şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bizi naylon poşetler yerine file kullanmaya iterse sevineceğim uygulama.

  --- spoiler ---

  bir dönem sona eriyor! ücretli olacak... 1 ocak 2018’de yürürlüğe girmesi beklenirken uygulama süresi 1 yıl uzatılan plastik poşetlerin ücretlendirilmesine yönelik düzenlemede takvim bir kez daha değişti. ekim sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenen uygulama kapsamında poşet fiyatlarını bakanlık belirleyecek ve artık tüm alışverişlerde ücretsiz poşet dönemi sona ermiş olacak.

  yeni yönetmeliğe göre plastik torbalar, mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek ve ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemeyecek. 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacak. bu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilmeye devam edecek.
  --- spoiler ---

  kaynak
 • masraflara birde çöp poşeti ekliyorum.
 • her ne kadar o sebeple yapılmadığına emin olsam da doğayı ve çevreyi koruma adına güzel bir haber zira ellerinde bu poşetlerle sahil kenarlarına veya parklara gelen bir takım aileler ve şahıslar bu pisliklerini toplamadan gidiyorlar, bu sayede belki paralı olursa biraz olsun bu iğrenç görüntüler azalır diye ümit ediyorum ayrıca (bkz: svihs).
 • güzel haber naylon kirliliği azalır bunun sayesinde :d
 • ücretsiz ve kampanya dahilinde verilmesini de engelleyeceklermiş! ulan sanane! adam para almak istemiyorsa ne diye illâ para alacaksın diye sistem dayatıyorsun? kapitalizme 1 puan daha ekleyelim o zaman. 1,75 liraya alınan makarnanın poşeti kaç mikron? 8 liraya alınan mayonezin ambalajı kaç mikron? bu ürünlerin ambalajları doğada kaç yılda yok oluyor? bir süpermarketin içindeki ürünlerin tamamını düşünürsek parasız aldığımız için milletin gözüne batan bu poşetler ile marketteki diğer ürünlerin ambalajlarının hacimsel olarak bir yüzdesi hesaplansa kaç çıkar? çıkan yüzdeyi bir de nükleer ve termik santrallerler karşılaştırırız.

  halkın yararına diye gösterilip halka zarar uygulamalardan bir tanesi daha.
 • marketlerin vatandaşa vermesi gereken ambalajı satması işte böyle güzel haber olduruluverir bir dakikada.

  normalde olması gereken budur
 • aylardır dönüp duran ama hiçbir yerde uygulamasının görmediğim kural.
 • 3 liraya soda alıp bir balya poşet çalan, kasiyer 1 adet verince daha poşet isteyen, fırsatçı yurdum insanını üzecek olaydır.

  olması gereken geç kalınmış bir uygulamadır. ancak belli tl üzerinde alışverişe 1-2 adet poşet ücretsiz verilebilmeli.