şükela:  tümü | bugün
  • şaşırtıcı derecede seviyeli bir taraftar forumuna sahip site.
  • hrant dink hakkında samimi bir ifade site'nin girişinde yer almaktadır.

http://www.alisamiyen.net/images/dink3wz.jpg
  • kılavuzu antu olanın, haliyle bir şey anlamayacağı site.
  • içinde bulundugum yaklasik 1 senelik zaman zarfinda devamli yazmasam da devamli okudugum ve insanlarin kopurmeden tartisabildikleri, en saygi duyduklari adamlarin goruslerine bile bir sekilde karsi cikabildikler, tartismayi ad hominem zemine indirmeden rakip takimlara "en azindan üslübü bilen üyeler tarafindan" asagilayi sifatlar kullanmadan hitap edilen bir sitedir.. moderasyonu ehildir, dostluklar candir. içine girmek biraz zaman alir ama özünde gördügüm en seviyeli futbol forumlarindan bir tanesidir.

alisamiyen net in saygi duyulan bir site olmamasinin yegane sebebi sari kirmizi renklerin verdigi hali hazirdaki haset hissiyatidir bence.. nasil ki carsi grubunu takdir ediyorlar cogu toplumsal olaya tepkilerinde alisamiyen net de carsi ile farklı uçlarda ama omuz omuza bir durusta oldugunu bir sekilde kabullenmesi gerekior akli evvel futbol dahilerini.
  • galatasaraylılığımla bir defa daha gurur duymamı sağlayandır.
  • düzeniyle, seviyesiyle kendini sürekli takip ettiren, çok fazla aktif olunmasa da yeterli bir aktiflik düzeyi olan, oldukça güzel incelemelerin, gözlemlerin bulunabildiği güzel site/forum. çok methedilen, üye patlaması yaşanan, neyin nerede olduğu belli olmayan diğer taraftar forumlarıyla karşılaştırınca şükretme sebebi bile olabiliyor. yapandan da, yönetenden de allah razı olsun.

özellikle transfer dönemlerinde ilgili başlıkta patlama yaşanır, yüzlerce kişi aynı şeylere sevinir üzülür.
  • (bu entry, 2007 tarihi baz alınarak okunmalıdır.)

kanaatimce günden güne erimekte olan, kurulduğu haftadan beri (temmuz 2004) üyesi olmamdan dolayı bu duruma ayrı müteessir olduğum, kalburüstü olarak nitelendirebileceğim bir çok yazarı kaybetmiş bir forum. artan popülasyon anlayışsız insanları da beraberinde getirmiş, orayı da 'diğerlerine' benzetmiştir sonunda. her şeye rağmen denilebilir ki; gelmiş geçmiş en elit forumlardan biridir. takip edilesi bazı yazarları hala içinde barındırır. yalnızca galatasaraylıların değil başka takım taraftarlarının da takip ettiği sitedir. anlayışlı ve oldukça yardımsever moderatör ve adminlere sahip organizmadır. neticede ilk göz ağrısıdır. (bkz: unutulmaz)
  • az ama öz taraftar barındıran yegane taraftar sitesi
  • (bu entry de, 2008 tarihi baz alınarak okunmalıdır)

iyice zıvanadan çıkmış bir forum. hakaretler, birbirine laf sokmaya çalışanlar gırla gidiyor. bir zamanlar bilgisayarı her açışımda ilk uğradığım liman olan alisamiyen.net'ten, uluburun batığı gibi geriye koskoca bir enkaz kalmış durumda. mühim bir hadise olduğundan değil ama daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapmış, açılış sayfası olarak ayarlamıştım. ilk göz attığım siteydi. bunu belirtmek isterim.

çok sesliliğin bazen ne kadar feci durumlar yaratabileceğinin de capcanlı örneği alisamiyen.net. üye yaş ortalaması da 18'e düşünce ne yazık ki böyle oluyor. oysa kurulduğu 2004 ve 2005 yıllarında öyle miydi? üye profillerinden kaynaklandığı için, abartmıyorum, neredeyse yarı akademik bir ortam dahi vardı denilebilir. futbol konuşan bireylerin meydana getirdiği futbol forumu klişesinin fersah fersah üstündeydi başlangıçta. tek bir kimseyi dahi tanımadığım bir ortamda hiç yabancılık hissetmemiştim sırf bu nedenle.

bilhassa ilk kurulduğu dönem/sene, gerçekten sayıca çok az kişinin yazdığı (yaklaşık 15-20 kişi), az ama öz, seviyeli ve usturuplu yazılan zamanları özletiyor şimdilerde. kır kahvesini/yalnızlar rıhtımını özletiyor... evet böyle bir bölüm vardı şimdikilerin, sonradan üye olanların hiçbirinin bilmediği, görmediği, yetişemediği. futboldan sıkılmayı başarabilen pek az kimsenin rağbet ettiği ama çok hoş arşivlik yazıların çıktığı bir bölüm. 2004'ün serin yazıydı... printer'dan çıkarıp saklamıştım o yazıları. hala duruyor. iyi ki de saklamışım. şimdilerde açıp okuduğumda nereden nereye diyorum kendi kendime. sonradan kayıp otoban'a dönüşmüştü o bölüm.

nicelik değil nitelik önemlidir her zaman ve bana kalırsa bir süre sonra üye alımı tamamen kapatılmalıydı. anılması gereken en büyük hata budur bence bu forumun tarihi açısından. bilmesi gerektiği kadar kişi zaten öğrenip üye olmuştu çünkü 2006'ya gelinceye dek. göz göre göre çürüdü gitti işte bu forum da. (bkz: entropi) akıbeti, yazık ki 2008 ve sonrası ekşi sözlük ile aynı olmuştur.

o ilk dönemlerde dipsiz'e giden atışmaları hatırlayınca hala gülümsüyorum. flash tv'de geri dörtlü'nün yayınlandığı zamanlardı. ama o atışmalar bile çok güzeldi. zoban'ın, kiminle olduğunu hatırlamadığım bir atışmasında, sen kimsin kardeşim atarlı sorusuna yazdığı cevap gözümün önünden gitmez, hala hatırladıkça gülümserim: "amatör ruhlu profesyonelim, yeşilköy pazarı'nda don lastiği satıyorum"*

forumun ilk açılan topicleri; "hoşgeldiniz, gelenler şöyle bir merhaba desin" ve samet köse'nin "mataramızda tuzlu su" başlıklı yazısıdır. en çok rağbet gören bir diğer topic ise "ultraslan'ın konumunu sorgulamak" idi. 2005 yılında vera'daki ilk buluşma, vatan'da yaptığımız halı saha maçı, daha kalabalık bir ekibin katıldığı cumhuriyet meyhanesi buluşması ve sonrakiler, hepsi ama hepsi daha dün gibi aklımda. (bkz: baktığım her yerde izin duruyor)

öncelikle birçok kişi için bir sır olarak kalan ama hiç şüphe yok ki forum tarihinin gelmiş geçmiş en sansasyonel şahsiyeti ersay ilhan'a, akabinde demlenenler ve cilacılar derneği'nin bahsettiğim dönemdeki üyelerine (onlar kendilerini bilir) de bir selam çakıyorum buradan, en içteninden..

ruhuna fatiha
    alisamiyen.net (2004-2007)