şükela:  tümü | bugün
  • internetten değil de her zaman yaptığınız gibi direk dükkandan yapılan alışverişi ve yaşanan ritüelleri hemen hepimiz biliriz. nedir ürünü alır incelersiniz, evirir çevirir kurcalarsınız. fakat kesmez sizi bu. karşınıza esnafı alıp konuşmak istersiniz. abi nedir bu makosenler acma yapip renk atar mi diye sormak istersiniz. esnafın göreviyse şu noktada ürünün size uygun olup olmadığını söylemektir. bendeniz nacizane bu alışveriş alışkanlıklarıyla yaşayıp giderken internetten bir adet cd yazıcı almaya karar verdim. ve bu gazla türkiyenin en çok alışveriş yapılan sitelerinden birine girme gafletinde bulundum. haliyle alışveriş alışkanlığı ürünün resmi görüntüsü ve bilimum teknik özelliği yetersiz gelince gözlerim yorumlar bölümüne kaydı ve yaklaşık 3 dk içinde aradığım ürünü bulup hakkında yorum okumaya başladım. yorumlar başta "güzel yazıcı kaliteli yazıyor cd yakmıyor" şeklinde kendi halinde vatandaş yorumları suretinde devam ederken birden sapıtarak "dünyanın en güzel şeyi", "muhteşem", "ooo manyak bişey", "geçen dayanamadım kenarından yedim bi parça", "benimkisi konuşuyor", "benimki geçen bir köfte yaptı parmaklarını yersin" , "götüme soktum" ayarında yorumlara dönüştü.

şimdi ben sormak istiyorum kim internetten bi cd yazıcı alıp kullanıp memnun kalıp siteye yorum yazar ki. hadi alışverişşinas bir insan olduğunuzu ve sitede yorum paylaşımının faydalı olduğuna karar verdiğinizi düşünüp siteye yorum yazma gafletinde bulunduğunuzu düşünüyorum. gidip de bir ürünün altına niye "düşünümeden alın" yazar ki insan? niye bi ürün için "tam bir profosyonel" yalakalığı yapar. yok neymiş "150 kasetlik arşivini bu yazıcıyla 150 cd lik arşive çevirmiş torunlarına bırakacakmış.. hani bir nevi insanın gözünün içine baka baka yalan söylemek şöyle bir şeydir sanırım. neymiş düşünmeden alacak mışım ! niye düşünmüyorum amınakoyim ya !! buna ben para vermiyo muyum ? veriyorum, embesil miyim ? değilim.. be amınakoyim niye düşünmüyorum o zaman !!
    (ahmet vardar gibi girişesim fatma girik gibi tüküresim geldi şerefsizlere)
  • sahteliği doğrulayan faktörlerden biri de yorumların altında yazan kişiyle ilgili hiç bir tanıtıcı ibare bulunmaması. (isim, nickname, e-mail vs. )
  • ürün : cd zarfi 100 lü paket yerli
    yorum : mantilki 04.02.2004
    evdeki cd'lerle savaşmi veriyorsunuz.dağanikliğa son.ürün piyasa fiyatinin çok altinda herkese tavsiye ederim.düzenli ve aradiğina çabuk bir şekilde ulaşmayi sevenler için ideal bir yöntem...

yerel radyo reklamlarından beter şu yorumdan sonra aynı ürün için şöyle bir yorum daha var..

bravo !!! 07.09.2003
    size helal olsun. internet alışverişine sıcak bakmazdım ama benim gibi düşünenler fikirlerinden vazgeçebilirler. zonguldakta cd zarfı aradım aradım ama bulamadım. burda gördüm sipariş ettim 2 günde ayağıma kadar geldi. ayrıca birde kolide armağan ettiğiniz kalem vardı. helal size...
  • ürün : nescafe classic 1 kg
    yorum : yorgunlukmu 23.03.2004
    yoğun bir tempoda çalışıyorsaniz ve akşam eve gittiğinizde uzanıp günün yorgunluğunu atmak üzerinizden atmak istiyorsanız bir fincan nescafe hazırlayın ve ayaklarınızı uzatıp yudumlayın işte hayat bu dedirtecek bir tat ve keyf

artık şu noktada yorumun yorum olmaktan çıkıp reklam olduğunun ayyuka çıktığı ürün budur sanırım.
    (cümle bozukluklarına imla hatalarına hiç girmiyorum)
  • bunu yapan bunu da yaptı
    (bkz: haber portallarinda yapilan anket manipulasyonu)
  • yapılan yorumun yayınlanması için urun hakkında genelde iyi yorumların bulunmasını ile sonuçlanan bilincli tuketici taktigi.
    3 kuruş puan toplayacam diye çekilen maymunluk..

(bkz: kredi karti puanlari)
  • ürün : m1 abrahams tank
    yorum : rambo 01.04.2002
    komşunuzla problemleriniz mi var? yada karınız size artık eskisi gibi vermiyor mu? artık bütün bu dertlere son vermenin vakti geldi.bu muhteşem tank sayesinde kimse karşınızda duramayacak.kargo ile 2 günde evime teslim ettiler.tek kelime ile mükkemmmel bir ürün.yanında gelen 100 adet top mermisi de cabası.

bu ürünü alanlar bunları da aldılar
    f 16 fighting falcon
    apache longbow
  • ab shaper reklamlarını hatırlatan yorumlardır.
    geneli puan toplamak için olsa da, hepsiburada gibi bir sitede yorum başına alınan 1500 puanın ne derece yararlı olduğunu merak etmekteyim. zira 200 tane yorum yaparsanız 3 milyonluk hediye çekiniz oluyor. yorumlar da otomatik olarak puan eklemiyor, önce editör (ya da moderator) kontrolünden geçiyor. ne güzel di mi ?
  • yorum: - tam sevgilinize gore bir hediye.
    turkcesi: - ucuz, ambiyansli bi$ey. hatunu masrafsiz $ekilde yalamaya devam etmek icin...
  • dijitalcenterda örneklerine bol bol rastlanabilecek olay. özellikle kasa fanları ile ilgili yapılmış yorumlar ilgi çekici