şükela:  tümü | bugün
  • zordur.

bunu sadece kötü alışkanlardan (sigara içmek, uyuşturucu gibi ) vazgeçmek olarak algılamamak gerekiyor, ki benim aklıma ilk bunlar gelmedi.

mesela iki hafta için ataşehirden taşınıyorum, bugün evi tutanlar geldi evi görmeye. 3 yıldır burada kalıyordum, içim cız etti resmen, çok alışmıştım hem eve hem ataşehire. şimdi başka bir yerde yeni bir hayata başlamak zor geliyor.

örneğin, erkek arkadaşımdan ayrılsam, çoğu diğer kız gibi hemen unutup başkalarına yelken açamam. vazgeçmek zor olur gibi.

yeniliklere açık biri değilim sanırım.
  • güçlü irade ile mantıksal çerçevede yavaş yavaş soyutlamak.
  • kolay gibi gözükse de aslında çok zor gerçekleştirilen bir durumdur. alışkanlıklarında vazgeçen ve kendini bir işe bir hedefe yönlendiren insanlar toplumda parmakla gösterilen insanlardır.

teori olarak alışkanlıklardan vazgeçmek için yapılacak en mantıklı şey; mevcut bulunan alışkanlığın tam tersini kuvvetli bir istikrarlı bir şekilde gerçekleştirmektir. örnekse bilgisayar bağımlısı bir kişi bunun tam tersi olarak insanlarla sık sık sohbet etmeyi veya gezmeyi dolaşmayı ne kadar sık tekrarlarsa o kadar çabuk kurtulabilir. tabi bunun içinde sağlam bir irade ve farkındalık gereklidir...
  • alışkanlıkları kırmanın en etkili yolu bunu yaparken kendini yakalamak ve her seferinde kendini durdurmaktır. ne pahasına olursa olsun durdurun. alışkanlığın ilerleyen zamanlarda azalan şiddetini görüp zamanla tarihe gömeceksiniz. yaptım ordan biliyom. bu şekilde olumsuz düşünce tarzınızı dahi değiştirebilirsiniz.
  • sizi mutlu eden/ ifade eden/ keyif aldığınız birtakım tutum ve davranışlardan feragat etmektir ki şu düttürü dünyada son derece gereksiz bir çabadır.
  • mecbur birakildiysaniz eger cok zor durum.
    konunun bi onemi yok.
  • bir insanın girebileceği en büyük savaşlardan biridir. hele bir de bu alışkanlık keyif, mutluluk v. b. duygular hissettiriyorsa size.

mantık bırakmalısın diyor ancak duygular mantığın önüne geçiyor. kendine, kendinin dahi inanmadığı bahaneleri sıralıyorsun.

en dip noktan ise "bu son" dediğin anlar. anlar dedim çünkü kendime o kadar çok bu son dedim ki..

ancak her seferinde kendimin dahi inanmadığı bahanelerim girdi araya..

hani dersin ya uzaklaşmaya çalıştıkça yakınlaşıyorum.. öyle bir şey...
  • yaşlandıkça zorlaşan hadisedir.
  • 21 gün sürdüğü söylenmektedir. aynı şekilde alışkanlık kazanmak için de 21 gün boyunca o eylemi gerçekleştirmek gerekli imiş.