şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sen milyon dolarlık film yap ama kendini tutama içine ergen tripleri ekle. son zamanlarda bilim kurgu filmlerinin kalitesini düşüren iğrenç, gereksiz ve son derece ısrarcı unsurlar şunlar:

1-ergen kompleksleri
    2-cıvık cıvık bir romantizm
    3-gereksiz espriler, komedi sentezi
    amerikalılar bayılıyor bunları filmlere sokmaya. ya da kitle bayılıyor bunlara bilemiyorum.

bunlar haricinde film konu olarak gayet güzel ve orjinal. izlerken sıkmıyor ama malum 3 unsur işin içine girince kudurtuyor.
  • daha önce görmediğimiz yeni fikirler sunamasa da keyifle izlenebilen bir siberpunk örneği olmuş. sürprizbozansız incelemesi burada
  • hikaye açısından oldukça sığ bir film alita battle angel. sırf rodriguez ismi için gittim filme. bir de kızımızın tek parmak üzerinde durduğu sahne hatrına.
    fakat rodriguez bu filme sadece aksiyon katmış. hikaye tamamıyle bir disney filmi havasında. düşünsenize; rodriguez bir disney filmi çeviriyor.
    alita-hugo aşkı fazlasıyla uzatıldı ve sulandırıldı. bu sahneler yüzünden elimiz içenemize koyup izledik filmi.
    hikayede de çok fazla anlatılmayan bölüm vardı. mesela mars-dünya savaşı neden çıktı? madem marslılar tüm dünyayı yerle bir etti neden hala dünya yerli yerinde?
    sınıfsal bir ayrım var ve biz hiçbir şekilde bunu hissedemiyoruz. aşağıdaki insanlar da yeterince mutlu. sebze-meyve yetiştirebiliyorlar.

filmin göze batan o kadar çok can sıkıcı noktası var ki! anlat anlat bitmez.
    * rus kötü adam.(grewinski)
    *amerika -japonya kardeşliği.
    *marslılarla yapılan savaşın detaylı anlatılmaması ama kötü adam zapan'ın avcıları uzun uzun tanıttığı barda geçen sıkıcı bölüm.
    * götünü kaldırmakta zorlanan doktorun elindeki garip aletle cyborglarla savaşması. havada tutarken plastik olduğu o kadar çok belli oluyor ki.
    * öl artık diye yalvartan hugo-alita aşkı
    *filmin bir nihayete erememesi. (2.si gelecek ama?)

yukarıdaki bölümleri çıkardığımızda film tam bir rodriguez filmi oluyor. zira motorball sahnelerinde bu aksiyonu iliklerimize kadar hissettiriyor. fakat yönetmenin sevdiği absürd mizahı filmde görmek oldukça zor.
    onun dışında iyi bir izleyici kitlesine hitap edecekken ergenleri hedef alan filmimiz hikaye yüzünden gereksiz uzun bir hal alıyor.
    son olarak çok boş zamanınız varsa imax'te izlemeyi deneyebilirsiniz. süresi yarım saat kısaltılsa iyi bir film olabilirmiş alita. puanım: 5.8/10

ayrıca belirtmeliyim ki hiç manga hayranı değilim. kitapla ilgili bir bilgim de yok. fakat seçilen isimlerin farsça'dan esinlenildiğini düşünüyorum. çünkü zalımlar şehri zalem; dikkatli dinlerseniz zalım olarak okunuyor. anne chiren ise "şirin" diye söyleniyor. filmin sonlarına doğru doktor da alita'ya "ali" diye seslendi. yazarın farsça'yla bir alakası var mıdır bilinmez ama benim dikkatimi çekti.
  • benden 7.5 almış filmdir... ama bu puanın 5 puanı imax 3d efektleri. geri kalan 2.5'u da christopher waltz reisin konuşması ve oyunculuğu ve alita'nın çok tatlı hareketleri

o nasıl çikolata yemek.
  • fragmanını izleyip gittiğim ve görsel yönetim açısından hayran kaldığım filmdir. james cameron'ın neden bu filmi bu kadar istediğini daha iyi anladım. gerçi kendisi yönetse belki ileride kült olabilecek tarz bir film de izleyebilirdik. tabi filmin senaryosu eski bir mangaya dayandığı için klişe gelebilir. ayrıca duygusal sahnelerin ve bazı olayların da altı biraz boş kalmış gibi. tabi bir seriye dönüşecek gibi gözüktüğünden, o boşlukları tamamlayacaklarını da düşünüyorum. yine de görsel bir şölen izlemek isteyene önerimdir.
  • ilk fragmanı düştüğünden beri yüksek bir beklentim var bu filmden.konusunu vs hiç bilmiyorum ama fragmanda ghost in shell filminden birebir aktarılan sahneler mevcut.umarım akıbeti o film gibi olmaz.
  • ekşi üzerinden ülkenin ekonomisi hakkında muhteşem şeyler söyleyen film. 32 senedir gösterimde dahi olmayan film hakkında 30 tane entry girilmiş. film gösterime girmiş, giden yok. hadi ekşiciler cimri diyelim asdhhf koskoca şehirdeki tek imax salondaki haftasonu gösterminde hala henüz salon bomboş, eskiden internet üzerinden satılır biterdi imax'lerin haftasonu göstermleri. hey gidi hey.
  • buralar değerlenir dediğim filmdir.

james cameron hep ilklerin insanı olmaya çalışıyor. nitekim de olmayı başarıyor. bu film ile avatar'dan sonraki büyük atılımını yapacağa benziyor. umarım hayal kırıklığı olmaz ve mangaya hakaret edilmez... 21 aralık da güzel bir tarih!

yönetmeni içinse bir şey söylemeye gerek yok.

onun adı: robert rodriguez.

bence yönetmen bu tarz bir uyarlamaya uygun birisidir. absürtlük ve heyecanın bir arada olacağı filme bu yönetmen yakışırdı. heba etmeyeceği kanısındayım. bakalım 21 aralıktan sonra bir edit gelecek buraya.
  • mangasını şunu bunu bilmeden gittiğim film ve filmde açıklanmayan çok şey vardı.

--- spoiler ---

-dünya- mars savaşı mesela. mars'ı kolonileştiren dünyalılar ile orijinal dünyalılar arasında mıydı bu savaş? ve tüm mars askerleri alita bedenlerine yerleştirilmiş beyinler miydi?

-zalem şehrinin olayı neydi?

-insanlar isteyerek mi cyborg oluyorlardı yoksa ölüm döşeğindeki insanları mj cyborg yapıyorlar?
    --- spoiler ---
  • bir olmamışlık olan film... karakterler derinliksiz kalmış, aşağı kentte insanların nasıl yaşadığını pek anlamıyoruz. fazla nüfus gözükmüyor ama birçok avcı var. bunlar sürekli kimi yakalıyor ki? kast yapısını ve günlük hayatı fazla anlamıyoruz.

işin içine mars'ın katılmasına hiç gerek yoktu, uçan kentler arası bir savaştan bahsedilebilirdi ama sanırım mangaya uyulmuş.

yine de devam filmlerinde daha çok şey göreceğimiz potansiyeli var. o nedenle şans verilmeli.