• abdul latif jameel grup. ortadoğu merkezlidir. toyota'nın en büyük uluslararası distribütörlerindendir. 55 yıllık distribütörlük geçmişi vardır. alj grup, toyota motorun suudi arabistan, mısır, suriye, sudan, fas, cezayirde distribütörlüğünü; almanya, ingiltere, japonya, monaco ve çin`de ise farklı şehirlerde bayiliklerini alarak yılda 320 binlik satışlara ulaşmaktadır.

alj grup 2009 ağustosunda toyota türkiye distribütörlüğü olan toyotasa'yı sabancı gurubundan devraldı. distribütörlüğün %65'i sabancı gurubundaydı.85 milyon usd devir bedeli olarak gerçekleşti. bu bedel sadece sabancı'nın toyota kontratına karşılık bedeldi. stokta bulunan araçlar ve yedek parçaların değeri bedele dahil edilmedi.satışta hsbc aracı oldu.

bu anlaşmayla sabancı 19 yıl önce türkiye'ye girmesi için ikna ettiği toyota'dan ayrılmış oldu. 2001 yılında sabancı toyota ile üretim ortaklığını sonlandırmıştı.

alj grup türkiye'de daihatsu'yu da yaklaşık 10 yıldır satmaktadır. yakın zamanda lexus'ları da getireceği haberlerde geçmektedir.
  • çekmeköy şubesinden 3 haftadır aracımı almaya uğraştığım toyota şeysi. yapılacak olan işlem kapı değişikliği ve boya bu yani. eve yakın diye buraya bıraktım bin pişman oldum aman diyorum, nataş’ın gözünü seveyim. bu sabahtan itibaren yaklaşık 7-8 kere aradık aracı teslim almaya geliyoruz diye , telefon toplantıda oldukları gerekçesi ile kapatıldı. kalktım geldim şu anda plazadayım , hala bekliyorum. ha toplantı hala sürüyor , bekliyoruz efenim. siz siz olun yakın vs diye buraya araç bırakmayın. böyle işletmeler marka değerini düşürüyor , toyota’nın bir denetim mekanizması vs bişey varsa burada acil işletilmesi gerekiyor.

edit: az önce bir görevli sıfır araç alan bir kişi için kendini allah sanıyor bunlar diye söylenerek yanımdan geçti. bu arada aracımı alamadım hala.
  • haklarinda temsa yi da alacaklar dedikodusu yayilmistir. sabanci satmiyoruz dese de sattiktan sonra toyotasa'yi satarken de dedigi gibi "musteri cikti verdik" artik ileriye bakiyoruz gecmisi unutalim diyecektir.
  • ilk bayisini şile yolunda gedizlerin yanına açmıştır
  • ankara'da istanbul yolu üzerinde bir şubesi olan araba satıcısı.

sıfır toyota yanında 2. el her türlü aracın da satıldığı 2. eli vardır
    (bkz: exchange)
  • toyotayı sevmeme rağmen bu adamlar güven vermiyor http://bit.ly/1kcyp9t adamlar kendi web sitelerinde corolla nın önceki neslini tanıtmaya devam ediyorlar =) kimsede kontrol etmez mi o sayfayı çok ilginç..
  • çekmeköy şubesine kesinlikle bulasilmamasi gereken toyota yetkili servisi.yukarida paylaşılmış #74723377 nolu girideki gibi durum, aracinizi oglunuzu okula birakma, eşinizi ise birakma vs gibi günlük rutin kullanıyorsanız asla arıza için teslim etmeyin.

bir de şubenin içinde "hedefimiz en iyi bayi olmak" gibi bir hedef yazısı var köşede duran. insanın gözünün içine baka baka bu kadar dalga gecilmez.
  • çekmeköy'de bulunan şubesini tavsiye etmediğim toyota yetkili servisi.

20, 30, 40 ve 50 bin bakımlarımı alj yetkili servisinde yaptırdım.

20 ve 30 bin bakımlarından oldukça memnun kaldığım için 40 bin ve 50 bin bakımlarını burada yaptırmayı tercih ettim.

40 ve 50 bin bakımlarında sabah saat 09:50'de randevum olmasına rağmen arabamı yaklaşık 7 saat bekleme sonucu bana 16:00'da teslim ettiler.

telefonda 1100 olarak söylenen periyodik bakım için oraya gittiğimde farklı parçaların değişmesini ileri sürerek 2800 lira talep ettiler.
  • alj çekmeköy dert çekmek isteyenlerin ortak noktası.kaskodan değişecek çatlak ön cam için rapor tutulması yaklaşık dört saat sürdü. üç gündür de randevu için halen beklemekteyim,hala haber yok.abdül latif jameel devesine binip gelse daha çabuk gelirdi.
hesabın var mı? giriş yap