bir hz muhammed sözü. oku emriyle başlayan ve islamın temelini eğitime dayandıran bir inanışın, alime (bilim insanına, sanatçıya, entellektüel'e ) verdiği değeri bu denli güzel açıklaması şaşırtmamalı. bu denli bir görüşün öncüsü olan hz muhammed'in izinden giden ilk islam alimlerinin, yunan kaynaklarını sömürürcesine benimsemesi ve onlara eklemeler yaparak geliştirmesi de islam aleminin eğitim ve ilerleme konusunda ne kadar hassas olduğunu gösterir.

  islam'da ki en yüksek mertebe, islam peygamberi hz muhammed tarafından ''alimlik'' olarak belirtilmiştir. bakın şehitlikle bir tutulması bile değil, üstün olması. bu bile islam felsefesinin çıkış noktası itibari ile tüm dünyaya ışık saçmaya başlamasını açıklar. bir ateist olarak buna saygı duymamak elbette ki ahmaklıktır.

  1000'li yıllardan itibaren islam çoğrafyası ve müslümanlar, islam'ın özüne hakaret sayılabilecek şekilde ilim ve teknolojiyi göz ardı etmeye ve karşısına geçmeye başlarlar. özellikle gazali'den sonra ilime karşı olan nefret islam'ın özüne küfür olmuştur ve islam kurucu asıl değerlerinden uzaklaştırılarak, yok edilmeye başlanmıştır. islam'ın ilmen son kalesi olan osmanlı 1500'lerde gazaliye teslim olunca ''islamın özü maalesef tamamen askıya alınarak, islam cehalete teslim edilmeye çalışılmıştır. son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan globalleşme ve bilgi kaynaklarının ulaşılabilirliği bir nebze islamın özüne uygun davranan (bilime ve teknoloji'ye sahip çıkan) bireyler yetiştirmeye başlamıştır.

  bir ateist olarak her zaman kanıksadığım, islam'ın kurtuluşu, modern bilimden geçer düşüncesine sahibim. islam'ın yaklaşık 1000 yıllık esaretini yok edecek ve islam coğrafyasını kurtaracak yegane uğraş modern bilimdir. mevcut şartlar altında zor gibi görünse de bilgi çağı her insana eşit davranarak, büyük bir fırsat yaratmakta. ''alimin mürekkebi şehidin kanından ağır gelecek'' gibi hadisleri okudukça karşı olduğum şeyin islam değil, şu an ki islam anlayışı olduğunu bir kez daha hatırlıyorum. hz muhammed'in herkes tarafından iyi bir filozof ve ilim adamı olarak kabul edilmesi gerektiğine gönülden inanıyorum.
 • bahse konu hadis'in sahih olup olmadığı tartışmaya açıktır. zaten rivayeti de çok zayıftır.

  bunların bir de "kalem kılıçtan keskindir" diyenleri vardı. yav he he.
 • kuranda yazmayan, ancak peygamberin ölümünden en az üç yüz yıl sonra söylediği iddia edilip kayda geçirilmiş sözlerden biri.

  denildiği gibi sahih olduğuna güvenileydi, sizce onlarca alim, edip öldürülür, rasathaneler yıkılır mıydı?
 • yazdığı ayetleri ölmeden önce kitap haline getirmeyi akıl edemeyen bir arabın söylediği iddia edilen söz.