şükela:  tümü | bugün
  • sadece çin halk cumhuriyeti vatandaşlarına ve çin'de çalışma vizesi almış expat'lara açık ödeme sistemi.
    eğer çin halk cumhuriyeti vatandaşı değilseniz kimlik doğrulaması için pasaport numarası istemektedir.

paypal'ın yeteneklerinin çok ötesinde; anlık para transferi, fatura ödemesi vs gibi değişik bankacılık hizmetleri de vermektedir.
  • şu siralar ukrayna rusya belarus letonyada da kullanilabilen muthis alibaba icadi.

yakinda tum dunyayi ele gecirmezse bende bir sey bilmiyorum.

çin kapitalizmi kendi silahiyla vurmaya devam ediyor. viva revolucion!
  • kartla ödeme sistemini yakın gelecekte bitirecek icattır. wechat veya alipay uygulaması üzerinden qr code okutarak 5 saniyede ödeme yapabiliyorsunuz.

çin'de ufak mahalle bakkalları dahil aklınıza gelebilecek her mekanda bu qr sistemi vardır ve nakde hiç ihtiyacınız olmadan sadece telefonunuzu kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. (tabi şarjınızın bitme ihtimaline karşı nakitsiz de gezmeyin.)

türkiye'ye bunu getirebilecek banka veya herhangi bir oluşum güzel ekmeğini yer bu sistemin.
  • sadece çin halk cumhuriyeti vatandaşlarına değil herkese açılmıştır.çinin paypalıdır.dispute açarken ve satıcıyla aranızdaki problemi giderme aşamasındayken sizin mağduriyetinizi gidermeye yöneliktir.daha hiç denemedim ama bundan sonraki alışverişlerimde denemek istiyorum.
  • bir benim kartlarda mı sıçmakta yoksa benim gibi başka bir önceden ne güzel çalışıyordu şimdi ödemede hata alıyorum diyen bir bahtsız bedevi daha var mı diye meraklanmaktayım.

(bkz: yeşil)

edit: elemanlarla konuştum. kimliğimi taratmam falan lazımmış. lan dedim size niye kimliğimi taratıp yolliyim. dediler ki burası türkiye değil gardaş. dedim tamam o zaman.