• 2020 güney kore yapımı zombi filmi.
  • orijinal adı #saraitda olmakla birlikte; yönetmenliğini, ilk defa uzun metrajlı film çeken il cho'nun yaptığı; azıcık aksiyonun yanına, romantizm ve dramayı harmanlayan güney kore yapımı zombi filmi. #alive, aslında 2020 yapımı alone adlı amerikan filminin bir adaptasyonu. zaten, il cho, alone filminin yazarı matt naylor ile çalışmış. başrollerinde ise kore'nin bu aralar popüler genç oyuncuları, yoo ah-in ve park shin-hye oynuyor.

film, 2018 yapımı fransız filmi the night eats the world gibi, aşırı realistik bir bakış açısıyla başlıyor. daha sonra biraz tökezliyor, azıcık klişelere bulanıyor. yine de bu sene çıkan bir diğer koreli zombi filmi olan peninsula'dan iyi olduğunu söyleyebilirim. tabi, bir train to busan değil.
  • bir hayatta kalma filmi. artık zombi filmleri eski heyecanını yaşatamasa da bu yapım idare eder bir şekilde bir buçuk saat yaşattı. izlenebilir ama bayılınmaz.
  • zombi sevenleri tatmin edecek. dramın yanı sıra oldukça heyecanlı sahneleri var. teknolojiyi hayatta kalmak için fırsata dönüştüren bir film. kesinlikle iyi.
  • --- spoiler ---

20.dk da bayan bir film herkesin malumu tüm korku/gerilim/ zombi filmlerinde kadrolu aptallar vardır saçma sapan bir gerizekalılık yapan ancak #alive deki çakma sarı kafa şimdiye kadar izlediklerime tur bindirecek kadar gerizekalı
    --- spoiler ---
  • berbat bir film, vakit kaybı ve sinir edici.
  • film kelimenin tam anlamıyla çöp. ben izledim, siz sakın izlemeyin. büyük zaman kaybı. 0/10.
  • malum, salgın ve eve kapanma kelimelerini duyunca aklımıza korona geliyor. ben de bu niyetle izlemeye başladım. zombi filmi pek sevmem. çok kötü değildi, izlenebilirliği var. ama zombi konusunda tecrübeli arkadaşlara bir şey sormak istiyorum: zombiler, birbirilerine saldırmıyorlar normalde. peki mesela sağlam biri olarak biraz elinizi yüzünü kana bulayıp, onlar gibi bağırıp çağırarak aralarına girsen; senin zombi olmadığını anlamazlar sanki. adı üstünde, zombi, ölü yani, kafa gitmiş. aralarına girip zombi taklidi yap, sonra da çaktırmadan aralarından sıvışıp güvenli bir yere geçemez misin? zombi filmlerinde bunu merak ediyorum sürekli. benim aklıma gelen, yönetmenin oyuncuların da aklına gelmiştir muhakkak. peki neden yapılmıyor bu, nedir sebep?

edit: the walkind dead ve başka birkaç yapımda bu dediğim şeyi yapmışlar. bilgi veren arkadaşlara teşekkürler.
  • netflix ana sayfasında görüp dizi diye başladığım bittiği zaman film olduğunu anladığım zombi konulu yapım.
  • çöp değil ama iyi de değil. ufak tefek saçmalıklar olsa da, ortalama bir film. zombili filmleri seviyorsanız, bunu da seversiniz. bence tabii!

edit: "ufak tefek saçmalıklar" yorumuma takılmış birisi. haklı valla. şu an ben de takıldım. neden böyle bir yorum yaptım, bilmiyorum. zombileri ciddiye aldığım için olabilir*
hesabın var mı? giriş yap