şükela:  tümü | bugün
 • http://www.idefix.com/…asp?sid=q628t70s75r1qycwyn3j adresinden bulabileceğiniz, alışkanlıkların ne olup, insanı nasıl kontrol ettiği ve nasıl değiştirilebileceği üzerine son derece güzel yazılmış, kolay okunan ve anlaşılan bir kitap. tavsiye ediyorum.

  alışkanlıkları değiştirmek konusunda gelmişken ayrıca şuna da bakın: (bkz: habitbull)
 • gayet akışkan dille yazılmış herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir kitap. alışkanlıklardan,sosyallikten ve iradeden çeşitli konular işlenmiş.bilindik bilinmedik markaların nasıl büyüdüğünü, dünyadan çıkan büyük olayların nasıl ortaya çıktığını anlatmakta.
  kısaca hem genel hemde pazarlama,reklam,nörobilim ile ilgili hem nitel hem nicel örnekleri barındırdığını söylesem yanlış olmaz.

  --- spoiler ---

  "çocukları piyano derslerine veya spor kurslarına yazdırmak işte bu yüzden çok önemlidir. amaç iyi bir müzisyen yetiştirmek ya da beş yaşında bir futbol yıldızı yaratmak kesinlikle değildir. kendini egzersiz yapmaya ya da on beş tur koşmaya zorlamayı ögrendiğiniz zaman, kendine-hakim-olma gücünüzü geliştirmeye başlarsınız. beş yaşındayken on dakikalığına topu takip edebilen çocuk,altıncı sınıfa geldiğinde ev ödevine vaktinde başlayabilir."

  --- spoiler ---
 • bu başlıkta reklam kokan hareketlerden birisini andırıyor .
 • hayatınızda memnun olmadığınız alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız ve kitapları okuyup bir kenara atmıyor öğrendiklerinizi hayatınıza adapte etmeye çalışıyorsanız bunu kaçırmayın derim.
 • insanın kendini, kendine ait alışkanlıklarının olduğunu ve bunları nasıl sorgulaması gerektiğini öğreten kitap. son kısımda (bkz: william james) ‘e ilişkin kısımla, evet bende böyleyim dedirtmiştir. “değişime inan, ama daha önemlisi bunum devamlı olacağına inan; bu sayede alışkanlıklarını farkedebilir ve yönetebilirsin” düşüncesi benim kitaptan aldığım ana fikir. etrafımızdaki suyu farkedelim...
 • ön bilgi: abd'li filozof, psikolog william james, ''bütün hayatımız, iyiliğimiz ve kötülüğümüz için sistematik olarak düzenlenmiş ve bizi karşı konulmaz şekilde kaderimize doğru taşıyan bir yığın alışkanlıktan başkası değildir'' demiş.

  duke üniversitesi'nden bir araştırmacı tarafından 2006 yılında yayınlanan bir bildiride ise, insanların her gün gösterdikleri davranışın %40'tan fazlasının gerçek anlamda kararlar değil, alışkanlıklar olduğu bulgularına ulaşılmış.

  (bkz: charles duhigg) tarafından yazılan alışkanlıkların gücü kitabı; bilimsel çalışmalar, deneyler ve makalelere yer vererek alışkanlığın döngüsünü tanımlıyor. tüm canlılar için bir alışkanlığın döngüsü 3 şeyden ibarettir, diyor ve bunları işaret, rutin, ödül olarak sıralıyor. örneğin, işaret:dert ve sıkıntı hissi, çözüm(kişinin kendince bulduğu değişkenler):alkol, rutin: her dert ve sıkıntı hissi içindeyken alkol almak, ödül: bu şekilde rahatladığını sanma hissi. (tebrikler artık bir alkoliksiniz)

  bu döngüyü hayatınızdaki her şeye uyarlayabilirsiniz, sabah uyanır uyanmaz sizi telefona bakmaya yönlendiren işaret ne? nasıl bu alışkanlığı kazandınız? sigara içme isteğinizi uyandıran işaret ya da bir şeyler yediğinizde rahatladığınızı sanma hissi, gerçekten aç olmadığınız halde atıştırma halleri gibi sayısız örnekler var.

  kitap 3 bölümden oluşuyor. ilk bölüm bireysel alışkanlıklar, ikinci bölüm kurumsal alışkanlıklar, üçüncü bölüm ise toplumsal alışkanlıklar. ve hepsi çok akıcı, eğlenceli bir dilde anlatılmış. aslında düşünerek ve isteyerek yaptığımız şeyleri, farkında olmadan, öyle isteniyor diye yapıyor oluşumuzu, beynimizin nasıl yönlendirildiğini görüyoruz. tanrım! ne çok kandırılmışlık var. koskoca bir (bkz: truman show) içindeymişiz hepimiz.

