şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abdul latif jameel grup. ortadoğu merkezlidir. toyota'nın en büyük uluslararası distribütörlerindendir. 55 yıllık distribütörlük geçmişi vardır. alj grup, toyota motorun suudi arabistan, mısır, suriye, sudan, fas, cezayirde distribütörlüğünü; almanya, ingiltere, japonya, monaco ve çin`de ise farklı şehirlerde bayiliklerini alarak yılda 320 binlik satışlara ulaşmaktadır.

  alj grup 2009 ağustosunda toyota türkiye distribütörlüğü olan toyotasa'yı sabancı gurubundan devraldı. distribütörlüğün %65'i sabancı gurubundaydı.85 milyon usd devir bedeli olarak gerçekleşti. bu bedel sadece sabancı'nın toyota kontratına karşılık bedeldi. stokta bulunan araçlar ve yedek parçaların değeri bedele dahil edilmedi.satışta hsbc aracı oldu.

  bu anlaşmayla sabancı 19 yıl önce türkiye'ye girmesi için ikna ettiği toyota'dan ayrılmış oldu. 2001 yılında sabancı toyota ile üretim ortaklığını sonlandırmıştı.

  alj grup türkiye'de daihatsu'yu da yaklaşık 10 yıldır satmaktadır. yakın zamanda lexus'ları da getireceği haberlerde geçmektedir.
 • haklarinda temsa yi da alacaklar dedikodusu yayilmistir. sabanci satmiyoruz dese de sattiktan sonra toyotasa'yi satarken de dedigi gibi "musteri cikti verdik" artik ileriye bakiyoruz gecmisi unutalim diyecektir.
 • ilk bayisini şile yolunda gedizlerin yanına açmıştır
 • ikinci bayisini ankara'da eski ismi akota olan bayiyi kapatarak onun yerine açmıştır
 • ankara'da istanbul yolu üzerinde bir şubesi olan araba satıcısı.

  sıfır toyota yanında 2. el her türlü aracın da satıldığı 2. eli vardır
  (bkz: exchange)
 • toyotayı sevmeme rağmen bu adamlar güven vermiyor http://bit.ly/1kcyp9t adamlar kendi web sitelerinde corolla nın önceki neslini tanıtmaya devam ediyorlar =) kimsede kontrol etmez mi o sayfayı çok ilginç..
 • çekmeköy şubesinden 3 haftadır aracımı almaya uğraştığım toyota şeysi. yapılacak olan işlem kapı değişikliği ve boya bu yani. eve yakın diye buraya bıraktım bin pişman oldum aman diyorum, nataş’ın gözünü seveyim. bu sabahtan itibaren yaklaşık 7-8 kere aradık aracı teslim almaya geliyoruz diye , telefon toplantıda oldukları gerekçesi ile kapatıldı. kalktım geldim şu anda plazadayım , hala bekliyorum. ha toplantı hala sürüyor , bekliyoruz efenim. siz siz olun yakın vs diye buraya araç bırakmayın. böyle işletmeler marka değerini düşürüyor , toyota’nın bir denetim mekanizması vs bişey varsa burada acil işletilmesi gerekiyor.

  edit: az önce bir görevli sıfır araç alan bir kişi için kendini allah sanıyor bunlar diye söylenerek yanımdan geçti. bu arada aracımı alamadım hala.