şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sünnet olan davranıştır.

kaynak
  • (bkz: hediyeyi hediye etmek sünnettir)

hiç yapmadığım (ama aslında yapmayı çok deli istediğim) eylem. özellikle şu ara gürayın bana aldığı şapkayı birine itelemeyi çok istiyorum. kendi kendimden saklar oldum. lanet, arasam bulamam ama her yerde karşıma çıkıyor. ilk gördüğümde "bu ne be" dedim de keşke arkasına "taam ya üzülme aramışsın o kadar (ki neden aradı bilmiyorum keşke hiç aramasaydı, oyuncak ayı mayı alsaydı) takarım beğenmesemde. hem bak takınca leydi gibi oluyom. bordo rujumlan da çokzel oldu zaten. beğenmedim ama bozulma taam mı? hatta eve giderken takcam, söz" diye devasa bir konuşma yapmasaydım.

dokuz gün önce heykelde beyaz iğrenç bir şapkayla yürüyen, yürürken sürekli yanındaki kıvanç tatlıtuğdan bi tık tipsiz olan adama küfür eden, bir yandan da gece olduğuna şükreden kadın benim tatlımlar. arkadaş hatrına çiğ tavuk yemeyi yeğlerdim. zaten yemediğim şey değil. babaannem cimrilikten yemekleri tam pişirmiyor. tavuklar daha gıdaklarken sofraya koyuyor.

güray bir de kulaklık almış bana. gece gece keyfim bu kadar yerindeyken ondan bahsetmek istemiyorum ama.
  • ben bunu bugun yaptim. cok tuhaf bir his. daha once de yapmistim. hatirlamak istemedigim kisi hediyesiydi tabi bunlar o baska. kendimi hediye eden kisiye yamuk yapmis gibi hissettim ne yalan soyleyeyim...
  • fakir insan işidir. sünnet düğünümüzde almanya'dan gelen biri viski mi desem likör mü desem neyse kristal vazoya benzeyen bir içki şişesi ya da kavonoz diyelim ve tekila bardağı büyüklüğünde altı bardak olan bir set hediye getirdi. biz oturma odasında büyümüş bir nesil olarak evin salonuna girmemiz yasaktı. misafir gelince girerdik salona. koltukların üzerinde örtüler olurdu. bizde yalan rüzgarı dizisinde gördüğümüz gibi dostlarımla ilkokuldayken o şişeye soda doldurup sek bir şekilde shot atardık. dostlarım derken kuzenler.

neyse belli bir süre geçti. annemler düğüne gidecek. anne karnım aç dedim. oğlum en sevdiğin yemek var dedi. salçalı ekmek. ekmek bayattı ama yine de sevdiğim yemekti. baktım annem bizim içki bardaklarını sarıyor kağıtlara. o bana sünnette hediye geldi veremezsin diye ağladım. ama sonradan öğrendim ki annem günlerce ağzına ekmek koymamış bana salçalı ekmek verirken açmış. ben bardak için yalvarıyorum kadına. eli boş gitmek olmak diye paket yapmış.

bizim şişeler bardaklar gitti. aslında eskişehirli birine. sanirim onlarda başkasına vermiş. türk halkında çok kullanışlı birşey değil. ama gösterişli hediye için iyi. yıllar sonra başka bir şehirdeyim. kuzenlerimden biriyle karşılaştım şans eseri. çocukken bizim evde o bardaklarla soda içmiş biri. bizim bardakları bilmem kim akrabamın evinde gördüm dedi.

eve bir şekilde gittim bizim bardaklar vitrinde duruyor. artık ya çalacağız ya sat diyeceğiz. o bardaklarla ben şerefe yapmışım ya. acı ve ezik bir durum.
  • bir oda dolusu borcamım var. bazıları hazır paketli. isteyen buyursun.
  • "en çok ablamı sevindiren durum. ha o kadar ş.refsiz değilim abla bak bunu sana aldım demem tabi. gene iyisin keranacı, ayrıldım hatundan o aldığım minik şeyler artık senindir derim. iki tane yeğen vermiş bana daha napsın. yerim. "
  • kendisine gelen hediyeyi başkasına hediye etmek dense daha doğru olacak başlıktır.

benim için hediye kesinlikle kişiye özel olması gerektiğinden bana göre olmayan bir davranış bu. ama özellikle para harcamak istemeyenler bu durumu bir tasarruf yöntemi olarak görürler. günümüzde hediyelerde genelde değiştirme kartı olduğundan yeni alınmayanlar çok net anlaşılıyor.

elbette bana da bu tip hediyelerden verenler oldu ama en bombası, sevdiğim bir kız arkadaşımın bana doğum günümde verdiği "içiçe geçmiş iki alyans" şeklindeki çerçevesiydi. çerçevenin üstünde de ingilizce olarak "bu yüzükle seninle evleniyorum" yazıyordu. *
  • alinan hediye kullanilamayacaksa,
    hediye surekli o kisiyi hatirlatiyorsa,
    o hediyenin kabulu ve kullanimi basit bir anlam içermiyorsa,
    geri verince icin cizzz ediyorsa,
    çöpe atinca kendini çok kötü hissedeceksen...
    baskasina hediye etmekte hicbir sakinca yoktur.