  son olarak: kitap 409 sayfa ama son 118 sayfası yapılan deneylerin, araştırmaların, görüşmelerin kaynakçası. üzerinde epey çalışılmış bir kitap yani.
  `ve olur ya bir daha görüşemezsek, iyi günler, iyi akşamlar, iyi geceler.`
 • çok doğru bir tespitle der ki yazar;

  " bir alışkanlık ortaya çıktığı zaman beyin karar verme sürecine tam anlamıyla katılmaktan vazgeçer. çok çalışmayi bırakır ya da odağını başka işlere kaydırır. demek ki bir alışkanlıkla bilinçli olarak savaşmadığınız ve yerine yeni rutinler koymadığınız sürece eski davranış kalıbı otomatikman tekrar edecektir.
  bir alışkanlığı öğelerine ayırabildiğiniz an onu istediğiniz gibi yönlendirmeniz mümkün olur."

  son dönem okuduğum en iyi kitaplardan birisi.
 • arastirmaci gazeteci olan charles duhigg'e ait, özel ve is hayatımızda davranislarimizin ardında nelerin yattigini inceleyen hem sürükleyici hem de bol bol düşündürücü bir kitap.

  ilk bölümde aliskanliklarin nörolojik oluşumlarıni, yeni aliskanliklarin nasıl oluştuğunu ve aliskanliklarin nasıl değiştirilebilecegini bireyler uzerinde yapılan deneylerle ve yasanmış olaylarla anlatıyor.

  varolan bir aliskanligi değiştirmek icin öncelikle aliskanlik döngüsünun nasıl işlediğini anlamak gerek, bu aliskanlik döngüsünün de uc temel bileseni var: işaret-rutin-ödül. ornegin;
  işaret: parmak uçlarında hissedilen gerilme
  rutin: tirnaklarini yeme
  ödül: rahatlama ve tamamlanmışlık hissetme
  herhangi bir aliskanligi değiştirmenin tek yolu, rutini değiştirmek.

  formül bu kadar basit olsa da uygulama tabii ki o kadar kolay degil. çünkü aliskanlik haline gelmiş ve otomatik\bilinçsizce yapılan bir davranisi değiştirebilmek icin bilinçli bir sekilde savaşmak gerekiyor. üstelik yerine ikame edilen davranış kalibi da eskisi gibi aliskanlik haline getirilmediği surece eski davranış kalıbının yeniden ortaya cikmasi kacinilmaz.
  bir aliskanligi değiştirmenin onemli puf noktalarından biri de işaret ve ödülleri doğru tespit edebilmek. neyi neden yaptiginizi saptamadan nasıl değiştireceğinizi bilemezsiniz.

  yeni bir aliskanlik yaratmanın puf noktası ise arzu yaratmaktır diyor kitap.
  amerikalıların dış fırçalama aliskanligi kazanmasında ya da febreze marka spreylerin tüketicilerin yasamlarının düzenli bir parçası haline gelmesinde etkili olan şeyin altinda insanların neye istek duyduklarının doğru tespit edilmesi ve tabii buna uygun olarak yapılan pazarlama taktiği yatıyor.
  yani dış macunlarının icinde bulunan nane yağı ya da onun gibi kimyasallar dişlerimizi daha saglıklı yaptigi icin degil, olusan serinlik ve yanma hissiyle beraber işe yaradigina daha çok ikna oldugumuz icin var. şampuanı ne kadar çok köpürtürsek sacimizi o kadar çok temizlediğimizi sanmamiz gibi, halbuki şampuanın köpürmesi gerekmez.

  diğer bölümlerde de şirketlerin ve toplumlarin aliskanliklari inceleniyor. amerikan aluminyum şirketinin ceo'su paul o neil'in sirketteki kilit taşı bir temel davranış kalbini değiştirmesiyle gelen basariyi, starbucks'in iradeyi güçlendirmeye yonelik calismalariyla birlikte yarattigi farki ya da montgomery otobüs boykotu'nun ardından ortaya çıkan yurttaşlık hakları hareketinin başarıya ulaşmasında aliskanliklarin ne derece etkili oldugunu hikayeleştirerek akici bir dille anlatıyor.

  kitabin ortalama 100 sayfası sadece kaynakça, içerisinde onlarca vakayla görüşme ve bir o kadar da araştırmaya atıf var. yine de bir kisisel gelişim kitabından beklenmeyecek akicilikta ve rahat okunabiliyor. değiştirmek istediğiniz bir aliskanliginiz varsa ya da yeni bir aliskanlik edinmek istiyorsanız en azından nasil yapacagınıza dair fikir vermesi acısından okunmasını tavsiye ederim.
 • sıkıcı olmayan hatta su gibi akan kitap. hayatına bir düzen getirmek isteyenler için ve alışkanlıklarını (iyi-kötü) kontrol edebilmek isteyenler için güzel bir eser. bitince bakalım hayatıma ne kadar düzen getirebilecek.