• iranlı solist, besteci. kariyerine hafız olarak başladı. iran geleneksel müziğine ilgi duyan ghorbani, aldığı müzik eğitimi sonrası iran ulusal orkestrası’nda solist olarak görev aldı ve uluslararası pek çok festivalde övgü alan performanslar sergiledi. sanatçı, altıncı kaydı les chants brules’i (yeniden doğuş şarkıları) mevlana’ya adadı ve onun şiirlerini besteledi. 5 nisan 2012'de, crr'de tunuslu sanatçı dorsaf hamdani ile konser vermek için istanbul'da olacak.

gece vakti çok uzaklarda-çok yakınlarda olan bir can dostun yolladığı şarkıyla tanıdım ben bu solisti, yani az önce oldu olan. müzik ve düzenleme güzeldi elbette ama sözleri müthiş etkiledi beni. zira, bugünlerde yazmaya uğraştığım şarkının sözlerindeki tema ile kardeşti bu sözler;

"gamlı bir sonbahar gibiyim benden vazgeç
    gamlı bir şiirim benden vazgeç
    baştan ayağa aşkım, derdim, yanışım
    gamlı bir sonbahar gibiyim benden vazgeç
    gamlı bir şiirim benden vazgeç

ey benden habersiz, bırak yanayım. mum gibi sehere kadar yanayım
    ey güzel, artık beni kendi halime bırak git.
    git ve ben kırık gönlümle kalayım
    bırak beni gönlüm yanana kadar yanayım
    ah bu aşkın sonu gelmez kederinde yanıyorum

vazgeç ki benim ateşimde bir mum gibi gecenin karanlıklarına
    yanmayasın, pervasızca yanımda yanmayasın
    biliyorsun artık aşkımızın kederden başka meyvesi yok, başka neticesi yok
    kederle süslü bu hikâyeden vazgeç
    gamlı sonbahar gibiyim benden vazgeç..."

ne denir ki bu sözler üzerine...
    kalpten yapılmış müziği ve onu kalpten dinlemeyi anlatmaya ne hacet?
    susup dinlemeli.
    sonra uzun uzun susmalı...

http://www.youtube.com/watch?v=zjsuebbie3e

edit: link bakım onarım. hakkın rahmetine kavuşmuş linkden beni haberdar eden anhydra ve marionette'ye teşekkürler
  • dinlediğim her şarkısında, sesine hayran kaldığım kişi.

estiagh
    bitab

ayrıca, hala farsçayı öğrenemediğim için, kafamı duvarlara vurmama sebep olan müzisyendir.
  • iran'in yeni efsanesi. bir efsaneyi dogusundan itibaren tanimak buyuk bir ayricalik.
  • mevlananın şiirlerinin seslendirildiği senfonide mükemmel bir performans göstermiş olan iranlı solist. yorumu gırtlağı hançeri mükemmel. rumi poem symphony
  • beş yıl önce dorsaf hamdani ile crr'de konser vermişlerdi ve ben sadece 17 lira ödeyerek dinlemiştim.
    (bu ayrıntıyı kitabın arasından çıkan bilet ile daha yeni fark ediyorum.)
  • komşumuzda yetişen bir cevher. sesi, yeteneği, eğitimi, cv'si falan muazzamdır orası ayrı da... özellikle şu iki şaheseri dinlenmelidir. hele ki ben tam bir etnik müzik delisiyim diyorsanız, bunları dinlemeden lütfen ölmeyin.

favorim, "deli dar atash" >>> link

plasem, "akharin joreye jam" >>> link
  • icra ettiği rosvaye zamane adlı eserle gönlümde taht kurmuş farisi müzisyen.
  • son eseriyle gönlümdeki yerini genişletmiştir.

forough
  • dönüp dolaşıp, yeniden dinlenesi, eşsiz bir yorumu olan müzisyen.

dinleyelim,
    faraagh

mahtab-e tar ez baran
  • alireza ghorbani'nin sesi muazzam, bir de le trio joubran ile birleşince şöyle muhteşem bir şarkı ortaya çıkmış.

ascent
hesabın var mı? giriş yap